Powered by Smartsupp Skip to main content
Szukaj

Gęste, bujne włosy wzmacniają pewność siebie. Nie każdy jednak może pochwalić się idealną fryzurą, a przerzedzone włosy nad czołem czy na czubku głowy bardzo często bywają powodem kompleksów, obniżając tym samym naszą samoocenę. Czy istnieje skuteczny sposób na przerzedzone włosy? Czy można odzyskać dawną ich gęstość? Sprawdźmy, jakie są przyczyny oraz jak zagęścić przerzedzone włosy.

Przerzedzone włosy – przyczyny

Rzadkie włosy mogą wynikać z występowania wielu czynników związanych zarówno z indywidualnymi predyspozycjami organizmu, jak i z trybem życia. W pewnych przypadkach łysienie może wystąpić na konkretnym etapie życia i z biegiem czasu postępować lub pojawić się nagle, mieć intensywny, lecz stosunkowo krótkotrwały przebieg. Jeśli chodzi o przerzedzone włosy przyczyny występowania tego problemu mogą mieć różne podłoże.

Najczęściej są to:

  • uwarunkowania genetyczne – predyspozycje do przerzedzenia włosów są często dziedziczne
  • choroby skóry głowy ( łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry głowy, grzybica skóry głowy – mogą powodować wypadanie i przerzedzenie włosów)
  • stosowanie niektórych leków – nadmierna utrata włosów może skutkiem przyjmowania leków antykoncepcyjnych, przeciwtarczycowych, przeciwreumatycznych, przeciwnowotworowych
  • zaburzenia hormonalne – niewłaściwe stężenie hormonów np. tarczycy wpływa na wypadanie włosów
  • nieprawidłowa dieta – słabe włosy i ich wypadanie mogą być skutkiem diet eliminacyjnych i braku w jadłospisie odpowiedniej ilości witamin i minerałów.

Przerzedzone włosy nad czołem lub na czubku głowy u mężczyzn

Przerzedzone włosy nad czołem czy tzw. zakola występujące u mężczyzn w większości przypadków są spowodowane łysieniem androgenowym, czyli dziedzicznym. Do oceny problemu łysienia androgenowego służy skala Norwooda, która pozwala określić, na jakim etapie łysienia znajduje się pacjent i tym samym przewidzieć dalszy proces utraty włosów.

Łysienie androgenowe najczęściej rozpoczyna się od powstania zakoli, czyli przesunięcia dotychczasowej linii włosów skroniami mężczyzny ku górze. Przerzedzone włosy z przodu głowy typowe dla łysienia androgenowego związane są z aktywnością hormonu DHT ( dihydrotestosteron), który powoduje uszkodzenie mieszków włosowych przez ich miniaturyzację. Występuje głównie u mężczyzn, jednak kobiety też może dotknąć problem łysienia androgenowego.

Aby zahamować proces łysienia wywołującego przerzedzone włosy na czubku głowy lub na jej froncie, niezbędne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia polegającego głównie na przyjmowaniu leków – finasterydu oraz minoksidilu, mezoterapii skóry głowy, a także zabiegów laserowych.

Przerzedzone włosy po rozjaśnianiu

Rozjaśnianie włosów to bardzo popularna metoda koloryzacji, jednak należy pamiętać, iż tego rodzaju zabieg mocno ingeruje w strukturę włosów, co powoduje ich osłabienie, a w skrajnych przypadkach nawet utratę. Na przerzedzone włosy po rozjaśnianiu mogą skarżyć się osoby, które regularnie korzystają z tego zabiegu, ale zdarza się również, że problem ten może wystąpić nawet po jednej koloryzacji, jeśli użyto zbyt mocnych lub źle dobranych środków.

Włosy mogą wówczas wypadać równomiernie z całej powierzchni głowy lub tylko w niektórych miejscach. Pozostaje zatem pytanie: jak zagęścić przerzedzone włosy po rozjaśnianiu? Z pewnością pomocne okażą się specjalne zabiegi wykonywane u fryzjera, których celem będzie poprawa mikrokrążenia, odżywienie mieszków włosowych oraz regenerację struktury włosów. W przypadku, gdy po zabiegu rozjaśniania problemem są przerzedzone włosy z przodu głowy, można stosować wcierki, które pobudzenie wzrostu nowych włosów. Zanim jednak fryzura się zagęści, warto czesać włosy w taki sposób, aby zasłaniały one łysinę i tym samym zapewniły nam atrakcyjny wygląd.

Przerzedzone włosy – co robić, gdy terapia farmakologiczna okaże się nieskuteczna?

Zdarza się, że na przerzedzone włosy na czubku głowy nie działają popularne metody farmakologiczne ani zabiegi pielęgnacyjne. Postępująca łysina czy prześwity sprawiają, że żadna fryzura nie zapewnia korzystnego wyglądu, a to z kolei bardzo negatywnie wpływa na nasze samopoczucie oraz obniża pewność siebie w relacjach międzyludzkich. Czy istnieje zatem inny sposób na przerzedzone włosy? Co robić w przypadku, kiedy włosy już wypadły? Okazuje się, że jedyną skuteczną metodą na odzyskanie fryzury staje się przeszczep włosów. Pośród wielu metod transplantacji najlepszym i najskuteczniejszym zabiegiem jest zabieg metodą FUE, który w ciągu kilku godzin jest w stanie zagęścić włosy oraz odbudować nową linię przednią fryzury. Zabiegi transplantacji są bezpieczne i mają krótki czas rekonwalescencji, a efekty zabiegów są trwałe ponieważ mieszki pobierane z tyłu głowy są odporne na działanie DHT a więc nie wypadną. Zastanawiając się zatem, jak zagęścić przerzedzone włosy w sytuacji, gdy terapie farmakologiczne czy pielęgnacyjne nie przyniosły efektów, warto rozważyć przeszczep, który nie tylko pozwoli zagęścić fryzurę, ale również zapewni trwały i naturalny efekt bujnej czupryny.

Jeśli chodzi o przerzedzone włosy, przyczyny mogą wynikać z wielu różnych czynników, jednak metody postępowania w każdym przypadku zakładają profesjonalne wsparcie specjalisty trychologa, który będzie w stanie dokonać trafnej diagnozy i tym samym zlecić odpowiednie leczenie. Jeśli jednak mimo podjętych kroków włosy nie gęstnieją, a dyskomfort z tym związany wpływa negatywnie na nasze samopoczucie, warto sięgnąć po metodę transplantacji włosów, dzięki której w bezbolesny sposób odzyskamy piękną fryzurę na zawsze.

Marta Węcławska

Skontaktuj się ze mną, chętnie odpowiem na wszystkie pytania. tel.: (+48) 570 130 900 / mail: marta@hcclinic.pl

Close Menu