Powered by Smartsupp Skip to main content
Szukaj

Wypadanie włosów, zwane także łysieniem, może rozpocząć się niemal w każdym wieku. Chociaż powszechnie uważa się, że wypadanie włosów jest czymś, co przytrafia się osobom starszym, dziedziczna utrata włosów może rozpocząć się już w wieku nastoletnim. Wczesne oznaki łysienia często charakteryzuje cofająca się linia włosów, na skroniach lub na czubku głowy. Możliwe jest również przejście przez życie z głową pełną włosów, aż do połowy życia, kiedy zaczynają wypadać.

Większość ludzi traci dziennie od 50 do 125 włosów, co jest procesem naturalnym. Rzeczywista liczba różni się w zależności od osoby — a także innych czynników, takich jak płeć, sposób pielęgnacji włosów, odżywianie, środowisko, stres i genetyka. U kobiet wypadanie włosów bywa powodowane ciążą lub menopauzą. Możliwa jest również utrata włosów w wyniku stanu zdrowia, takiego jak zaburzenie tarczycy, łysienie, toczeń lub niedobór składników odżywczych — a także efekt uboczny niektórych leków. W zależności od przyczyny, które je wywołuje, wyróżniamy łysienie o charakterze przejściowym, odwracalnym lub trwałe.

Najbardziej zauważalne oznaki łysienia

1. Przerzedzenie skroni 

Włosy zaczynają się przerzedzać wokół regionów skroniowych. Zauważa się również osłabienie kondycji włosów – są one cieńsze na czubku lub z tyłu głowy – oraz heterogeniczny kolor włosa, który traci pigment w skutek uszkodzenia.

2. Cofająca się linia włosów

To proces, w którym włosy z przodu i po bokach głowy zaczynają się przerzedzać i oddalać od twarzy. Często osoby z tego typu wypadaniem włosów zauważają, że ich linia włosów zaczęła przybierać kształt litery „M”, ponieważ włosy z boku głowy cofają się szybciej niż włosy pośrodku. Cofająca się linia włosów jest często cechą dziedziczną, która pojawia się wraz z wiekiem. Wbrew powszechnemu przekonaniu czasami może rozpocząć się już pod koniec okresu dojrzewania, datego tak wielu mężczyzn po trzydziestce ma już znacznie cofniętą linię włosów (ten rodzaj wypadania włosów jest bardzo powszechny u mężczyzn cierpiących na łysienie androgenowe). U kobiet taki sposób utraty włosów najczęściej spowodowany jest w poprzez zmiany hormonalne, na przykład w okresie menopauzy.

3. Przerzedzenie na czubku głowy

W niektórych przypadkach pierwszą oznaką wypadania włosów może być przerzedzenie włosów na czubku głowy (koronie). Ten rodzaj wypadania włosów postępuje powoli, na ogół wraz z pogłębiającymi się zakolami. Powiązany jest z początkiem procesu łysienia androgenowego czyli łysienia typu męskiego, za które odpowiada DHT – hormon, który osłabia mieszki włosowe oraz – wywołując ich miniaturyzację – powoduje wzmożone wypadanie włosów.

4. Łysienie plackowate 

Łysienie plackowate to zaburzenie autoimmunologiczne, w wyniku którego układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe. Charakteryzuje się występowaniem okrągłych wyłysiałych plam na skórze . Wpływa nie tylko na włosy na skórze głowy, ale także na brwi, rzęsy, twarz i inne części ciała. W zależności od rodzaju łysienia włosy mogą odrosnąć lub utrata może być trwała.

5. Przerzedzenie rozproszone

Niektórzy ludzie doświadczają wypadania włosów równomiernie na całej głowie. Włosy przerzedzają się jednakowo, bez wzorów i kształtów – jest zwykle spowodowane zaburzeniem cyklu wzrostu włosa – duża liczba mieszków włosowych skóry głowy wchodzi w okres uśpienia mieszka włosowego. Najczęściej występujące wśród kobiet.

6. Nadmierne wypadanie włosów

Wypadanie włosów jest zwykle powolnym procesem. Jednak są chwile, w których możesz zauważyć dramatyczne zmiany we włosach. Twoje włosy mogą czasami wypadać w dużych kępach zamiast przerzedzać się i stopniowo cofać. Włosy wypadające w kępach mogą wskazywać na podstawowy stan zdrowia. Warto udać się do lekarza i dowiedzieć się, co przyczyniło się do tego problemu (np. silny stres, zła dieta).

Błędnie interpretowane oznaki łysienia

Istnieją jednak również często powtarzające się „oznaki” łysienia, które nie są tak wiarygodne w rozpoznawaniu wypadania włosów. Obejmują one:

  • Swędząca skóra głowy, która jest zwykle spowodowana suchą, podrażnioną skórą lub nadmierną ilością sebum, które nie przyczyniają się do długotrwałego wypadania włosów. Może być oznaką alergii na szampon lub choroby skóry, takiej jak egzema skóry głowy, ale nie jest oznaką wypadania włosów.
  • Cienkie włosy po kąpieli lub prysznicu, które częściej są wynikiem sklejania się włosów i odsłaniania skóry głowy niż rzeczywistej utraty włosów. Aby dokładnie sprawdzić wypadanie włosów, zawsze najlepiej jest porównać zdjęcia swoich włosów, gdy są suche i niestylizowane.
  • Łupież lub łuszczenie się skóry głowy może wskazywać, że może być konieczna zmiana rutyny w zakresie pielęgnacji włosów lub wizyta u dermatologa, ale nie są to oznaki łysienia.
  • Suche włosy lub rozdwajające się końcówki. Suche lub niezdrowe włosy mogą być spowodowane warunkami medycznymi, odżywianiem, czynnikami środowiskowymi lub produktami do pielęgnacji włosów, ale nie są związane z wypadaniem włosów.
Beata Łapot

Skontaktuj się ze mną, chętnie odpowiem na wszystkie pytania. mail: biuro@hcclinic.pl

Close Menu