Ciąża to dla organizmu kobiety ogromne wyzwanie. W tym czasie zmienia się nie tylko jej wygląd, ale również funkcjonowanie poszczególnych organów. Warto jednak wiedzieć, że po urodzeniu dziecka organizm kobiety jeszcze przez kilka tygodni, a czasem nawet miesięcy, powraca do stanu sprzed ciąży. W tym czasie młoda mama może odczuwać pewne zmiany, wśród których może pojawić się problem z nadmiernym wypadaniem włosów. Dziś sprawdzimy, co jest tego przyczyną oraz co na wypadanie włosów po ciąży będzie najskuteczniejsze.
Prolaktyna a wypadanie włosów
W okresie połogu organizm kobiety przeżywa prawdziwą burzę hormonalną. O ile w ciąży wysoki poziom estrogenów wpływa pozytywnie na kondycję włosów, o tyle po ciąży ich spadek powoduje zwiększone wypadanie, matowienie i pogorszenie kondycji włosów. Zjawisko to jest nazywane łysieniem poporodowym i szacuje się, że dotyka około 90 % świeżo upieczonych mam.
Nadmierna utrata włosów najczęściej staje się widoczna po około 3 miesiącach od urodzenia dziecka. Ponad połowa wszystkich włosów może w tym okresie przejść z fazy wzrostu do fazy telogenowej, czyli fazy wypadania.
Warto jednak szczególnie przyjrzeć się zależności: prolaktyna a wypadanie włosów. Oprócz spadku estrogenów po porodzie rośnie poziom prolaktyny, hormonu, który jest odpowiedzialny za produkowanie mleka w gruczołach piersiowych. Prolaktyna hamuje proliferację ( podział ) keratynocytów w opuszce włosa, co w praktyce powoduje szybsze starzenie się i wypadanie włosów podczas karmienia piersią. Prolaktyna może wpływać także na zwiększoną aktywność enzymu 5 – alfa – reduktazy biorącego udział w patogenezie łysienia androgenowego.
Karmienie piersią a wypadanie włosów
O tym, że to właśnie prolaktyna jest odpowiedzialna za wypadanie włosów podczas karmienia piersią już wiemy, natomiast warto zastanowić się, czy w związku z tym istnieje skuteczna metoda, aby ten proces zahamować, a fryzurze przywrócić naturalną gęstość.
Przede wszystkim musimy pamiętać, że wahania hormonalne po porodzie są zjawiskiem normalnym i nie da się ich zmienić ani przyspieszyć, w związku z czym młoda mama musi liczyć się z faktem wystąpienia w tym okresie różnych objawów związanych z kondycją organizmu takich jak właśnie wypadanie włosów. Jak zaradzić jednak temu problemowi zwłaszcza, jeśli karmimy piersią? Czy istnieją skuteczne metody, które jednocześnie nie zaszkodzą maluszkowi przyjmującemu pokarm z piersi matki?
Decyzję o tym, co na wypadanie włosów po ciąży będzie najlepsze, warto skonsultować z lekarzem, który w pierwszej kolejności zleci wykonanie niezbędnych badań. Ich wyniki pokażą bowiem, które składniki mineralne istotne dla wzrostu i kondycji włosów, należy uzupełnić.
Co na wypadanie włosów po ciąży i w trakcie karmienia piersią?
Karmienie piersią a wypadanie włosów – związek ten staje się widoczny przeważnie pomiędzy drugim a szóstym miesiącem po porodzie, bowiem w tym czasie poziom estrogenu gwałtownie spada. W tym okresie należy zadbać o dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych – jest to możliwe dzięki zdrowej, zbilansowanej diecie i suplementacji witamin, minerałów odpowiednich dla kobiet karmiących.
Tym, co na wypadanie włosów podczas karmienia piersią można z całą pewnością stosować, są delikatne masaże skóry głowy, które doskonale pobudzają mikrokrążenie, aktywując tym samym mieszki włosowe.
Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja skóry głowy i włosów. Należy stosować delikatne szampony, unikać mechanicznych uszkodzeń włosów, do których może dojść w wyniku suszenia głowy suszarką, używania prostownicy czy różnych akcesoriów typu spinki, wsuwki, klamry.
Jeśli planujemy długotrwałe karmienie piersią, a wypadanie włosów staje się dla nas dużym problemem, warto zastanowić się nad wizytą u trychologa. Specjalista, po dokonaniu oceny stanu głowy, zarekomenduje nieinwazyjny zabieg odżywczy i regeneracyjny przy zastosowaniu preparatów, które nie przedostają się do mleka matki.
Wypadanie włosów podczas karmienia piersią można dzięki temu zminimalizować, a odpowiednia pielęgnacja włosów sprawi, że fryzura nabierze zdrowego wyglądu. Warto także pamiętać, że łysienie w okresie poporodowym powinno ustąpić samoistnie.
Jak widać utrata włosów po ciąży okazuje się niemal nieodłącznym procesem powrotu organizmu do formy. Wiemy już, jakie znaczenie ma prolaktyna a wypadanie włosów po ciąży, jak zaradzić temu problemowi oraz w jakim okresie możemy spodziewać się zahamowania procesu łysienia. Pozostaje więc zaplanowanie wizyty u specjalisty oraz wdrożenie w życie zaleceń, dzięki którym odzyskamy nie tylko dawną gęstość włosów, ale również pewność siebie i doskonałe samopoczucie.
Sprawdź również artykuł o przyczynach łysienia u kobiet.