Powered by Smartsupp Skip to main content
Szukaj

Łysienie androgenowe to powszechne zjawisko, które dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Przyczyny mogą być różne, jednak najczęściej jest to podłoże genetyczne. Schorzenie to jest problematyczne i wymaga kompleksowego podejścia.

Na czym polega łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe jest to schorzenie, którego podłoże dotyczy zaburzeń hormonalnych związanych z nadprodukcją androgenów. Duże znaczenie mają tutaj pochodne testosteronu, czyli DHT. Do utraty włosów dochodzi wskutek wrażliwości mieszków włosowych na androgeny.

Łysienie androgenowe stanowi najczęstszą przyczynę łysienia zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. U pań różnica podatności między mieszkami w obrębie jednostek włosowych skutkuje rozlanym wypadaniem włosów w okolicach wierzchołkowej, ciemieniowej oraz czołowej, gdzie występuje największe nasilenie z zachowaniem linii czoła. U panów pojawiają się zakola, czyli recesja linii włosów na skroniach oraz łysienie na wierzchołku głowy. Łysienie androgenowe może prowadzić do całkowitej utraty włosów u mężczyzn. Zjawisko to zazwyczaj nie występuje u kobiet.

U kogo łysienie androgenowe jest częściej spotykane?

Łysienie androgenowe najczęściej dotyka mężczyzn i odpowiada za ok. 70% przypadków utraty włosów. U kobiet wskaźnik wynosi ok. 40%. To najczęstsza przyczyna nadmiernego łysienia. Badania wskazują, że częściej występuje wśród ludzi pochodzących z państw europejskich niżeli u Afroamerykanów czy Azjatów. Wraz z wiekiem wzrasta również częstotliwość występowania tej choroby, dotykając ponad 50% dorosłych mężczyzn w wieku poniżej 50 roku życia oraz ok. 70% panów, którzy mają powyżej 70 lat. W przypadku pań wskaźnik występowania łysienia androgenowego poniżej 30 roku życia wynosi ok. 4-6%, natomiast powyżej 50 roku życia jest to ok. 35-40%.

Co wpływa na pojawianie się łysienia androgenowego?

Łysienie androgenowe może mieć różne przyczyny zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Najczęściej jednak jest to genetycznie uwarunkowana predyspozycja mieszków włosowych do stopniowej miniaturyzacji. Specyficzny układ genów sprawia, że włosy zlokalizowane w miejscach receptorów wrażliwych na androgeny, stają się słabe oraz mniejsze, co skutkuje ich wypadaniem. Proces ten potęgowany jest wysokim stężeniem testosteronu, który przekształca się w aktywną formę DHT. Przyczyną łysienia androgenowego mogą być również procesy zapalne czy podwyższenie aktywności tzw. 5-alfa-reduktazy, czyli jednego z enzymów, który może odpowiadać za wrażliwość komórek na androgeny. Inną przyczyną łysienia może być przewlekły stres, palenie papierosów, nieprawidłowa dieta oraz nadmierne spożywanie alkoholu. Dodatkowo u pań łysienie może mieć związek z okresem menopauzy, gdyż dochodzi wówczas do obniżenia stężenia żeńskich hormonów płciowych, co może skutkować zwiększeniem ilości androgenów. Inną przyczyną może być także zespół policystycznych jajników lub nadczynność tarczycy.

Czy styl życia może zapobiegać powstawaniu łysienia androgenowego?

Styl życia codziennego ma duży wpływ na kondycję włosów. Szkodliwe nawyki będą przyczyniały się do łysienia lub przyspieszą jego proces. Stąd kluczowe jest, aby przestrzegać kilku ważnych kwestii, które pomogą ograniczyć problem. Konieczne jest zatem ograniczenie spożywania alkoholu, zaprzestanie palenia papierosów czy zredukowanie poziomu stresu. Najważniejszym aspektem jest zdrowa i zbilansowana dieta, bogata w produkty zawierające kwas alfa-linolenowy (ALA), który zawarty jest w oleju lnianym oraz kwas gamma-linolenowy (GLA), obecny w oleju z wiesiołka. Warto zrezygnować z kosmetyków do stylizacji, np. pianki, lakieru, gumy czy żelu. Dobrze, aby skóra głowy była zawsze oczyszczona. Zalecana jest również konsultacja ze specjalistą w celu wdrożenia dodatkowej suplementacji.

Jakie zabiegi można wykonać, aby przywrócić gęstość włosów?

Łysienie androgenowe jest trudne do wyleczenia, stąd też wiele osób decyduje się na skorzystanie z dobrodziejstw medycyny estetycznej. Oferuje ona bowiem liczne zabiegi, które cechują się wysoką skutecznością. Mowa tutaj między innymi o zabiegach tj.:

mezoterapia skóry głowy dr. Cyj,

karboksyterapia,

mezoterapia osoczem bogatopłytkowym,

czy stymulacja skóry głowy nićmi PDO.

Optymalne rozwiązanie jest dobierane po wnikliwej konsultacji i diagnostyce pacjenta. W zaawansowanych przypadkach łysienia androgenowego konieczny może okazać się przeszczep włosów. Najpopularniejszą i najskuteczniejszą metodą jest FUE, która pozwala rozwiązać problem oraz osiągnąć naturalne efekty. To również w pełni bezpieczna metoda, dzięki której pacjenci ponownie mogą cieszyć się piękną fryzurą.

Łysienie to powszechny i często wstydliwy problem, zwłaszcza dla kobiet. Jednak współczesna medycyna estetyczna oferuje szereg zabiegów, których zadaniem jest przywrócenie gęstych i pięknych włosów. Nie warto zatem bagatelizować problemu i udać się do specjalisty na konsultację.