Na co dzień wiele osób zmaga się z problemem krzywej przegrody nosowej, co może prowadzić do problemów z oddychaniem, zmniejszonej wydolności fizycznej, chrapania czy chronicznego zmęczenia. W poważniejszych przypadkach wymaga ona leczenia operacyjnego, które eliminuje uciążliwe dolegliwości. Warto zatem dowiedzieć się więcej o objawach, przyczynach i sposobach leczenia krzywej przegrody nosowej.
Na czym polega krzywa przegroda nosowa?
Przegroda nosowa jest to ścianka, dzieląca jamę nosa na dwie części. Składa się na nią część kostną, chrzęstną i błoniastą. Biegnie od czubka nosa po część nosową gardła. Krzywa przegroda nosowa to stan, w którym struktura jest odchylona od swojego prawidłowego, centralnego położenia.
Krzywa przegroda nosowa – objawy
Jednym z podstawowych objawów krzywej przegrody nosowej jest uczucie zatkanego nosa, może ono występować zarówno po jednej, jak i po obu stronach. Dodatkowo pacjenci często zmagają się z nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych, np. zapalenie ucha środkowego, gardła czy zatok przynosowych. Innymi symptomami krzywej przegrody nosowej mogą być również: bóle głowy, chrapanie, krwawienia z nosa, trudności w odczuwaniu zapachów czy okresowe zatykanie uszu.
Jakie mogą być przyczyny krzywej przegrody nosowej?
Przegroda nosowa to nabyte bądź wrodzone skrzywienie struktury, która oddziela od siebie prawą i lewą część nosa. W pierwszym przypadku najczęściej wynika z różnych urazów, np. złamanie nosa, natomiast w drugim jest spowodowana nieregularnym wzrostem części kostnej i chrzęstnej szkieletu twarzoczaszki.
Leczenie krzywej przegrody nosowej – jakie są metody?
Leczenie krzywej przegrody nosowej w dużym stopniu uzależnione jest od jej skrzywienia oraz objawów, jakie powoduje. W mniej uciążliwych przypadkach stosuje się farmakologię, która doskonale sprawdza się w sytuacji, gdy skrzywienie przegrody powoduje problemy związane z niedrożnością nosa, jednak nie są one na tyle poważne, by wymagały operacji. W tym przypadku leki pomogą złagodzić uciążliwe symptomy, natomiast nie wyeliminują przyczyny problemu. Najczęściej stosowane są krople zawierające substancje obkurczające naczynia krwionośne. Zmniejsza to obrzęk błony śluzowej. Czasem stosowane są sterydy donosowe, w postaci sprayów. Zmniejszają one stany zapalne błony śluzowej oraz poprawiają drożność nosa. Pacjentowi przepisywane są również leki przeciwhistaminowe, które pomocne są w przypadku współistniejących alergii, gdyż mogą one zaostrzyć objawy.
W przypadku bardziej skomplikowanej krzywej przegrody nosowej wdrażana jest operacja plastyczna nosa . Jedną z metod jest septoplastyka. W trakcie tego zabiegu usuwany jest nadmiar chrząstki lub kości, co pozwala na wyprostowanie przegrody. Inną możliwością jest tzw. osteotomia, czyli modelowanie kości nosa. Procedura ta wykonywana jest metodą otwartą, co pozwala na precyzyjne modelowanie kości nosa i uzyskanie harmonijnego oraz naturalnego jego kształtu. Polega ona na wykonaniu niewielkiego nacięcia, które umożliwia pełny dostęp do struktur nosowych. Zabieg ten zazwyczaj wykonywany w połączeniu z innymi procedurami rhinoplastyki, w celu osiągnięcia optymalnych rezultatów.
Krzywa przegroda nosa – dlaczego warto zdecydować się na jej operację?
Przeprowadzenie korekty skrzywionej przegrody nosowej może poprawić jakość życia. Przede wszystkim pomaga wyeliminować dokuczliwe objawy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Septoplastykę wykonuje się w celu poprawy jakości oddychania, zmniejszenia częstotliwość nawracających infekcji czy zlikwidowania problemu chrapania i bezdechu sennego. Dodatkowo polepszy się jakość życia, gdyż korekcja przegrody nosowej przyniesie ulgę, poprawiając ogólny komfort, zdrowie oraz samopoczucie. Co ważne, jeżeli skrzywienie przegrody nosowej wpływa na zewnętrzny wygląd, operacja może poprawić nie tylko funkcje nosa, ale również jego estetykę. Takie zastosowanie sprawia, że pacjent będzie mógł cieszyć się zarówno lepszym oddychaniem, jak i pięknie prezentującym się nosem.
Komu zalecana jest operacja na krzywą przegrodę nosa?
Na korektę nosa powinny zdecydować się wszystkie osoby, u których występują uciążliwe symptomy utrudniające codzienne funkcjonowanie. Mowa tutaj przede wszystkim o:
- problemach z oddychaniem;
- przewlekłych infekcjach zatok;
- bólach głowy;
- częstym krwawieniu z nosa;
- upośledzonym powonieniu;
- chrapaniu;
- bezdechach sennych;
- deformacjach przegrody po urazach.
Operacja korekty krzywej przegrody nosa – na co zwrócić uwagę przy wyborze placówki?
Dokonując wyboru odpowiedniej placówki, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Pierwszym z nich jest kadra lekarzy. Chirurg powinien specjalizować się w operacjach nosa, zwłaszcza w septoplastyce lub rynoplastyce. Wiedza i doświadczenie są niezwykle ważne w zabiegach funkcjonalnych, jak i estetycznych.
Kolejnym aspektem jest indywidualne podejście do pacjenta. Każda osoba ma inne problemy i potrzeby, stąd też ważne są konsultacje przedoperacyjne. Specjalista powinien wykazać zainteresowanie przypadłością pacjenta oraz wnikliwie omówić wszystkie etapy operacji. Warto zdecydować się na placówkę, w której lekarze poświęcają swoim podopiecznym odpowiednią ilość czasu na szczegółową analizę problemu.
Dodatkowo należy sprawdzić opinie i recenzje osób, które korzystały wcześniej z usług danej placówki, mogą one być bardzo pomocne. Wskazane jest także, aby upewnić się, czy placówka wykorzystuje nowoczesny sprzęt i stosuje innowacyjne metody leczenia. To również wyznacznik ciągłego szkolenia się personelu medycznego.
Septoplastyka to procedura, która w większości przypadków przynosi trwałe efekty. Operacja pozwala wyprostować przegrodę, co zwykle eliminuje problem na stałe. Warto zatem rozważyć możliwość przeprowadzenia zabiegu, aby poprawić komfort i jakość swojego codziennego życia.