Występowanie cellulitu dotyczy wielu osób. Najczęściej borykają się z nim kobiety, niezależnie od swojego wieku czy wagi. Tego rodzaju zmiany mogą dotyczyć zarówno osób szczupłych, jak i zmagających się z nadmiernymi kilogramami. Nieestetyczny wygląd cellulitu powoduje duży dyskomfort u pań. Warto zatem poznać przyczyny jego występowania oraz sposoby zapobiegania niechcianym fałdkom.
Czym jest cellulit i kogo dotyczy?
Cellulit w języku medycznym określany jest jako lipodystrofia. Oznacza nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej bądź nagromadzenie się wody w organizmie. Nierówna faktura skóry to tzw. adipocyty, czyli komórki tłuszczowe. Ze względu na charakterystyczny wygląd, określany jest mianem „pomarańczowej skórki”. W zależności od stopnia zaawansowania, cellulit może być dostrzegany gołym okiem lub po ściśnięciu fałdu skóry. Zmiany te pojawiają się zazwyczaj w okolicach ud, pośladków, bioder lub brzucha, rzadziej w obrębie pleców, ramion, bądź kolan. Problem ten dotyczy ok. 85% kobiet powyżej 20. roku życia, jednak z cellulitem zmagają się także mężczyźni i dzieci.
Jak powstaje cellulit?
Cellulit powstaje wskutek ucisku adipocytów. W wyniku ich powiększenia dochodzi do napierania na naczynia limfatyczne i krwionośne. Konsekwencją takiego działania jest miejscowe osłabienie krążenia krwi, natomiast powstałe zaburzenia przepływu prowadzą do dysfunkcji przemiany materii w komórkach. Oznacza to trudności w przyswajaniu tlenu oraz składników odżywczych, jak również wydalaniu toksyn. W następstwie dochodzi do zalegania w tkankach przemiany materii i wody, które wywierają nacisk na tkankę łączną. Właśnie w ten sposób powstaje cellulit.
Powstawaniu cellulitowi sprzyjają:
- geny – skłonność do cellulitu są dziedziczone najczęściej po mamie lub babci;
- hormony – zachodzą zmiany w poziomie estrogenów;
- choroby – tj. otyłość, cukrzyca, choroby nerek, układu krążenia lub ginekologiczne wpływają na powstawanie cellulitu;
- stosowane leki – w tym hormonalna terapia zastępcza, antyhistaminowe lub przeciwtarczycowe;
- wiek – wraz z wiekiem naturalna elastyczność i jędrność skóry zmniejsza się.
Jakie czynniki wpływają na powstawanie cellulitu?
Powstawanie i widoczność cellulitu zależy również od codziennego trybu życia. Mowa tutaj przede wszystkim o:
- nieprawidłowym odżywianiu:
- nadmiarze węglowodanów;
- dużej ilości tłuszczu
- nadużywaniu soli;
- dużej ilości cukru;
- złych nawykach życia codziennego;
- siedzącym trybie życia;
- wadach postawy lub przyjmowaniu nieprawidłowej pozycji uniemożliwiającej właściwe ukrwienie kończyn;
- braku systematycznej aktywności fizycznej;
- noszeniu zbyt ciasnych ubrań;
- częstym zakładaniu butów na wysokim obcasie;
- częstym korzystaniu z solarium;
- gorących kąpielach;
- dużych wahaniach wagi;
- nadwadze;
- stresie;
- stosowaniu używek:
- paleniu papierosów;
- spożywaniu alkoholu.
Jakie nawyki należy zmienić, aby zapobiec powstawaniu cellulitu?
Największe znaczenie w profilaktyce występowania cellulitu ma zdrowa i zbilansowana dieta, jak również systematyczna aktywność fizyczna. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na zawartość talerza. Kluczowe jest, aby do każdego posiłku spożywać porcję warzyw. Istotne są także owoce z niskim indeksem glikemicznym. Nie należy zapominać o prawidłowym nawodnieniu organizmu, dzięki czemu woda nie będzie się odkładać. Dorosła osoba powinna spożywać minimum 2 litry wody mineralnej dziennie. Do swoich nawyków warto wdrożyć systematyczną aktywność fizyczną, np. dynamiczne spacery, jazda na rowerze czy gimnastykę. Rodzaj aktywności zależy od indywidualnych preferencji, ważne, aby sprawiała radość i przyjemność.
Jak naturalnie zmniejszyć cellulit?
Istnieje kilka sposobów, które pozwolą zmniejszyć widoczność cellulitu. Zalicza się do nich m.in. stosowanie kremów nawilżających o działaniu antycellulitowym. Rozbijają one komórki tłuszczowe, ujędrniają skórę oraz uszczelniają naczynia krwionośne. Innym sposobem są systematyczne masaże ciała. Pobudzają one krążenie oraz stymulują skórę do naturalnej odnowy. Warto również stosować peelingi. Zabiegi usuną martwy naskórek, natomiast skóra stanie się bardziej elastyczna i pełna blasku.
Jakie są zabiegi medycyny estetycznej na redukcję cellulitu?
Widoczny cellulit można również zredukować za pomocą zabiegów medycyny estetycznej. Szczególnie polecane są:
Mezoterapia – polega na wprowadzeniu substancji odżywczych i aktywnych w celu regeneracji komórek w głębokich warstwach skóry;
Karboksyterapia – to innowacyjny zabieg, podczas którego aplikowany jest dwutlenek węgla w wybrane obszary ciała. To bezpieczna i skuteczna metoda eliminacji cellulitu;
Lipoliza – zabieg ten dedykowany jest szczególnie osobom borykającym się z nadmiarem tkanki tłuszczowej oraz otyłością. Stosowany preparat oddziałuje na problematyczne miejsca.
Cellulit to powszechny problem, z którym przede wszystkim zmagają się kobiety. W sytuacji, kiedy domowe sposoby nie przynoszą zamierzonego rezultatu, warto skorzystać z dobrodziejstw medycyny estetycznej. To szereg bezpiecznych i przede wszystkim skutecznych zabiegów, które pozwolą uporać się z nieestetycznym cellulitem.