Każdego dnia tracimy nawet do 100 włosów i jest to zupełnie normalny objaw związany z cyklem życia włosów. Jeśli jednak zauważymy, że włosy zaczynają się przerzedzać, a ich wypadanie przybiera charakter postępujący, warto poszukać przyczyny problemu. Warto wiedzieć, jakie są przyczyny wypadania włosów oraz jak postępować w sytuacji, gdy zauważymy u siebie nadmierne, a szczególnie nagłe wypadanie włosów.
Przyczyny wypadania włosów
Na początku warto podkreślić, że jeśli chodzi o nadmierne wypadanie włosów, przyczyny mogą być związane zarówno z naszymi uwarunkowaniami genetycznymi czy kondycją zdrowotną, jak i z niewłaściwą dietą czy pielęgnacją.
Do najczęstszych przyczyn wypadania włosów możemy zaliczyć :
- choroby ogólnoustrojowe i autoimmunologiczne takie jak niedoczynność tarczycy, toczeń układowy,
- stosowane leki,
- niedobory witamin i mikroelementów,
- nieodpowiednią pielęgnację,
- pory roku – wiosną i jesienią możemy zauważyć wzmożone wypadanie włosów,
- stres,
- przemęczenie.
Zastanawiając się, od czego wypadają włosy, należy wziąć pod uwagę kwestie płci. Warto bowiem pamiętać, że charakterystyka, a więc i przyczyna wypadania włosów może być różna u kobiet i mężczyzn.
Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny charakterystyczne u mężczyzn
U mężczyzn najczęściej mamy bowiem do czynienia z łysieniem typu androgenowego. Jeśli w rodzinie mężczyźni mieli problem z wypadaniem włosów, następne męskie pokolenie najprawdopodobniej również będzie narażone na łysienie – jest to bowiem kwestia genetyki. Za wypadanie włosów w tym przypadku odpowiedzialna jest pochodna testosteronu, czyli tzw. DHT dihydrotestosteron, który powoduje miniaturyzację i uszkodzenia cebulek włosów. Łysienie zaczyna się najczęściej od części nadczołowej, czyli zakoli, a w dalszych etapach może powiększać obszar również na czubek, czyli koronę głowy. W przypadku wystąpienia tego schorzenia konieczna jest wizyta u lekarza, najlepiej dermatologa, który wdroży odpowiednie leczenie.
Standardem w leczeniu łysienia androgenowego jest aktualnie terapia łączona, polegająca na stosowaniu leków finasterydowych doustnie i wcierek z minoksidilem. Dodatkowo zalecane są także mezoterapie skóry głowy, które mają na celu pobudzenie mieszków włosowych.
Proces łysienia androgenowego jest postępujący i trwa do około 65 roku życia mężczyzny.
Zastosowanie odpowiedniego leczenia zatrzyma lub w znaczny sposób zahamuje dalsze wypadanie włosów.
Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny charakterystyczne u kobiet
Zastanawiając się, od czego wypadają włosy, warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się swojemu stanowi zdrowia, konsultując się ze specjalistą, który zleci wykonanie niezbędnych badań.
W przypadku kobiet nagłe wypadanie włosów może mieć związek z gospodarką hormonalną, nieleczonymi chorobami, głównie tarczycy lub tych z grupy chorób autoimmunologicznych.
Kobiety również cierpią na łysienie androgenowe typu żeńskiego – w tym przypadku uszkodzenie mieszków włosowych powodują męskie hormony – androgeny, których nadmiar mogą powodować choroby takie jak nadczynność kory nadnerczy, nowotwory nadnerczy, zespół policystycznych jajników czy nowotwory jajnika. Jeśli chodzi o wypadanie włosów, przyczyny mogą być związane z zanieczyszczeniem środowiska. Takie związki jak polichlorowane bifenyle mogą bowiem powodować problemy z gospodarką hormonalną u kobiet, wskutek czego może nastąpić utrata włosów.
Łysienie androgenowe u kobiet przebiega inaczej niż u mężczyzn. Typowe stają się przerzedzenia włosów na czubku głowy o charakterze rozlanym, które powodują prześwity. W zaawansowanym stadium łysienia skóra głowy jest już bardzo widoczna. Włosy, które pozostały, są natomiast cienkie i delikatne. Do oceny skali zaawansowania łysienia androgenowego u kobiet służy skala Savin.
W badaniach laboratoryjnych zaburzenie objawia się podwyższonym poziomem testosteronu, który pod wpływem enzymu 5 – alfa reduktazy przekształca się w tzw. DHT – dihydrotestosteron. Nadmiar DHT w surowicy to zatem główna przyczyna wypadania włosów o charakterze androgenowym. Hormon ten powoduje bowiem zniszczenie mieszków włosowych, co prowadzi do wypadania włosów oraz zaniku wzrostu nowych jednostek.
Schorzenie pojawia się najczęściej u kobiet po 30 roku życia, głównie w okresie menopauzalnym.
Leczenie jest ustalane indywidualnie przez lekarza. Często jest ono dwukierunkowe:
doustne – podawane są leki zawierające estradiole, które mają na celu regulować poziom hormonów w organizmie,
miejscowe – na skórę głowy stosuje się wcierki preparatów zapobiegających miniaturyzacji mieszków włosowych takich jak minoksidil.
Bardzo przydatne okazują się także mezoterapię skóry głowy, czyli podawanie substancji odżywczych bezpośrednio w okolicę mieszków włosowych.
Wypadanie włosów u kobiet i mężczyzn
Oddzielną jednostkę chorobową, która dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety jest łysienie plackowate, na skutek którego powstają charakterystyczne obszary bez włosów na całej powierzchni głowy. Jest to choroba o podłożu zapalnym, w przebiegu której uszkodzone zostają mieszki włosowe. Nieznana jest dokładna przyczyna wypadania włosów o charakterze łysienia plackowatego, jednak choroba zalicza się do chorób z grupy autoimmunologicznych i ma postępujący charakter. W łysieniu plackowatym mamy do czynienia ze skróconym cyklem wzrostowym włosów, co oznacza przedwczesne rozpoczęcie fazy katagenu, a także atakiem na mieszki włosowe komórek stanu zapalnego: limfocytów, komórek dendrytycznych i komórek tucznych. W ostrym przebiegu choroby może dojść do całkowitej utraty nie tylko włosów na głowie, ale również brwi, rzęs czy włosów łonowych.
Leczenie łysienia plackowatego ma najczęściej charakter łączony – miejscowy i ogólny.
Do leczenia miejscowego wykorzystuje się glikokortykosteroidy, cygnolinę i minoksidil. Do leczenia ogólnego wykorzystywane są również glikokortykosteroidy, cyklosporyna a także fotochemioterapia PUVA, PUVA – turban i wąskopasmowa terapia UVB.
Trudno zatem jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, od czego wypadają włosy, gdyż jest to zależne zarówno od stanu zdrowia i uwarunkowań genetycznych, jak i diety, pielęgnacji, a nawet płci.
Dokładna diagnostyka przeprowadzona przez specjalistę odpowie nam na pytanie, co powoduje nagłe wypadanie włosów i pozwoli podjąć odpowiednią kurację bądź leczenie.