Powered by Smartsupp Skip to main content

Na skutek działania hormonów u kobiet w ciąży może dochodzić do wyraźnej poprawy kondycji włosów. Często stają się one grubsze i bardziej lśniące. Zdarza się również, że zwiększają swoją objętość i szybciej rosną. Stan ten ulega jednak zmianie tuż po porodzie. Po powitaniu dziecka na świecie wiele kobiet skarży się na wzmożone wypadanie włosów. Zjawisko to nosi miano łysienia poporodowego i jest powszechne wśród młodych matek. Czym dokładnie jest ono spowodowane? W jaki sposób można przywrócić gęstość włosów po ciąży?

W jaki sposób objawia się łysienie poporodowe?

Łysienie poporodowe objawia się przerzedzeniem włosów na całej powierzchni głowy, szczególnie zauważalnym w okolicy skroni, gdzie włosy są zawsze cieńsze, delikatne, a przez to bardziej podatne na jakiekolwiek zmiany w organizmie. Mimo wyraźnej utraty włosów, kobiecie nie grozi jednak całkowite wyłysienie.

Czym jest spowodowane łysienie poporodowe?

Łysienie poporodowe związane jest ze zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety. Stan ten spowodowany jest obniżeniem poziomu estrogenów oraz obecnością prolaktyny, czyli hormonu stymulującego organizm kobiety do wydzielania pokarmu. Prolaktyna wpływa bowiem na cykl życia włosa, powodując zahamowanie jego wzrostu i w efekcie wypadnięcie.

Zdarza się także, że łysienie poporodowe spowodowane jest:

  • niedoborem żelaza,
  • niedoborem witaminy B12,
  • niewłaściwą dietą,
  • anemią,
  • stresem,
  • niewłaściwą pielęgnacją włosów.

Jak długo trwa łysienie poporodowe?

Łysienie poporodowe może trwać od kilkunastu tygodni do nawet kilkunastu miesięcy. Okres najintensywniejszego wypadania przypada zazwyczaj na okres pomiędzy drugim a szóstym miesiącem po rozwiązaniu.

Sposoby na przywrócenia gęstości włosów po wyleczeniu łysienia poporodowego

W celu przywrócenia gęstości włosów po porodzie należy zadbać o właściwą dietę i nawodnienie organizmu, zażywać suplementy oraz stosować odpowiednią pielęgnację.

Dieta i nawadnianie organizmu

Dieta i nawadnianie organizmu odpowiadają za ogólną kondycję organizmu i w dużym stopniu wpływają na wygląd włosów po porodzie. W codziennym jadłospisie kobiety, która urodziła dziecko, powinno znajdować się dużo świeżych warzyw i owoców, ryb morskich, produktów pełnoziarnistych i zdrowych tłuszczów roślinnych. Istotne jest także, by młoda matka zadbała o właściwą podaż płynów i wypijała około trzy litry wody dziennie.

Suplementy diety

Wsparcie organizmu po ciąży i poprawę kondycji włosów zapewniają suplementy diety z biotyną, witaminą B6, cynkiem, miedzią, selenem oraz cysteiną i metioniną. Przed ich zażyciem należy jednak skonsultować się z lekarzem i upewnić się, że mogą być stosowane w okresie karmienia piersią.

Pielęgnacja włosów

Do pielęgnacji włosów po porodzie należy używać delikatnych kosmetyków na bazie naturalnych składników. Zalecane jest także stosowanie specjalnych ampułek pielęgnacyjnych z witaminami i minerałami. Aby wspomóc regenerację osłabionych włosów, należy ponadto powstrzymać się od związywania ich w ciasny kucyk lub kok oraz owijania głowy ręcznikiem po umyciu. Wskazane jest również zaniechanie używania lokówki, prostownicy i suszarki z ciepłym powietrzem oraz farbowania włosów, zabiegi te mogąc bowiem dodatkowo osłabić strukturę i zwiększyć wypadanie włosów.

Jakie są zabiegi na zagęszczenie włosów po wyleczeniu łysienia poporodowego?

Sposób na zagęszczenie włosów po porodzie stanowią również specjalne zabiegi wykonywane w klinikach medycyny estetycznej. Należą do nich:

  • terapia Dermaheal HL – innowacyjny zabieg opierający się na zastosowaniu specjalnego preparatu zawierającego składniki aktywne, takie jak peptydy, witaminy, minerały i czynniki wzrostu, który ma pozytywny wpływ na mieszki włosowe i skórę głowy,
  • mezoterapia skóry głowy Dr Cyj – peptydowa terapia włosów, wykorzystująca technologię przedłużonego uwalniania, dzięki której substancje aktywne penetrują skórę głowy jeszcze przed dwa tygodnie po zabiegu,
  • osocze bogatopłytkowe – zabiegi wykorzystujące pozyskaną z własnej krwi pacjentki substancję bogatą w czynniki wzrostu, która przyspiesza porost włosów i skutecznie zapobiega ich wypadaniu,
  • fibryna bogatopłytkowa – innowacyjny zabieg wykorzystujący naturalne składniki krwi pacjentki, polegający na stymulacji procesów regeneracji tkanek, zwiększeniu przepływu krwi i odnowie aktywności mieszka włosowego oraz wzmocnieniu istniejących włosów,
  • nici PDO – zabieg stymulujący mikrokrążenie i regenerację, a w efekcie wzmocnienie cebulek włosowych i stymulację naturalnego wzrostu włosów,
  • karboksyterapia – zabieg powodujący rozszerzenie naczyń krwionośnych i poprawę krążenia krwi w skórze głowy, zwiększający aktywność mieszków włosowych poprzez zapewnienie im lepszego dostępu do tlenu i składników odżywczych.

Należy pamiętać, że zabiegów na zagęszczanie włosów nie należy wykonywać u kobiet w trakcie laktacji, ich przeprowadzenie jest więc możliwe dopiero po zakończeniu karmienia piersią.