Powered by Smartsupp Skip to main content
Szukaj

Dlaczego kobiety łysieją?

Włosy są symbolem kobiecości i atrakcyjności. Jeśli zaczynają wypadać, tracimy nie tylko pojedyncze kosmyki. Kobiety mogą uznać to za druzgocące, powodując niską samoocenę i ogólne złe samopoczucie. Codziennie wypada nam do 100 włosów i jest to normalne zjawisko. Problem zaczyna się, gdy wypadanie włosów się nasili . Jak wiadomo wypadanie włosów to nie tylko problem mężczyzn. Szacuje się, że zmaga się z nim nawet 70% mężczyzn i 40% kobiet.

Przyczyn wypadania włosów u kobiet może być wiele:

  • brak odpowiedniego odżywiania,
  • niedobory żelaza,
  • wzmożony stres,
  • łysienie androgenowe,
  • zaburzenia równowagi hormonalnej (ciąża, menopauza),
  • choroby autoimmunologiczne,
  • szybka utrata wagi,
  • zabiegi stylizacyjne na włosy,
  • nieodpowiednia pielęgnacja.

Łysienie androgenowe u kobiet

Spowodowane zwiększoną ilością androgenów-męskich hormonów w organizmie. Zwykle łysienie androgenowe pojawia się w okresie okołomenopauzalnym (tuż przed wejściem w wiek pokwitania lub w jego trakcie).Coraz częściej łysienie typu żeńskiego obserwuje się także u młodszych kobiet (co powiązane jest z dziedzicznością choroby). Szacuje się, że choroba ta dotyka 50% kobiet po 50-55 roku życia. Łysienie androgenowe prowadzi do nadmiernego wypadaniu włosów, poprzez proces miniaturyzacji, czyli zmniejszania,osłabiania i zaniku mieszków włosowych. Główną rolę odgrywa tutaj dihydrotestosteron (DHT) – metabolit testosteronu powstający przy udziale 5α-reduktazy (enzymu znajdującego się w mieszkach włosowych). Pierwsze objawy obejmują przerzedzenie i prześwity na czubku głowy, następnie obszar rozszerza się ku części skroniowej i potylicznej
Włosy z okolicy potylicy są odporne na działanie tej formy testosteronu zarówno u pań jak i mężczyzn. Przed podjęciem decyzji o leczeniu ważne jest, aby spotkać się z właściwymi ekspertami w zakresie odbudowy włosów dla kobiet.

Leczenie łysienia androgenowego można podzielić na zachowawcze, jak również chirurgiczne. Do tego pierwszego należeć będzie np. stosowanie miejscowych lub doustnych preparatów(wcierki z minoksydylem, leki hormonalne).Natomiast do chirurgicznych dających trwałe efekty -przeszczep włosów. Wszystkie zabiegi z pogranicza kosmetologii i medycyny estetycznej np. mezoterapia nie wyleczą schorzenia – mogą stanowić jedynie wsparcie terapii

Łysienie plackowate

Jest to przewlekły stan zapalny doprowadzający do zniszczenia mieszków włosowych. Włosy stają się coraz słabsze następnie wypadają. Za przyczynę łysienia plackowatego i wywołanego stanu zapalnego uważa się czynniki autoimmunologiczne. Oznacza to, że układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe, ponieważ uznaje je za element obcy.

Zmiany chorobowe w łysieniu plackowatym objawiają się łysymi placki na głowie, i rzadziej, w innych częściach ciała. Łysienie plackowate zazwyczaj pojawia się u osób młodych, które nie ukończyły jeszcze 30. roku życia. Może mieć charakter przewlekły (włosy mogą wypadać cały czas, bez przerwy) lub nawrotowy (włosy przestają wypadać, odrastają, a po jakimś czasie znów pojawiają się ogniska łysienia). W skrajnych przypadkach może dojść do całkowitego wyłysienia.

Łysienie plackowate często współistnieje z chorobami autoimmunologicznymi takimi jak atopowe zapalenie skóry,bielactwo czy toczeń rumieniowaty. Choroba ma charakter dziedziczny. Im szybciej łysienie plackowate zostanie zdiagnozowane, tym większe szanse na skuteczne wyleczenie.

Leczenie obejmuje:

  • terapię opartą o preparaty zawierające minoksydyl, który stosuje się miejscowo na skórę głowy – jego zadaniem jest pobudzenie włosów do wzrostu,
  • terapię światłem UVA, UVB lub PUVA,
  • preparaty o działaniu immunosupresyjnym (kortykosteroidy, cyklosporyna),
  • krioterapię,
  • immunoterapię miejscową,

Wypadanie włosów po ciąży

W czasie ciąży oraz połogu wypadanie włosów może mieć związek z różnymi poziomami kobiecych hormonów płciowych – przede wszystkim estrogenów. Na szczęscie jest to stan przejściowy i zwykle problem znika samoistnie po 9-12 miesiącach od porodu. W czasie ciąży należy szczególnie dbać o stosowanie zdrowej diety. W jej składzie nie może zabraknąć pokarmów z cynkiem i żelazem ,które wspomagają wzrost włosów ,witamin z grupy B, witaminy C, witaminy E, biotyny, inozytolu oraz flawonoidów. Bardzo ważne jest, aby kobiety w ciąży zadbały o unikanie stresu i relaks.

