Powered by Smartsupp Skip to main content
Szukaj

Rozstępy stanowią powszechny defekt kosmetyczny, z którym boryka się wiele osób. Powstają wskutek nadmiernego rozciągnięcia skóry, tworząc trwałe blizny. Ich całkowite wyeliminowanie jest niemożliwe, jednak dzięki stale rozwijającej się medycynie, możliwe jest znaczne zmniejszenie widoczności powstałych zmian. Warto zatem poznać dostępne sposoby walki z rozstępami.

Czym są rozstępy?

Rozstępy to trwałe zmiany, które powstają wskutek uszkodzeń struktury włókien kolagenowych oraz elastynowych skóry właściwej. To właśnie one zapewniają wytrzymałość mechaniczną, elastyczność oraz sprężystość. W początkowej fazie rozstępy przybierają czerwoną lub lekko fioletową barwę i przypominają rozgałęzione pęknięcia. W miejscu ich występowania, skóra staje się cieńsza i jest podatna na pieczenie. Wraz z upływem czasu rozstępy bledną, przybierając biały kolor, natomiast swym wyglądem przypominają blizny. Najczęściej występują na piersiach, udach, ramionach, brzuchu czy pośladkach. Ich pojawienie się najczęściej jest poprzedzone intensywnym swędzeniem oraz czerwono-fioletowymi pasemkami widocznymi na skórze.

Jakie są przyczyny powstawania rozstępów?

Powstawanie rozstępów jest najczęściej związane z silnym rozciąganiem skóry, które skutkuje pęknięciem włókien kolagenowych oraz elastynowych. Do takich sytuacji najczęściej dochodzi wskutek szybkiego przyrostu masy ciała, co zazwyczaj obserwowane jest w okresie dojrzewania bądź u kobiet w ciąży.

Istnieją również inne czynniki warunkujące występowanie rozstępów, do których można zaliczyć:

  • czynniki genetyczne, czyli wrodzona niska synteza włókien kolagenowych i elastynowych;
  • zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety nie tylko podczas ciąży, ale także w okresie menopauzy;
  • zaburzenia w funkcjonowaniu tkanki łącznej;
  • słaba kondycja skóry oraz tendencja do jej nadmiernego rozciągania;
  • wahania wagi, w tym nagły przyrost masy ciała;
  • przyjmowanie leków steroidowych;
  • nagły wzrost masy mięśniowej, dotyczy głównie sportowców.

Jakie są sposoby walki z rozstępami?

Zniwelowanie widoczności rozstępów oraz poprawa kondycji skóry jest wymagającym procesem, który należy rozpocząć na wczesnym etapie występowania zmian. To właśnie wtedy podjęte działania cechują się najwyższą skutecznością, ponieważ stymulacji zostają poddane fibroblasty, które są odpowiedzialne za produkcję nowych włókien kolagenowych. W tym celu można spróbować domowych sposobów lub profesjonalnych zabiegów kosmetycznych.

Domowe sposoby na pozbycie się rozstępów

Można stosować maści, kremy bądź olejki. Ich aplikacja nie jest trudna, jednak wymaga systematyczności. Tego typu zastosowanie warto połączyć z masażem, który pobudzi krążenie krwi. Efektem działań będzie odpowiednio nawilżona, ujędrniona i natłuszczona, ukrwiona i odżywiona skóra. Preparaty należy nakładać regularnymi oraz kolistymi ruchami, zarówno w miejscu występowania zmian, jak i w ich obrębie, co zapobiegnie powstawaniu nowych rozstępów. Wybierając odpowiedni kosmetyk, należy zwrócić szczególną uwagę na jego skład. Pożądanymi składnikami będą m.in.: witamina E i C, kwas hialuronowy, naturalne olejki, np. migdałowy bądź sojowy, masło shea, D-pantenol, gliceryna czy wyciągi z wąkroty azjatyckiej lub skrzypu polnego.

Jakie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej cechują się najwyższą skutecznością przy pozbyciu się rozstępów?

W sytuacji, kiedy naturalne sposoby walki z rozstępami nie przynoszą pożądanych rezultatów, wówczas warto skorzystać z dobrodziejstw medycyny estetycznej. Po konsultacji ze specjalistą pacjenci najchętniej wybierają laserowe usuwanie rozstępów, karboksyterapię, fibrynę bogatopłytkową oraz mezoterapię.

Laser frakcyjny to nowoczesne i bardzo skuteczne urządzenie, które jest stosowane w celu zniwelowania widoczności rozstępów. Jego działanie polega na wytwarzaniu wysokiej energii, które wnika w głąb skóry, poprzez precyzyjne emitowanie mikroskopijnych wiązek światła. Stymulują one produkcję kolagenu oraz elastyny. Zabieg ma za zadanie zmniejszenie widoczności rozstępów oraz znaczną poprawę struktury skóry.

Karboksyterapia to innowacyjny zabieg, który polega na aplikowaniu dwutlenku węgla do wybranego obszaru skóry. Doskonale sprawdza się w przypadku redukcji różnych problemów, w tym także rozstępów. To skuteczna i w pełni bezpieczna metoda, której zadaniem jest stymulacja ukrwienia, regeneracja tkanek, jak również pobudzenie produkcji kolagenu.

Fibryna bogatopłytkowa jest zabiegiem z wykorzystaniem naturalnych składników krwi pacjenta. Poddawana jest ona procesowi otrzymywania fibryny bogatopłytkowej, która zawiera czynniki wzrostu oraz gojenia. Powstała substancja aplikowana jest w miejsce wymagające regeneracji. Zabieg jest w pełni bezpieczny i zapewnia poprawę jakości skóry, regenerację uszkodzeń tkanki, jak również redukuje blizny.

Mezoterapia igłowa jest często stosowanym zabiegiem w walce z rozstępami. Polega na wstrzyknięciu substancji aktywnej w głąb skóry, co pobudza ją do naturalnych mechanizmów naprawczych i regeneracyjnych. Mezoterapia sprawia, że skóra jest bardziej ujędrniona oraz zwiększa się jej gęstość i elastyczność, co przekłada się na zmniejszenie widoczności rozstępów.

Dla wielu osób rozstępy są źródłem kompleksów i niższej samooceny. Warto zatem już na wczesnym etapie ich powstawania, podjąć odpowiednie działania, które zniwelują widoczność obecnych zmian oraz zahamują powstawanie nowych.

Jeśli jesteś zainteresowany zabiegami medycyny estetycznej, które mają na celu usunięcie rozstępów, zachęcamy do kontaktu!