Powered by Smartsupp Skip to main content
Szukaj

Obawa o nieudany przeszczep włosów może pojawić się u każdego, kto rozważa zagęszczanie fryzury poprzez transplantację. W rzeczywistości ryzyko, iż przeszczep się nie przyjmie, zależne jest od wybranej metody oraz doświadczenia i rzetelności danej kliniki, jak również od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Sprawdźmy zatem, czy przeszczep może się nie przyjąć oraz co wpływa na skuteczność zabiegu.

Nieudany przeszczep włosów, a metoda transplantacji

Na początku warto podkreślić, iż skuteczność przeszczepu zależy w dużej mierze od wybranej metody. Starsze lub inwazyjne metody takie jak FUT (inaczej nazywana STRIP) niosą za sobą większe ryzyko nieudanego zabiegu z uwagi na fakt, iż w znacznym stopniu ingerują w nasz organizm. Wspomniana metoda FUT polega bowiem na wycięciu fragmentu skóry wraz z włosami i wszczepieniu jej w miejscu biorczym, pozostawiając w ten sposób bliznę. Istnieje więc wiele czynników, które mogą sprawić, że przeszczep wykonany metodą FUT może się nie udać.

Nowoczesne metody takie jak FUE polegają na wykonaniu zabiegu w sposób nieinwazyjny, bez ingerencji w tkanki głębokie skóry. Lekarz pobiera bowiem z okolicy potylicy mieszki włosowe, czyli tzw. grafty i po zbadaniu oraz potwierdzeniu ich jakości, wszczepia je w miejscu łysienia. Mieszki te są odporne na oddziaływanie hormonu DTH, dzięki czemu zabieg metodą FUE gwarantuje trwałe zagęszczenie włosów.

Warto również wiedzieć, iż przeszczep włosów metodą FUE nie pozostawia blizn, a nowo wszczepionym mieszkom włosowym nie grozi ryzyko odrzutu. Zabieg metodą FUE nie tylko nie pozostawia zatem blizn, ale również przeszczepione włosy są ułożone zgodnie z naturalnym kierunkiem wzrostu na danym fragmencie skóry.

Należy pamiętać, że zabieg transplantacji FUE wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym – pacjent przez cały czas jest świadomy i ma kontakt z personelem medycznym. Skutkiem ubocznym podania znieczulenia miejscowego może być opuchlizna twarzy, która ustępuje samoistnie po kilku dniach.

Przeszczepy metodą FUE są również bardzo bezpieczne, a skuteczność zabiegu wynosi ponad 95%.

Zastanawiając się zatem, czy przeszczep włosów może się nie przyjąć, należy w pierwszej kolejności rozważyć, która metoda metoda transplantacji może nieść większe ryzyko ewentualnych komplikacji. Pamiętajmy, że im większa ingerencja w organizm ludzki, tym większe ryzyko ewentualnych powikłań po zabiegu.

Nieudany przeszczep włosów a doświadczenie lekarza

O tym, czy przeszczep włosów może się nie przyjąć, mogą zadecydować również umiejętności oraz doświadczenie lekarza. Transplantacja jest zabiegiem wymagającym bardzo dużej precyzji oraz skupienia. Decydując się na skorzystanie z usług doświadczonego lekarza, który jest w stanie rzetelnie ocenić wszystkie czynniki mające wpływ na przebieg oraz efekt zabiegu.

Zanim wybierzemy klinikę, w której wykonamy przeszczep, warto sprawdzić, jak wiele transplantacji zostało w niej wykonanych oraz, jeśli to możliwe, poprosić o rekomendacje dotychczasowych pacjentów.

Nieudany przeszczep włosów a przygotowanie pacjenta

Warto również wiedzieć, że efekt końcowy zabiegu transplantacji w znacznej mierze zależy od odpowiedniej analizy kondycji zdrowotnej pacjenta, indywidualnych predyspozycji jego organizmu oraz od uwarunkowań genetycznych.

Przed zabiegiem niezbędne jest zatem wykonanie badań laboratoryjnych, wykluczających ewentualne przeciwwskazania do przeszczepu ze względu na stan zdrowia pacjenta, w tym choroby z grupy autoimmunologicznych, w których to organizm atakuje własne tkanki. Zakwalifikowanie pacjenta do zabiegu bez tego rodzaju badań zwiększa więc ryzyko niepowodzenia przeszczepu oraz powikłań pozabiegowych.

Równie istotną kwestią związaną z powodzeniem przeszczepu i jego efektami jest postępowanie pacjenta po zabiegu, a więc zastosowanie się do zaleceń lekarza takich jak odpowiednia pielęgnacja oraz unikanie zachowań mogących wpłynąć negatywnie na efekty końcowe.

Czy przeszczep włosów może się nie przyjąć? Jak widać istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na efekt końcowy. Dobór odpowiedniej metody transplantacji oraz doświadczonej, godnej zaufania kliniki, jak również profesjonalne podejście lekarzy i personelu medycznego oraz opieka pozabiegowa to gwarancja udanego przeszczepu, których efektem będzie gęsta, naturalna fryzura.

Marta Węcławska

Skontaktuj się ze mną, chętnie odpowiem na wszystkie pytania. tel.: (+48) 570 130 900 / mail: marta@hcclinic.pl

Close Menu