Krótkotrwały stres może działać mobilizująco i dla wielu osób jest czynnikiem, który pomaga w szybkim reagowaniu na nieprzewidziane sytuacje. Jednak gdy występuje on w sposób ciągły, może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, powodując różnego rodzaju dolegliwości. Jak stres wpływa na nasze włosy? Jak postępować w przypadku, gdy stres powoduje utratę włosów?
Stres a wypadanie włosów
Stres okazuje się bardzo niebezpiecznym zjawiskiem i może prowadzić do wielu schorzeń, w tym do utraty włosów. Wypadanie włosów na tle stresowym nosi nazwę łysienia psychogennego i powoduje tzw. telogenowe wypadanie włosów, podczas którego włosy nie przechodzą całej, zaplanowanej fazy wzrostu, lecz zbyt wcześnie osiągają fazę spoczynku. Stres a wypadanie włosów – w wyniku działania długotrwałego stresu w naszym organizmie dochodzi do nadprodukcji neurohormonów i neuroprzekaźników takich jak adrenalina, kortyzol i prolaktyna, które hamują podział keratynocytów w mieszkach włosowych. Dodatkowo stres zwiększa produkcję androgenów w nadnerczach oraz produkcję DHT przyspieszając tym samym proces łysienia androgenowego.
Stres indukuje także procesy zapalne w mieszkach włosowych, które również skracają fazę wzrostu włosa, prowadząc do ich wypadania.
Istnieje jeszcze inny aspekt zależności “stres a wypadanie włosów”. Specyficzną postacią łysienia psychogennego jest bowiem trichotillomania TTM, czyli schorzenie polegające na przymusie lub chęci wyrywania włosów. Często podczas wykonywania czynności wyrywania włosów chory odczuwa ulgę i przyjemność. Trichotillomania prowadzi do przerzedzenia włosów na różnych częściach ciała. Jeśli chodzi o tego typu wypadanie włosów przez stres, leczenie wymaga współpracy z psychoterapeutą i często połączone jest z terapią farmakologiczną.
Stres oksydacyjny a wypadanie włosów
Istnieje również stres oksydacyjny, który również ma negatywny wpływ na stan włosów. W tym przypadku komórki macierzy włosa są atakowane przez wolne rodniki, które je uszkadzają i powodują wypadanie. W przypadku, gdy nasz organizm dotknie stres oksydacyjny, a wypadanie włosów staje się procesem postępującym, warto przede wszystkim postawić na uzupełnienie diety o produkty zawierające antyoksydanty takie jak zielona herbata, ekstrakty z lukrecji oraz pestek grejpfruta. W codziennej pielęgnacji warto natomiast stosować preparaty, w składzie których występuje melatonina.
Stres oksydacyjny a wypadanie włosów to problem, z którym boryka się się coraz więcej osób, wśród bodźców, które mogą przyczyniać się do jego powstania, wymienia się zanieczyszczenie środowiska, palenie tytoniu, spożywanie wysoko przetworzonej żywności zawierającej spulchniacze, polepszacze czy sztuczne konserwanty.
Wypadanie włosów a stres – forum dyskusyjne
Bardzo często osoby, które zauważają u siebie nadmierną utratę włosów, poszukują informacji na temat przyczyn i leczenia za pośrednictwem internetu. Wpisując w wyszukiwarkę “wypadanie włosów a stres forum dyskusyjne” można znaleźć wiele wątków poświęconych temu problemowi. Użytkownicy dzielą się bowiem swoim doświadczeniami oraz sposobami walki z utratą włosów i choć może to być dla nas wskazówka, gdzie szukać rozwiązań, to z pewnością nie możemy całkowicie ufać niezweryfikowanym poradom. W pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem specjalistą, który, na podstawie wywiadu oraz badań laboratoryjnych będzie mógł postawić trafną diagnozę. Pamiętajmy bowiem, że wszelkie porady i wskazówki, które znajdziemy w wątkach typu “wypadanie włosów a stres forum dyskusyjne” mogą nie być odpowiednie dla naszego przypadku i zamiast nam pomóc, spowodują jeszcze większe szkody.
Wypadanie włosów przez stres – leczenie
Współczesne tempo życia, nadmiar obowiązków i nieustanna gonitwa za spełnianiem oczekiwań otoczenia oraz własnych sprawia, że wielu z nas znajduje się pod wpływem chronicznego stresu, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. To z kolei odbija się negatywnie na naszym organizmie powodując choroby, których źródła początkowo nie wiążemy w ogóle ze stresem. Nawet w przypadku, gdy zaczynamy tracić włosy, przyczyn szukamy w błędach pielęgnacyjnych czy diecie, natomiast dopiero przy głębszej analizie czy konsultacji ze specjalistą okazuje się, że problem może tkwić właśnie w stresie.
Jeśli chodzi o wypadanie włosów przez stres, leczenie należy rozpocząć od próby eliminacji czynników stresowych i przywróceniu równowagi hormonalnej. Oprócz leczenia farmakologicznego wielu specjalistów zaleca również stosowanie technik relaksacyjnych i wyciszających, które mają za zadanie obniżyć poziom stresu i odzyskać wewnętrzny spokój oraz zdrowie. Często też pomocna może okazać się zmiana nawyków żywieniowych, natomiast w niektórych przypadkach konieczna jest zmiana otoczenia, jeśli to ono jest głównym bodźcem wywołującym stres.
Stres okazuje się częstym powodem wypadania włosów, dlatego w sytuacji, gdy to właśnie on odpowiada za problemy z łysieniem, konieczne jest podjęcie leczenia w ścisłej współpracy ze specjalistą.