Powered by Smartsupp Skip to main content
Szukaj

Nasza codzienna dieta ma kluczowe znaczenie dla zdrowia organizmu. Mowa tutaj również o wyglądzie zewnętrznym. To, co znajduje się na naszym talerzu, przekłada się na kondycję naszego ciała, skóry oraz włosów. Warto zatem dokładnie przeanalizować nasz jadłospis, być może konieczna będzie mała modyfikacja, która pozytywnie wpłynie na wygląd zewnętrzny.

Jak rozpoznać pojawiający się problem łysienia?

Włosy są nieodłącznym elementem wizerunku każdego z nas. Stanowią ważny aspekt wizualny, który wpływa na naszą atrakcyjność i pewność siebie. Niestety część osób boryka się z problemem nadmiernego wypadania włosów. Takie zjawisko może mieć wiele przyczyn. Początkowo zauważalna jest znacznie większa ilość włosów na szczotce czy grzebieniu, jednak z czasem mocno się przerzedzają i powstają puste miejsca. Ważne jest, aby szybko zdiagnozować przyczynę występowania problemu.

Wpływ sposobu odżywiania się na kondycję włosów

Codzienne żywienie ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia naszego organizmu. Dieta, która jest uboga w składniki odżywcze, witaminy oraz makro i mikroelementy, będzie skutkowała szeregiem nieprawidłowości oraz zaburzeń, z jakimi przyjdzie nam się zmagać. Wśród nich jest również nadmierne wypadanie włosów. Do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne są białko, węglowodany czy składniki odżywcze.
Osoby, które często stosują restrykcyjne diety lub próbują odchudzić się na własną rękę, z czasem doświadczają nadmiernego wypadania włosów. Dzieje się tak, ponieważ niewłaściwe odżywianie znacząco osłabia mieszki włosowe, ponadto prowadzi do ich łamliwości, spowolnionego wzrostu oraz wypadania.

Ten sam problem będzie występował, gdy w naszej diecie dominuje tłuste i przetworzone jedzenie. Posiłki, które nie są odpowiednio zbilansowane, będą negatywnie oddziaływać na nasz organizm, w tym także na skórę głowy. Włosy zaczną wypadać, a z czasem problem jeszcze bardziej się nasili, gdyż utrata będzie znacznie większa, a nowe mieszki włosowe nie będą odrastać. Co ważnie, nie ma jednego produktu, który dostarczyłby człowiekowi pełną różnorodność składników odżywczych.

Co warto spożywać, aby zapobiec łysieniu?

Prawidłowo zbilansowana dieta znacząco wpływa na kondycję i zdrowie naszych włosów. Odpowiednio skomponowane posiłki dostarczą niezbędnych witamin, białka oraz minerałów, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu włosa. Warto zatem przeanalizować codzienne żywienie i wprowadzić do jadłospisu produkty, które są szczególnie ważne dla zdrowia naszych włosów.

Zbilansowana dieta powinna być bogata w:

  • witaminy A, C, E, które wykazują działanie antyoksydacyjne, znajdują się w owocach cytrusowych, jagodach, warzywach oraz rybach;
  • witaminy z grupy B, czyli B2, B3, B5, B7, B8, i B12 – obecne w orzechach, nasionach, roślinach strączkowych, rybach, nabiale czy produktach pełnoziarnistych;
  • witamina D – jest naturalnie dostarczana do organizmu przez słońce, natomiast produkty bogate w wit. D to: jajka, nabiał lub tłuste ryby. W okresie jesienno-zimowym zalecana jest suplementacja;
  • żelazo, które znajduje się w mięsie wieprzowym, wołowym i drobiowym, ponadto jest obecne w burakach, wątrobie czy rybach;
  • cynk i selen, które są obecne w rybach, jajkach, orzechach, nasionach słonecznika i dyni czy w produktach pełnoziarnistych;
  • Omega 3 i Omega 6, znajdują się w olejach roślinnych, awokado, orzechach oraz nasionach.

Co zrobić w przypadku łysienia?

W sytuacji, kiedy występuje problem nadmiernego wypadania włosów, sama zmiana sposobu odżywiania może okazać się niewystarczająca. Łysienie jest złożonym problemem, który wymaga odpowiedniej diagnostyki oraz wdrożenia stosownych metod leczenia.
Jedną z nich jest mezoterapia skóry głowy. To jeden z najskuteczniejszych zabiegów, które odżywiają skórę głowy. Zastosowanie tej metody pozwala zahamować wypadanie włosów oraz pobudzić wzrost nowych. Mezoterapia regeneruje, odbudowuje oraz wzmacnia strukturę mieszków włosowych. Zabieg polega na zaaplikowaniu indywidualnie dobranych składników odżywczych (np. aminokwasy) do głębokich warstw skórnych. Poprawia się również mikrokrążenie skóry głowy, a także pobudzona zostaje synteza kolagenu.

Innym sposobem na odzyskanie pięknej fryzury jest przeszczep włosów. Polega on na pobraniu zdrowych, pojedynczych mieszków włosowych z obszaru dawczego i umieszczenie ich w obszarze biorczym. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Co ważne, przeszczep daje naturalne i przede wszystkim trwałe efekty.

Zdrowa i zbilansowana dieta pozwoli zachować nasz wygląd w świetnej kondycji przez długie lata. Odpowiedni dobór produktów znacząco wzmocni strukturę włosów, dzięki czemu będą rosnąć zdrowe i mocne.

Close Menu