Odbierz voucher o wartości 3000zł na zabieg przeszczepu włosów metodą FUE.
01 Blog

Wypadanie włosów po covid - co trzeba wiedzieć

Wypadanie włosów po covid - co trzeba wiedzieć

Utrata włosów na skutek przebytych chorób, zwłaszcza o charakterze infekcyjnym, jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Najczęściej ma to miejsce w przypadku, gdy chorobie towarzyszy również wysoka gorączka. Obecnie bardzo często można spotkać osoby skarżące się na wypadanie włosów po koronawirusie. Sprawdźmy, w jaki sposób wirus ten może powodować utratę włosów oraz jak należy wówczas postępować.

Wypadanie włosów po covidzie - przyczyny 

Na początku warto podkreślić, iż infekcje wirusowe objawiające się gorączką, osłabieniem i ogólnym stanem zapalnym mogą doprowadzić do zmiany fazy życia włosów i spowodować zahamowanie czynności cebulek. 
Dlatego też coraz więcej osób, które przechorowały koronawirusa, po kilku tygodniach lub miesiącach zgłasza problem nadmiernej utraty włosów. 

Wypadanie włosów po Covid – 19 związane jest przede wszystkim z łysieniem telogenowym, czyli skróceniem fazy wzrostu włosa. Naturalne proporcje pomiędzy włosami w poszczególnych fazach wzrostu zostają zaburzone, wskutek czego nawet 80% włosów może się znajdować w fazie telogenowej, a więc w fazie wypadania. 

Warto również wiedzieć, że wypadanie włosów po koronawirusie może być spowodowane wywołaną w trakcie choroby reakcją immunologiczną, w wyniku której organizm niszczy własne mieszki włosowe.

Nasilenie tych objawów może być także wynikiem stosowanych w trakcie choroby leków, a także stresu towarzyszącego pacjentowi od momentu zachorowania na Covid - 19. 

Wypadanie włosów po covid - postępowanie

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że wypadanie włosów po koronawirusie nie jest problemem nieodwracalnym. Warto natomiast jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania i na ich podstawie wskaże najlepszy plan leczenia.

Pamiętajmy, że proces rekonwalescencji organizmu po przebyciu koronawirusa może potrwać kilka miesięcy. W tym czasie należy szczególnie zadbać o regenerację organizmu i odpoczynek. 

Aby zahamować wypadanie włosów po covidzie bardzo ważne jest uzupełnienie składników odżywczych. Istotne jest nie tylko prawidłowo zbilansowane odżywianie, ale również suplementacja witamin i minerałów. 

Należy także zadbać o prawidłową pielęgnację skóry głowy oraz włosów, stosując delikatne preparaty do mycia na bazie ziół, które będą działały regenerująco i wzmacniająco. Aby pobudzić wzrost nowych włosów, warto podczas mycia wykonywać delikatny masaż skóry głowy, dzięki czemu będzie ona lepiej ukrwiona. 

W kolejnych miesiącach zrezygnujmy także z zabiegów, które mogą obciążać włosy, a więc z farbowania, rozjaśniania, prostowania lub kręcenia na gorąco. 

Nadmierne wypadanie włosów po covidzie dla wielu osób może być dość uciążliwym problemem, który obniża komfort życia oraz ogólne samopoczucie. Aby przyspieszyć regenerację lub zwiększyć jej skuteczność, warto stosować także zabiegi mezoterapii mikroigłowej skóry głowy, które dostarczają substancji odżywczych bezpośrednio do mieszków włosowych.

Szybkie zareagowanie na problem, konsultacja ze specjalistą oraz podjęcie odpowiedniego leczenia pozwolą zahamować wypadanie włosów po koronawirusie i stopniowo odzyskiwać utraconą gęstość fryzury.