Każdy, kto zmaga się z wypadaniem i utratą włosów, szuka rozwiązań, które pomogą mu pozbyć się tego problemu. Na rynku można obecnie znaleźć wiele produktów, które mają na celu zahamowanie wypadania włosów takich szampony czy wcierki stosowane miejscowo. Jeśli jednak działanie tych preparatów nie przynosi satysfakcjonujących rezultatów, warto wypróbować inne metody: leczenie farmakologiczne zlecone przez lekarza specjalistę oraz serię zabiegów ostrzykiwania skóry głowy, czyli mezoterapię, a także zabiegi z użyciem specjalnych laserów. W przypadku, gdy proces łysienia jest już widoczny, na głowie pojawiły się zakola, prześwity czy przerzedzenia, a stosowane wcześniej metody okazały się nieskuteczne, warto rozważyć wykonanie zabiegu transplantacji włosów. Ta nieinwazyjna metoda pozwala uzyskać doskonałe rezultaty w postaci naturalnej fryzury praktycznie w każdym stadium łysienia. Przeszczep włosów – ile się utrzymuje? Sprawdźmy.
Przyczyny łysienia androgenowego
Proces łysienia androgenowego dotyczy najczęściej mężczyzn między 18 a 65 rokiem życia. Jeśli w rodzinie mężczyźni zmagali się z problemem łysienia, bardzo prawdopodobne, iż młodsze pokolenie również będzie miało problem z wypadaniem włosów na tle androgenowym.
Ten rodzaj łysienia jest typem postępującym, zależnym od działania pochodnej testosteronu DHT, który wpływa na miniaturyzację i uszkodzenie mieszków włosowych, czego konsekwencją jest utrata włosów. Najczęściej łysienie zaczyna się od podwyższenia linii przedniej włosów i zakoli, w kolejnych etapach włosy ulegają przerzedzeniu na górze głowy w okolicy korony głowy. Do oceny ubytku włosów służy 7 stopniowa skala Norwooda.
Czym jest przeszczep włosów?
Przeszczep włosów to zabieg pozwalający odzyskać utraconą fryzurę. Przeszczepione mieszki włosowe utrzymują się w skórze do końca życia, ponieważ są pobierane z okolicy potylicy, gdzie znajdują się włosy odporne na działanie dihydrotestosteronu DHT. Hormon ten jest w głównej mierze odpowiedzialny za wypadanie włosów na tle androgenowym. W przypadku dziedzicznego łysienia włosy zachowują właściwości miejsca, z którego zostały pobrane, niezależnie od tego, gdzie następnie zostają umieszczone.
W przypadku, gdy włosy już wypadły lub doszło do ich znacznego przerzedzenia, przeszczep włosów okazuje się jedynym rozwiązaniem zapewniającym trwały efekt.
Warto jednak wiedzieć, iż powodzenie zabiegu zależy w dużej mierze od doświadczenia oraz wiedzy lekarza wykonującego przeszczep. Nad pacjentem powinien także czuwać wyszkolony personel, który zapewni mu komfort i poczucie bezpieczeństwa na każdym etapie zabiegu.
Odpowiednia rekonwalescencja po zabiegu
Umiejętności lekarza są równie ważne, jak postępowanie samego pacjenta po zabiegu. Zalecenia lekarskie dotyczące pielęgnacji nowo wszczepionych graftów obejmują najczęściej okres 7 – 14 dni, a zastosowanie się pacjenta do zaleceń po zabiegowych ma duży wpływ na efekty całego zabiegu.
W okresie rekonwalescencji należy bezwzględnie unikać opalania, nadmiernego wysiłku fizycznego, a także zrezygnować z noszenia nakryć głowy. Miejsca nowo wszczepionych graftów powinny być stale nawilżane, pacjent natomiast powinien zachować szczególną ostrożność podczas spania i ubierania się. Ponadto należy unikać sytuacji, w których mogłoby dojść do mechanicznego uszkodzenia nowo wszczepionych mieszków.
Przeszczep włosów – ile się utrzymuje
To pytanie zadaje sobie wiele osób rozważających wykonanie zabiegu transplantacji włosów. Nowoczesna metoda transplantacji FUE zapewnia trwały efekt zabiegu, co oznacza, iż raz przeszczepione mieszki włosowe pozostają w skórze już na zawsze i są odporne na działanie dihydrotestosteronu DHT. Profesjonalnie wykonany zabieg gwarantuje zatem nie tylko naturalny wygląd włosów, ale również ich odporność na wypadanie.
Kiedy najlepiej wykonać przeszczep włosów?
Z podjęciem decyzji o wykonaniu zabiegu nie należy czekać aż do momentu, gdy proces łysienia będzie bardzo zaawansowany. Duże zabiegi wiążą się z koniecznością pobrania większej ilości mieszków włosowych z tyłu głowy. Należy pamiętać, że pobierane mieszki są zabierane już na stałe. Efekty wykonanego zabiegu są trwałe, przeszczepione mieszki włosowe są odporne na wypadanie, jednak w przypadku młodych pacjentów po zabiegu lekarze indywidualnie rozpatrują podjęcie leczenia, które ma na celu zahamowanie dalszego procesu łysienia androgenowego.