Powered by Smartsupp Skip to main content
Szukaj

Porozmawiajmy o różnicach między wypadaniem włosów u mężczyzn i kobiet. Powodów, przez które tracimy włosy może być dużo – u mężczyzn najczęstszą przyczyną wypadania włosów jest łysienie androgenowe, rzadziej diagnozowane  wśród kobiet. Kobiety najczęściej mają tendencję do utraty włosów wraz z wiekiem – w okresie menopauzy oraz pod wpływem hormonów.

Płeć odgrywa rolę w wypadaniu włosów, zarówno pod względem wyglądu, jak i wzoru. Zazwyczaj mężczyźni doświadczają częściowej utraty włosów – zakola oraz przerzedzona korona głowy, natomiast tył oraz boki głowy pozostają bujne. Kobiety zaś mają skłonność do rozproszonego wypadania włosów na całej głowie, czyli wypadania włosów w wielu miejscach w tym samym czasie.

Łysienie typu męskiego

Według badań 95 procent wypadania włosów u mężczyzn jest spowodowane łysieniem androgenowym. To dziedziczna cecha, która powoduje cofanie się linii włosów i przerzedzenie korony u mężczyzn, spowodowana genetyczną wrażliwością na produkt uboczny testosteronu zwany dihydrotestosteronem (DHT), który powoduje miniaturyzację mieszków włosowych prowadzącą do całkowitego wypadania włosów.
W przypadku łysienia typu męskiego wypadanie włosów zazwyczaj następuje w przewidywalny sposób. Dwa najczęstsze wzorce wypadania włosów to:

  • Włosy zaczynają się przerzedzać na czubku głowy i wokół skroni. Ten wzór może ostatecznie pozostawić „podkowę” włosów po bokach i z tyłu głowy.
  • Włosy zaczynają się cofać z przodu linii włosów, popychając linię włosów dalej do tyłu na głowie.

Około 25 procent mężczyzn z dziedzicznym łysieniem typu męskiego zaczyna tracić włosy przed 21 rokiem życia. W wieku 35 lat około 66 procent mężczyzn doświadczy pewnego stopnia utraty włosów. W wieku 50 lat około 85 procent mężczyzn będzie miało znacznie cieńsze włosy. Chociaż łysienie typu męskiego jest główną przyczyną łysienia, nie jest to jedyny stan, który może powodować wypadanie włosów.
W przypadku łysienia typu męskiego zazwyczaj nie występują inne objawy poza przerzedzającymi się włosami.

Następujące warunki mogą powodować różne stopnie utraty włosów. Niektóre rodzaje wypadania włosów mogą być trwałe, podczas gdy inne mogą być odwracalne:

  1. Łysienie plackowate. Układ odpornościowy organizmu omyłkowo atakuje zdrowe mieszki włosowe, co prowadzi do utraty włosów. Włosy zwykle wypadają małymi obszarami na głowie, w niektórych przypadkach również na innych częściach ciała, np.  na brodzie, rzęsach lub brwiach. Włosy mogą odrosnąć lub nie.
  2. Łysienie telogenowe. Nadmierne wypadanie włosów może wystąpić około 2. do 3. miesięcy po doznaniu szoku lub po przeżyciu ciężkiego stresu. W takich sytuacjach utrata włosów spowodowana może być wypadkiem, operacją, chorobą, drastyczną utratą wagi lub strese. Włosy zwykle odrastają w ciągu około 2. do 6. miesięcy.
  3. Niedobór składników odżywczych. Optymalny poziom żelaza i innych składników odżywczych jest niezbędny dla dobrego ogólnego stanu zdrowia, a także zdrowego wzrostu włosów. Białko, witamina D, a także odpowiednie spożycie innych witamin z diety są również ważne dla utrzymania zdrowych włosów. Niedobór jednego lub więcej z tych składników odżywczych może spowodować utratę większej ilości włosów niż zwykle.

