Powered by Smartsupp Skip to main content
Szukaj

Każdego dnia tracimy od 50 do 100 włosów i jest to normalne zjawisko, które związane jest z cyklem życia włosa. Jednak w sytuacji, gdy włosów ubywa zdecydowanie więcej, warto wykonać badania, które mogą pomóc w znalezieniu przyczyny tego zjawiska. O tym, co na wypadanie włosów będzie najlepsze, powinien bowiem zdecydować specjalista, który na podstawie analizy naszej kondycji zdrowotnej oraz innych czynników zewnętrznych dokona trafnej diagnozy. 

Wypadanie włosów u mężczyzn – przyczyny i postępowanie

W przypadku mężczyzn wypadanie włosów najczęściej jest związane z łysieniem androgenowym czyli tzw. łysieniem dziedzicznym.  Aby zahamować proces łysienia warto udać się do specjalisty, który wdroży odpowiednie leczenie, polegające najczęściej na stosowaniu preparatów z minoksidilem. Są to głównie wcierki stosowane na skórę głowy oraz leki finasterydowe, które blokują działanie dihydrotestosteronu DHT – ten bowiem odpowiedzialny jest za miniaturyzację mieszków włosowych. Należy pamiętać, że pierwsze efekty są widoczne po kilku tygodniach stosowanego leczenia.

A co na wypadanie włosów, jeśli leczenie za pomocą preparatów okaże się nieskuteczne?

W takiej sytuacji pomocne mogą okazać się zabiegi mezoterapii skóry głowy z użyciem preparatów autologicznych typu osocze bogatopłytkowe czy fibryna bogatopłytkowa, którymi ostrzykuje się skórę głowy, jak również  koktajle witaminowe mające na celu wzmocnienie mieszków włosowych.

Wypadanie włosów u kobiet – przyczyny i postępowanie

W przypadku kobiet przyczyną wypadania włosów mogą być choroby endokrynologiczne, autoimmunologiczne oraz zaburzenia hormonalne i choroby skóry głowy. Coraz częściej u kobiet pojawia się także problem łysienia androgenowego. Leczenie wymaga wówczas współpracy lekarzy kilku specjalizacji.

Warto także pamiętać, iż wypadanie włosów może się także zwiększyć podczas stosowania diet, które mogą powodować deficyty niektórych składników odżywczych, pod wpływem stresu oraz pod w wyniku działania czynników zewnętrznych związanych z porą roku.

Co na wypadanie włosów? – forum i kanały social media

W przypadku kobiet utrata włosów może być przyczyną pogorszenia samopoczucia oraz komfortu życia, dlatego znacznie częściej niż w przypadku mężczyzn, poszukują one porad i środków zaradczych w Internecie. “Co na wypadanie włosów – forum” – wpisane w wyszukiwarkę to zwykle pierwszy krok do uzyskania informacji na temat walki z utratą włosów. Warto jednak pamiętać, że na forach czy grupach dyskusyjnych rzadko kiedy znajdziemy porady specjalistów, a biorąc pod uwagę fakt, iż każdy przypadek wypadania włosów należy rozpatrywać indywidualnie, takie informacje nie powinny stanowić dla nas głównego źródła wiedzy czy postępowania. Jedynie specjalistyczna porada lekarska oraz analiza wszystkich czynników pozwoli trafnie odpowiedzieć na pytanie: “co na wypadanie włosów?”. Forum internetowe czy kanały social media mogą jedynie zainspirować nas do spojrzenia na nasz problem z innej perspektywy czy też uzyskać pomoc w znalezieniu odpowiedniego specjalisty.

Jakie witaminy na wypadanie włosów zażywać?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, jednym z powodów wypadania włosów może być niewłaściwa dieta, która skutkuje niedoborami niektórych, istotnych witamin i minerałów. Jeśli wykluczymy inne czynniki mogą mieć wpływ na utratę włosów, usunięcie problemu może być możliwe poprzez uzupełnienie w naszym organizmie odpowiednio dobranych składników. Po jakie witaminy na wypadanie włosów warto więc sięgać?

Witaminy, które wpływają na kondycję włosów, a także są pomocne przy ich nadmiernym wypadaniu to zestaw zawierający witamin z grupy B: niacyna, biotyna i kwas foliowy, Witaminy A, C, D, E, minerały takie jak krzem, cynk, selen.

Pomocne są także preparaty zawierające w swoim składzie skrzyp polny i kolagen, a także aminokwasy L-lizynę i L- proline. Regularne stosowanie tego rodzaju preparatów może nie tylko zahamować wypadanie, ale także stymulować  włosy do wzrostu.

Należy jednak pamiętać, że decyzja o tym, jakie witaminy na wypadanie włosów wybierzemy, powinna być poprzedzona wizytą u specjalisty, który na podstawie wywiadu z nami oraz wyników badań oceni, których składników oraz w jakiej dawce potrzebuje nasz organizm.

Kosmetyki zalecane przy wypadaniu włosów

Oprócz suplementacji warto także dbać o odpowiednią pielęgnację włosów i skóry głowy. W zależności od struktury włosów, pomocne mogą być odpowiednio dobrane szampony i odżywki, jak również oczyszczanie skalpu peelingami, które złuszczają martwy naskórek i pomagają lepiej dotlenić mieszki włosowe.

W aptekach i drogeriach znajdziemy całe serie kosmetyków i tzw. dermokosmetyków, które mają na celu zapobiegać nadmiernemu wypadaniu włosów.

Skutecznym sposobem na wypadające włosy może być także stosowanie wcierek, czyli płynnych preparatów, które wmasowujemy w skórę głowy. Mają one za zadanie stymulować mieszki włosowe do wzrostu. Tego rodzaju środki mogą mieć postać toniku, hydrolatu, sprayu, emulsji lub olejku. W swoim składzie zawierają substancje takie jak kozieradka, olej musztardowy, kapsaicyna, ekstrakt z żeń- szenia, ekstrakt kory chinowej czy wąkroty azjatyckiej.

Do wcierek wykorzystuje się także ekstrakty ziołowe, które od stuleci stosowane były przy problemach z włosami. Najczęściej są to: skrzyp polny, czarna rzepa, szałwia, pokrzywa czy łopian. Wcierki aplikuje się na czystą skórę głowy, pokrywając cały jej obszar. Warto po aplikacji wykonać kolistymi ruchami masaż głowy. W stosowaniu preparatów hamujących wypadanie włosów bardzo ważna jest systematyczność i czas stosowania kuracji, pierwsze efekty są często widoczne dopiero po kilku tygodniach stosowania specyfików.

Problem wypadania włosów w każdym przypadku powinien być skonsultowany ze specjalistą, gdyż od trafnie postawionej diagnozy zależeć będzie jej skuteczność.

Marta Węcławska

Skontaktuj się ze mną, chętnie odpowiem na wszystkie pytania. tel.: (+48) 570 130 900 / mail: marta@hcclinic.pl

Close Menu