Powered by Smartsupp Skip to main content
Szukaj

Botoks i kwas hialuronowy to popularne zabiegi zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, dające szybkie i zadowalające efekty. Mogą być stosowane w obrębie twarzy, w celu między innymi likwidacji oznak starzenia się. Nasi Pacjenci często pytają o różnicę między zabiegami. Biorąc pod uwagę korzyści, jakie oferuje każdy z nich, warto wiedzieć, jakie przypadłości mogą zlikwidować, aby dostosować ich działanie do swoich potrzeb.

Jakie jest działanie botoksu i kwasu hialuronowego?

Zawarta w toksynie botulinowej substancja, egzotoksyna botulinowa A, czasowo i miejscowo unieczynnia mięśnie odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek mimicznych, powodując zmniejszenie ich widoczności, ponieważ mimika twarzy jest w pewnym stopniu ograniczona. Dzięki temu mechanizmowi, widoczne na twarzy linie spłycają się. W ten sposób nasza twarz wygląda na bardziej zrelaksowaną, młodzieńczą i gładszą, a osoby wokół nas zastanawiają się, jak „odporni” jesteśmy na upływ czasu! Botoks działa tylko na zmarszczki mimiczne, nie działa na statyczne zmarszczki spowodowane rozpadem kolagenu.

Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w naszym organizmie. Wiąże wodę i zapewnia lepsze połączenie włókien kolagenu i elastyny. Z biegiem czasu jednak ilość kwasu hialuronowego zmniejsza się, więc na naszej twarzy pojawiają się zmiany, które wpływają na nasz wygląd i pewność siebie. Za pomocą kwasu hialuronowego podanego iniekcyjnie, możemy uzupełnić jego utraconą ilość, zapewnić skórze nawilżenie i jędrność, a nawet podkreślić rysy twarzy czy poprawić jej owal. Wypełnić można między innymi usta, policzki i bruzdy. Czasami stosuje się go do zabiegów na dłonie lub do zmniejszania drobnych blizn.

Jakie są różnice między botoksem a kwasem hialuronowym?

Efekt tymczasowy: Chociaż efekt w obu zabiegach jest tymczasowy, czas jego trwania nie jest taki sam. Przybliżony czas działania botoksu wynosi od 4 do 6 miesięcy, podczas gdy utrzymywanie się wypełniaczy z kwasem hialuronowym zależy od wielu innych czynników, takich jak miejsce, w którym został podany i szybkość z jaką organizm Pacjenta wchłania go w sposób naturalny. Efekt może utrzymywać się od 6 do 12 miesięcy.

Funkcjonalność: Botoks jest używany głównie do korygowania zmarszczek, które powstają w wyniku marszczenia lub kurczenia się niektórych mięsni naszej twarzy, szczególnie w górnym obszarze twarzy, tj. czoło, między brwiami oraz tzw. „kurze łapki”. Z kolei wypełniacze z kwasem hialuronowym służą do wypełniania bruzd czy zmarszczek, a także do nadawania objętości w takich miejscach jak usta, kości policzkowe czy podbródek.

Rezultaty: Rezultaty stosowania wypełniaczy z kwasem hialuronowym są natychmiastowe, chociaż efekt końcowy jest zwykle widoczny po dwóch tygodniach, kiedy wypełniacz już się ułoży. Efekty botoksu zaczynają być widoczne po 3 dniach, a maksymalny efekt osiągany jest do około 14 dni.

Kiedy wybrać zabieg kwasem hialuronowym?

Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego są zwykle używane do wypełniania „zmarszczek spoczynkowych”. „Zmarszczki w spoczynku” to najczęściej zmarszczki, które powstają bez udziału mięśni. Przykładami tego rodzaju zmarszczek są fałdy nosowo-wargowe (dwa fałdy skóry biegnące po obu stronach nosa do kącików ust), linie marionetki zwane również „zmarszczkami uśmiechu” (są to linie biegnące od boków nozdrzy aż do kącików ust), a także linie szminki – są to linie lub zmarszczki nad ustami.

Wypełniacze z kwasem hialuronowym można również stosować do wypełniania:

 • Zmarszczki palacza – pionowe linie, które pojawiają się wokół ust lub warg (zmarszczki okołoustne), czasami nazywane „zmarszczkami szminki”
 • Linie zmartwień przebiegające przez czoło (linie czoła), które powstają bez ruchu mięśni twarzy
 • Zagłębienia policzkowe
 • Blizny po trądziku

Wypełniacze używane do zmniejszania lub usuwania zmarszczek różnią się, mają inne działanie, w zależności od rodzaju zmarszczek, nad którymi pracujemy.