Łysienie typu damskiego

Łysienie typu kobiecego jest podobne do łysienia typu męskiego, z wyjątkiem tego, że wypadanie włosów ma tendencję do występowania w inny sposób. Jest ono zwykle dziedziczne — spowodowane genetycznie krótszym okresem wzrostu włosów i dłuższym okresem między fazami wypadania i wzrostu. Geny rodziców mogą również wpływać na włosy, powodując mniejsze mieszki włosowe i cieńsze pasma.
Jednak wiek i hormony również mogą odgrywać pewną rolę, ponieważ jest to bardziej powszechne po menopauzie, kiedy poziom estrogenu spada. Większa aktywność androgenna może również wystąpić w wyniku stanu endokrynologicznego, takiego jak guz jajnika.

Na stan oraz kondycję włosów największy wpływ mają kwestie odżywiania, choroby przewlekłe, stosowane leki i długotrwały stres.

  1. W przypadku łysienia androgenowego lekarze doszukują się winy w zaburzeniach pracy jajników np. PCOS czy chorobach nadnerczy.
  2. Łysienie telogenowe — gdy znacznie więcej włosów przemieszcza się z fazy wzrostu do fazy wypadania — może wystąpić po traumatycznym lub stresującym doświadczeniu, takim jak poród, utrata masy ciała, ciężki stres wywołany traumą.

Uważa się, że przyczyniają się do tego również niedobory witamin, takich jak  biotyna, witaminy z grupy B, witamina D oraz minerały, takie jak żelazo. Są potrzebne do produkcji zdrowych pasm. Czynniki wywołujące inne rodzaje wypadania włosów obejmują stany zapalne skóry głowy, takie jak egzema, a także podstawowe problemy zdrowotne, takie jak stan autoimmunologiczny. Nawet ciasne fryzury, takie jak kucyki czy warkocze, mogą prowadzić do wypadania włosów w wyniku wywierania nacisku na cebulki.

Czy istnieje lekarstwo?

Jeśli zauważasz u siebie łysienie typu męskiego lub żeńskiego, zachęca się do wczesnej diagnozy, ponieważ może ona umożliwić rozpoczęcie planu leczenia i potencjalnie zminimalizować utratę włosów w przyszłości. Twój plan leczenia będzie prawdopodobnie składał się z jednego lub więcej leków zatwierdzonych do leczenia wypadania włosów.

  • Finasteryd

Finasteryd to lek zmniejszający stężenie DHT w surowicy krwi oraz skórze głowy.  Preparat ogranicza miniaturyzację mieszków włosowych hamując proces łysienia. Leczenie preparatem również wymaga systematyczności, leczenie trwa najczęściej kilka lat zwłaszcza w okresie dużej aktywności hormonów.

  • Minoksydyl

Minoksydyl jest dostępny bez recepty i ma zastosowanie w leczeniu łysienia typu męskiego, jak również łysienia typu żeńskiego. Preparat  dostępny jest w dwóch wariantach procentowej zawartości leku 2 % i 5 %. Ma on działanie miejscowe, w większości przypadków jest dobrze tolerowany i  nie wykazuje skutków ubocznych. Skuteczna terapia wymaga systematyczności w podawaniu środka.

  • Inne opcje

Korzystna może być również kuracja osoczem bogatopłytkowym. Obejmuje to pobieranie krwi, obracanie jej, a następnie wstrzykiwanie własnych płytek krwi z powrotem do skóry głowy, aby stymulować wzrost włosów.  Niski poziom żelaza może przyczynić się do utraty włosów. Lekarz lub trycholog może przepisać suplement żelaza razem z innymi suplementami tj. biotyna czy kwas foliowy.

Przeszczep włosów jest bardziej trwałym rozwiązaniem. Transplantacja włosów FUE polega na pobraniu grup mieszków włosowych i przeszczepieniu ich w miejsce ubytków. Efekty zabiegu są trwałe i zapewniają uzyskanie naturalnego efektu.  Każdy zabieg transplantacji włosów poprzedzony jest dokładnymi badaniami. Przeszczepiony graft odrasta jak naturalny włos.

Marta Węcławska

Skontaktuj się ze mną, chętnie odpowiem na wszystkie pytania. tel.: (+48) 570 130 900 / mail: marta@hcclinic.pl

Close Menu