Dla osób rozważających wykonanie transplantacji włosów kwestie bezpieczeństwa oraz komfortu zarówno w trakcie, jak i po zabiegu, mają ogromny wpływ na podjęcie ostatecznej decyzji. Zanim więc zdecydujemy się na wybór konkretnej metody transplantacji, warto sprawdzić, jak w konkretnym przypadku przebiega proces gojenia oraz jak zadbać o to, aby po zabiegu wrócić do codziennego trybu życia bez komplikacji.
Przeszczep włosów, a gojenie
Na początku warto pamiętać, iż proces gojenia po zabiegu zależy w dużej mierze od zastosowanej metody transplantacji włosów, które różnią się zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i inwazyjności zabiegu. Im bowiem większa ingerencja w skórę i tkanki, tym rekonwalescencja będzie dłuższa, ale i obarczona większym ryzykiem komplikacji. Decydując się więc na przeszczep włosów, gojenie, a co za tym idzie, czas regeneracji skóry po zabiegu, powinny być kluczowymi czynnikami wpływającymi na wybór konkretnej metody.
Warto zatem wiedzieć, że spośród wszystkich metod transplantacji włosów najbezpieczniejszą i najmniej inwazyjną jest obecnie metoda FUE ( Follicular Unit Extraction). Zabieg ten polega na pobraniu pojedynczych mieszków włosowych z tyłu głowy z okolicy potylicy. To właśnie tam znajdują się mieszki włosowe odporne na wypadanie, które po wszczepieniu w obszary przerzedzenia lub łysiny pozwolą uzyskać gęstą fryzurę. Na potylicy głowy znajduje się najczęściej ponad 2 razy więcej włosów niż w części czołowej, dlatego po zabiegu w obszarze biorczym nie widać przerzedzenia, nawet w przypadku noszenia krótkiej fryzury.
Niezwykle istotnym jest fakt, iż podczas tego rodzaju zabiegu nie ma konieczności wycinania pasków skóry, jak to ma miejsce w metodzie FUT, co wyklucza ryzyko powstania blizn.
Aby dokonać wszczepienia mieszków włosowych metodą FUE wystarczy delikatne nakłucie, w którym następnie umieszcza się – pod odpowiednim kątem – graft, czyli mieszek włosowy. W miejscach pobrania mieszków włosowych mogą powstać delikatne strupki, które odpadają po kilku dniach.
Jeśli więc chodzi o przeszczep włosów, gojenie w przypadku zabiegu wykonanego metodą FUE charakteryzuje się krótkim okresem rekonwalescencji oraz minimalnym ryzykiem powikłań.
Jak długo goi się głowa po przeszczepie włosów?
Bez względu zatem na wybraną metodę, warto wcześniej przygotować się na to, iż po zabiegu konieczne będzie ograniczenie niektórych aktywności, aby wyeliminować czynniki ryzyka mogące uszkodzić wszczepione mieszki lub doprowadzić do innych komplikacji. Jak długo goi się głowa po przeszczepie? To pytanie z pewnością zadaje sobie każdy, kto rozważa zabieg transplantacji. Warto pamiętać, że skóra głowy musi się wygoić – jak po każdym zabiegu medycznym. Proces ten trwa zazwyczaj od 7 do 14 dni i jest zależny także od samego pacjenta, a właściwie od tego, jak zastosuje się on do zaleceń lekarza.
Przez pierwsze 4 dni zaleca się spryskiwanie skóry głowy solą fizjologiczną, najlepiej jak najczęściej, nawet co 20 – 30 minut. Czynność ta ma za zadanie nawilżać skórę i wypłukiwać ewentualne zanieczyszczenia. Nawilżanie skóry głowy może okazać się pomocne w czasie gojenia, gdy odczuwalne będzie swędzenie skóry głowy. Należy bezwzględnie unikać drapania głowy, które może doprowadzić do powstania ran i infekcji.
Przez kilka dni po zabiegu należy unikać koszulek i t- shirtów wkładanych przez głowę. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia nowo wszczepionych graftów zaleca się koszule rozpinane lub bluzy zapinane na zamek.
Zaleca się także spanie w pozycji półsiedzącej oraz zastosowanie tzw. poduszki turystycznej, która utrzymuje głowę w bezpiecznej pozycji i ogranicza jej kontakt z podłożem. Przez pierwsze 2 tygodnie po zabiegu zdecydowanie niewskazane jest noszenie czapek, kapeluszy czy innych nakryć głowy.
W okresie rekonwalescencji nie zaleca się także wzmożonego wysiłku fizycznego, a także korzystania z sauny i basenu. Podczas zabiegu podawane jest znieczulenie miejscowe, które po kilku dniach może spowodować opuchliznę twarzy. Jest to zjawisko zupełnie normalne, które nie wymaga interwencji medycznej.
Warto również pamiętać, iż skóra głowy może być zaczerwieniona nawet do kilku miesięcy po zabiegu. Warto więc w tym czasie wykonywać delikatne masaże głowy, które wpływają pozytywnie na ukrwienie skóry. Przez kilka tygodni po zabiegu niewskazana jest też ekspozycja na słońce – jeśli więc wybieramy się na urlop, należy zabezpieczać skórę głowy filtrami UV, najlepiej w formie sprayu.
O tym, jak długo goi się głowa po przeszczepie, decyduje więc kilka czynników związanych zarówno z samym zabiegiem, jak i postępowaniem w okresie rekonwalescencji oraz oraz osobistymi predyspozycjami pacjenta.
Pełny proces gojenia po zabiegu transplantacji trwa maksymalnie 2 tygodnie – po tym czasie nowo przeszczepione mieszki włosowe są już bezpiecznie wrośnięte w skórę.