Rodzaje wypełniaczy obejmują:

1.    Stylage 
To elastyczny preparat na bazie kwasu hialuronowego i antyoksydantów, który idealnie rozprzestrzenia się w skórze. Efekt wygładzenia zmarszczek, poprawy elastyczności i jędrności skóry jest widoczny natychmiast po zabiegu. Preparat jest wstrzykiwany w skórę właściwą w celu wypełnienia korygowanej zmarszczki lub defektu skórnego, a także podawany jest w czerwień wargową powodując powiększenie objętości ust.

Przeznaczony do wypełniania głębokich zmarszczek w okolicy:

 • skroni
 • nosa
 • bruzd nosowo-wargowych
 • zmarszczek na policzkach

Preparat  dostępny jest w różnych wersjach, dobieranych do problemu i oczekiwań Pacjenta przez specjalistę. W połączeniu z lidokainą (środek przeciwbólowy), zapewnia pacjentowi maksymalny komfort podczas zabiegu/
Preparaty Stylage cechują się bezpieczeństwem i bardzo dobrą tolerancją, zostało to potwierdzone badaniami klinicznymi oraz na podstawie opinii lekarzy i dermatologów zajmujących się medycyną estetyczną. Zawarte w preparatach Stylage przeciwutleniacze ( sorbitol i mannitol ) opóźniają degenerację kwasu hialuronowego, tym samym wydłużając okres utrzymywania się efektu zabiegu. Preparaty z upływem czasu ulegają całkowitemu wchłonięciu, nie pozostawiając żadnych zgrubień .

2.    NEAUVIA Stimulate 1ml

Neauvia Stimulate to unikalny produkt. Jako jedyny zapewnia nie tylko doskonały efekt wypełnienia, lecz także długotrwałą biostymulację. Stężenie HA na poziomie 26 mg/ml uzupełniono dodatkowo o 1-procentową zawartość hydroksyapatytu wapnia — minerału występującego naturalnie w ludzkim organizmie, zdolnego stymulować produkcję kolagenu. Stimulate to doskonały wybór dla pacjentów cierpiących na brak gęstości i objętości tkanki. Produkt natychmiast uzupełnia deficyty tkanki, nadając jej pożądany kształt i objętość oraz stopniowo poprawia jakość skóry. Co więcej, dzięki pobudzaniu procesu neokolagenezy, preparat zapewnia trwalszy efekt korekty estetycznej. Stimulate powstaje z użyciem kwasu hialuronowego pozyskiwanego z Bacillus subtilis. Do sieciowania wykorzystuje się polimer PEG pozwalający na otrzymanie sieci wykonanej w technologii IPN. Hydroksyapatyt wapnia stosowany w wypełniaczach Neauvia występuje w postaci niewielkich cząsteczek (o wielkości od 8 do 12 mikronów) równomiernie rozłożonych w obrębie hydrożelu. Takie rozwiązanie gwarantuje stabilność cząsteczek, które nie mają możliwości migracji.

ZALETY:

 • Unikalne połączenie procesów wypełniania i biostymulacji
 • Znacząca poprawa gęstości skóry
 • Rezultaty potwierdzone badaniami klinicznymi
 • Wyjątkowe bezpieczeństwo dzięki zastosowaniu PEG i pozyskiwaniu HA z Bacillus subtilis
 • Powolna biodegradacja i długotrwały rezultat

Kiedy wybrać zabieg toksyną botulinową?

Zmarszczki, które powstają w wyniku ruchu lub działań określane są jako „zmarszczki dynamiczne”. Na te najczęściej stosuje się botoks.

Dynamiczne zmarszczki obejmują m.in.:

 • zmarszczki na czole,
 • zmarszczki mimiczne (między brwiami),
 • kurze łapki

Toksyna botulinowa ogranicza pracę niektórych mięśni i tym samym odmładza wygląd skóry. Jest stosowana medycznie do leczenia niektórych schorzeń mięśni i kosmetycznego usuwania zmarszczek poprzez czasowe paraliżowanie mięśni. W niektórych przypadkach botoks jest stosowany w połączeniu z wypełniaczami kwasu hialuronowego w celu leczenia głębszych zmarszczek.

Który z tych dwóch zabiegów jest bardziej bezbolesny?

W obu zabiegach istnieje możliwość zastosowania kremu znieczulającego miejscowo, więc ich aplikacja jest prawie bezbolesna, a zastosowana cienka igła nie powoduje dużego dyskomfortu. Dodatkowo niektóre wypełniacze występują w wersji z dodatkiem środka znieczulającego, co znacznie poprawia komfort zabiegu.

Aby dokonać właściwego wyboru w zależności od naszego indywidualnego przypadku, oprócz dokładnego poznania tego, co oferuje każdy z zabiegów, należy kierować się wskazówkami lekarza specjalisty, który oceni stan i zaproponuje odpowiednie leczenie lub nawet ich połączenie, aby osiągnąć pożądany rezultat.
 

Agnieszka Małczak

Skontaktuj się ze mną, chętnie odpowiem na wszystkie pytania. tel.: (+48) 501 220 650 / mail: agnieszka@hcclinic.pl

Close Menu