Powered by Smartsupp Skip to main content
Szukaj

Skóra, jako organ stanowiący barierę ochronną organizmu, jest stale narażona na działanie różnych bodźców wpływających na jej morfologię i funkcjonowanie. Stwierdzono, że komórki starcze gromadzą się wraz z wiekiem i mogą przyczyniać się do zmian i patologii skóry związanych z wiekiem. Jak zahamować starzenie się skóry, dzięki zabiegom medycyny estetycznej?

Proces starzenia się skóry

Istnieją dwa główne procesy indukujące starzenie się skóry: wewnętrzny i zewnętrzny. W grę wchodzi również proces stochastyczny, który zakłada losowe uszkodzenie komórek w wyniku mutacji podczas procesów metabolicznych w wyniku produkcji wolnych rodników. Wewnętrzne starzenie się odzwierciedla podłoże genetyczne i zależy od upływającego czasu a głównymi objawy wewnętrznego starzenia się skóry to gładka, ścieńczała skóra z przerysowanymi liniami ekspresji.
Starzenie zewnątrzpochodne jest spowodowane przez czynniki środowiskowe, takie jak ekspozycja na słońce, zanieczyszczenie powietrza, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu i złe odżywianie. Skóra starzejąca się w taki sposób charakteryzuje się fotouszkodzeniami w postaci zmarszczek, zmian pigmentowych, plamistych przebarwień i rogowacenia aktynicznego.

W takim przypadku medycyna estetyczna zaleca wykonanie zabiegów złuszczających zewnętrzne warstwy skóry w celu poprawy kolorytu skóry oraz wygładzeniu drobnych zmarszczek. Wśród dostępnych zabiegów gabinetowych najskuteczniejszymi mianuje się:

  • Wysoko-stężeniowe kwasy złuszczające AHA i BHA oraz kwas karboksylowy (głównie trójchlorooctowy)
  • Laser CO2 ablacyjny

Peeling chemiczny (chemoeksfoliacja)

Jest to peeling chemiczny podczas którego zachodzi kontrolowane uszkodzenie skóry pod wpływem protonu uwalnianego z kwasu. Podczas nakładania kwasu dochodzi do denaturacji białek i odbudowy skóry. Zabieg ma na celu poprawienie wyglądu oraz stanu skóry poprzez złuszczanie martwych komórek warstwy rogowej, regenerację żywych obszarów naskórka i przebudowę skóry właściwej.

Najpopularniejsze kwasy stosowane w gabinecie:

  • Kwas migdałowy ma silne właściwości antybakteryjne, normalizujące i przeciwstarzeniowe. Świetnie nawilży skórę i rozświetli oraz pozbawi drobnych przebarwień.
  • Kwas glikolowy posiada nieco silniejsze działanie od kwasu migdałowego ze względu na mniejszą cząstkę która jest w stanie spenetrować skórę głębiej, dlatego jest stosowany na skórę problematyczną i dojrzałą. Kwas glikolowy sprawdza się doskonale w przypadku wyprysków, zaskórników i zanieczyszczeń skóry.
  • Kwas salicylowy należy do grupy jednokierunkowych kwasów z rodzaju BHA i ma silne działanie antybakteryjne, przeciwzapalne oraz antyseptyczne. Różni się od wyżej wymienionych kwasów wysoką skutecznością ze względu na rozpuszczalność w tłuszczach, która pozwala na przenikanie przez warstwy sebum produkowanego przez skórę.
  • Kwas trichlorooctowy (TCA) jest on najsilniejszym kwasem organicznym stosowanym w kosmetyce i dermatologii do wykonywania zabiegów złuszczania skóry i naskórka. Mechanizm działania peelingu kwasem trójchlorooctowym polega na denaturacji białek (protein) czyli uszkodzeniu żywych komórek naskórka. Dochodzi wówczas do jego martwicy, górnej warstwy skóry właściwej oraz złuszczenia komórek.

Lasery frakcjonowane (laser CO2 ablacyjny)

Lasery frakcjonowane wiercą mikroskopijne otwory w skórze naskórka do skóry właściwej w układzie siatki. Mikroskopijne resztki martwicze naskórka są wydalane poprzez transepidermalny proces eliminacji w ciągu 7-10 dni. Część skóry która nie została uszkodzona przyspiesza regeneracje komórek „wypalonych”. Laser CO2 ma wpływ na kurczenie się tkanek i zmiane tekstury tkanki, poprzez stymulację normalizacji cyklu kolageneza/kolagenoliza. Przebarwienia skóry to zmiany związane z zaburzeniem syntezy melaniny lub jej nieprawidłowym rozmieszczeniem. Występują w postaci plamek o różnej wielkości w obrębie skóry twarzy, dekoltu czy ramion. Poprzez wypalanie skóry ze zmianami melanosowymi (melanina wypuszcza wypustki z barwnikiem i umieszczają je między komórkami naskórka- tak pojawia się przebarwienie) zdrowa skóra zastępuje przebarwioną, dzięki temu normalizujemy koloryt oraz poprzez mikrouszkodzenie samego naskórka, pozbywamy się statycznych zmarszczek co gwarantuje efekt odmłodzenia skóry.

Pomimo wykonywanych wyżej wymienionych zabiegów warto pamiętać, że najważniejsza jest odpowiednio wczesna ochrona obejmująca fizyczne i chemiczne filtry przeciwsłoneczne, a także unikanie ekspozycji na intensywne promieniowanie UV.

Bibliografia:
„Skin Aging, Cellular Senescence and Natural Polyphenols” Erika Csekes , Lucia Račková, Int J Mol Sci 2021 Nov 23;22(23)
„Skin aging” Neira Puizina-Ivić Acta Dermatovenerol Alp Pannonica Adriat 2008 Jun;17(2):47-54.
„Fractionated CO2 laser skin rejuvenation” Emily P. Tierney, Richard F. Eisenm, C. William Hanke, Dermatologic Therapy, Vol. 24, 2011, 41–53

Sara Przeszlakiewicz

Skontaktuj się ze mną, chętnie odpowiem na wszystkie pytania. tel.: (+48) 573 686 620 / mail: sara@hcclinic.pl

Close Menu