Wypadanie włosów może być również skutkiem nadczynności lub niedoczynności tarczycy. W tym przypadku konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego pod okiem endokrynologa.

Łysienie menopauzalne

Wiek w którym kobieta wkracza w okres menopauzalny jest różny, kształtuje się w granicach 45 – 55 lat. Łysienie menopauzalne występuje u kobiet w okresie przekwitania. Odpowiedzialny jest za to nagły spadek poziomu estrogenów i zachwiana równowaga między poziomem androgenów a estrogenów. Włosy wolniej rosną, stają się cienkie co prowadzi do widocznego przerzedzenia fryzury. Obserwujemy równomierne przerzedzenie włosów na całej głowie, w okolicy ciemieniowej lub szczytowej. W okresie tym mogą też pojawić się bądź nasilić objawy łysienia androgenowego. U niektórych kobiet dochodzi do tzw. łysienia bliznowaciejącego, zwanego również odmianą liszaja przymieszkowego. Niestety w wyniku tej dolegliwości dochodzi do powstawania blizn i trwałej utraty owłosienia.

Sposobem na leczenie łysienia menopauzalnego może być kuracja hormonalna, polegająca na obniżeniu poziomu hormonów męskich. Bardzo ważne jest stosowanie terapii hamujących wypadanie włosów jak również ich odpowiednia pielęgnacja. U wielu kobiet efekt terapeutyczny obserwuje się po zastosowaniu preparatów z minoksydylem. Zabiegi mezoterapii stosowane w klinikach medycyny estetycznej wspomagają odrost nowych włosów i hamują dalsze łysienie. Gdy łysienie jest rozległe i inne metody zawodzą warto zdecydować się na przeszczep włosów , który pozwoli odzyskać naturalne gęste włosy.

Leczenie łysienia

1 na 4 kobiety doświadcza w swoim życiu przerzedzenia włosów. Leczenie musi być ukierunkowane i całkowicie indywidualne w stosunku do konkretnej diagnozy i problemów ze skórą głowy.
Istnieje wiele sposobów leczenia łysienia u kobiet. Może to obejmować stosowanie miejscowych wcierek,zawierających w składzie minoksydyl lub substancje pochodzenia naturalnego np. pokrzywa, skrzyp polny, stosowanie szamponów i odżywek poprawiających kondycję włosów i skóry głowy, leczenie hormonalne, terapię światłem, zabiegi estetyczne np. mezoterapia, karboksyterapia, uzupełnienie witamin i minerałów, zmianę diety i ewentualnie przeszczep włosów.

W większości przypadków wypadania włosów proces ten jest odwracalny. Należy wyeliminować czynnik sprawczy np. poprzez zmianę diety i wdrożenie nowej pielęgnacji lub wyrównanie gospodarki hormonalnej pod okiem specjalisty. Niestety wiele kobiet cierpi na łysienie androgenowe, które prowadzi do powstawania dużych prześwitów na skórze głowy i w tym przypadku jedyna drogą do odzyskania włosów jest przeszczep

Przeszczep włosów

Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz poddaje pacjentkę szeregowi badań w celu postawienia ostatecznej diagnozy. Niezbędne są badania laboratoryjne, które określają poziom hormonów. W przypadku kobiet przerzedzenie włosów występuje najczęściej na skroniach, w okolicach zakoli oraz szczytu głowy. Zabiegi przeszczepu włosów u kobiet wykonuje się również jako zabiegi estetyczne czyli obniżenie linii czoła.

Przeszczep włosów metodą FUE u kobiet polega na pozyskiwaniu pojedynczych zespołów mieszkowych z okolicy potylicy, a następnie przeszczepienie ich w miejsca wymagające zagęszczenia. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Jedną z głównych zalet tej metody jest fakt, że podczas pobierania mieszków z okolicy dawczej pozostają jedynie mikroskopijne blizny,które nie będą widoczne nawet przy bardzo krótkich fryzurach. Okres rekonwalescencji po zabiegu jest skrócony do minimum i wynosi około 7-10dni. Przeszczep gwarantuje trwałość oraz naturalność fryzury. Włosy można poddawać zabiegom stylizacyjnym i farbowaniu.

Na Efekty zabiegowe musimy poczekać od 4-12 miesięcy.

Paulina Nowak

Skontaktuj się ze mną, chętnie odpowiem na wszystkie pytania. tel.: (+48) 501 220 650 / mail: biuro@hcclinic.pl

Close Menu