Powered by Smartsupp Skip to main content

Wraz z wiekiem, począwszy od ok. 25 roku życia, poziom kwasu hialuronowego zaczyna stopniowo spadać, konsekwencją tego procesu są zmiany w strukturze skóry. Zaczyna ona być sucha, wiotka czy bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne, co znacząco przyczynia się do występowania oznak starzenia. W wieku ok. 80 lat kwas hialuronowy ulega niemal całkowitemu zanikowi. Warto zatem poznać niezwykłe właściwości oraz szerokie zastosowanie tego składnika.

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy (HA) to organiczny związek chemiczny, który jest cząsteczką polisacharydu z grupy glikozaminoglikanów. W ludzkim organizmie występuje w naturalnej postaci, gdyż jest wytwarzany przez komórki. Jest składnikiem macierzy międzykomórkowej i wpływa na jędrność, gładkość, gęstość i sprężystość skóry. Kwas hialuronowy występuje także w mazi stawowej, gdzie pomaga w dystrybucji składników odżywczych oraz chroni przed urazami mechanicznymi. Obecny jest również w ścianach naczyń krwionośnych. Wraz z elastyną i kolagenem stanowi jeden z głównych składników tkanki łącznej otaczającej komórki skóry, dzięki czemu zapewnia jędrność i nawilżenie.

Jakie właściwości ma kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy ma właściwości higroskopijne, natomiast jego cząsteczki wiążą wodę w ilości 1000-krotnie przekraczającej jej masę. 1 gram HA ma zdolność wiązania ok. 6 litrów wody. Właśnie dlatego kwas hialuronowy jest pożądanym składnikiem w kosmetykach nawilżających, przeciwstarzeniowych czy ochronnych. Cenną właściwością HA jest również utrzymanie kolagenu i elastyny, które odpowiadają za sprężystość i dobrą kondycję skóry. Kwas hialuronowy jest częstym składnikiem wykorzystywanym w medycynie estetycznej, przyjmując formę usieciowaną (wypełniacz) lub nieusieciowaną (koktajle). Pozyskiwany jest w drodze biofermentacji, przyjmując postać proszku. Po kontakcie z wodą tworzy przezroczysty żel.

Dlaczego kwas hialuronowy stale zyskuje na popularności?

Swoją popularność i duże zainteresowanie, kwas hialuronowy zawdzięcza swym właściwościom nawilżającym, ujędrniającym i wypełniającym. Korzystnie wpływa na elastyczność oraz napięcie skóry, zapewniając jej sprężystość i miękkość. Dzięki swym właściwościom higroskopijnym zatrzymuje wodę w komórkach, zapewniając odpowiedni poziom nawilżenia. Kwas hialuronowy poprawia również gęstość skóry, wygładza zmarszczki czy redukuje zaczerwienienia. Jego niezwykłe właściwości sprawiają, że związek ten jest częstym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała. Dodatkowo ma szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej.

Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetykach

Kwas hialuronowy jest częstym składnikiem wielu kosmetyków ochronnych, nawilżających czy redukujących oznaki starzenia się skóry. Obecny jest przede wszystkim w kremach, maseczkach oraz tonikach do pielęgnacji twarzy. Swoje zastosowanie znajduje także w balsamach i żelach do mycia ciała, jak również w produktach antycellulitowych. Stężenie kwasu hialuronowego w preparatach kosmetycznych najczęściej wynosi do 2%. Jego cząsteczki pełnią także funkcję składnika, który umożliwia wprowadzenie innych substancji do skóry. Produkty kosmetyczne wzbogacone kwasem hialuronowym są przeznaczone dla każdego rodzaju skóry. Szczególnie zalecane są osobom, które borykają się z suchością, odwodnieniem czy wiotkością, ponadto świetnie sprawdzają się do cery dojrzałej oraz z pierwszymi oznakami starzenia. Tego typu kosmetyki będą doskonałym rozwiązaniem dla osób, które mają podrażnioną skórę, np. w wyniku przebywania na mrozie lub intensywnego opalania.

W jakich zabiegach medycyny estetycznej wykorzystywany jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest częstym składnikiem wykorzystywanym w medycynie estetycznej.

Doskonale sprawdza się nie tylko w zabiegach odmładzających takich jak mezoterapia RRS HA, ale również w procedurze modelowania i powiększania ust czy wypełnienia pośladków.

W HC Clinic kwas hialuronowy stosowany jest także w peptydowej terapii skóry z Aquashine, która dedykowana jest osobom, których skóra wymaga więcej niż tradycyjna mezoterapia, jednak nie potrzebują jeszcze wypełniacza. HA stanowi również główny składnik w terapii przeciwstarzeniowej oraz regeneracji macierzy pozakomórkowej, czyli zabieg Ejal 40. Kwas hialuronowy znajduje swoje zastosowanie w innowacyjnym preparacie odmładzającym Profhilo H+L, który dedykowany jest osobom borykającym się z utratą napięcia i elastyczności skóry, jak również opadającym owalem twarzy czy zmarszczkami.

Sprawdź, jakie są zabiegi medycyny estetycznej na zmarszczki!

Kwas hialuronowy wykorzystujemy również podczas wolumetrii twarzy, która przeznaczona jest tym, którzy pragną uwydatnić kości policzkowe, poprawić zarys żuchwy bądź optycznie wysmuklić twarz. W tym przypadku kwas hialuronowy również ma główne zastosowanie.

Dzięki swym niezwykłym właściwościom oraz szerokiemu zastosowaniu kwas hialuronowy jest powszechnie stosowany w produktach kosmetycznych oraz zabiegach medycyny estetycznej. To właśnie dzięki niemu skóra odzyskuje blask i młody wygląd.