Powered by Smartsupp Skip to main content
Szukaj

Włosy to niezwykle ważny aspekt wizerunkowy, zwłaszcza w przypadku Pań. Długie, lśniące i gęste włosy dodają pewności siebie i znacząco wpływają na samoocenę. Dodatkowo dodają one blasku i uroku, a także podkreśla piękno twarzy. Właśnie dlatego kobiety starannie dbają o wygląd swojej fryzury. Jednak zdarzają się sytuacje kiedy, mimo należytych starań, włosy zaczynają wypadać i dochodzi do łysienia.

Emocjonalne aspekty związane z łysieniem u kobiet

Piękna i zadbana fryzura jest niezwykle ważna dla każdej kobiety. Włosy stanowią bardzo ważny aspekt wizerunkowy oraz tożsamościowy. Mają one również podłoże psychologiczne, gdyż każda niepożądana zmiana w obszarze głowy związana z owłosieniem, wywołuje gwałtowne emocje. Mimo iż łysienie jest zjawiskiem powszechnym, to uznanie tego zjawiska wraz z jego akceptacją i odbiorem takiego wizerunku jest bardziej akceptowalne w stosunku do mężczyzn, aniżeli kobiet. Panom pomaga również fakt, że w przypadku łysienia zazwyczaj skracają oni włosy do minimum lub całkowicie je golą. Taki wygląd jest w pełni akceptowany przez społeczeństwo. W przypadku Pań sytuacja nie jest tak oczywista.

Dodatkowo u wielu kobiet włosy stanowią również ważny element przynależności do płci, co jest związane z koncentracją na aspektach fizycznych w postrzeganiu kobiecości. Wszystko to sprawia, że łysienie znacznie wpływa na poczucie pewności siebie, czy nawet kondycję psychiczną, która związana jest z występowaniem szeregu negatywnych emocji oraz ograniczeniem kontaktów interpersonalnych. Pojawiają się trudności w radzeniu sobie z nową sytuacją, które mogą przerodzić się w wycofanie z życia społecznego, rodzinnego czy intymnego.

Jak zapobiegać łysieniu? 

Łysienie wywołuje u kobiet silne emocje, które rzutują na życie codzienne. Najważniejsze jest zatem, aby niezwłocznie udać się na wizytę do doświadczonego dermatologa/trychologa, który postawi trafną diagnozę oraz wdroży optymalny plan leczenia. Warto również zadbać o świadomą i dobrze dobraną pielęgnację włosów i skóry głowy. Niewątpliwie należy stosować się do zaleceń specjalisty. Zazwyczaj obejmują one stosowanie suplementacji, leków, zmianę błędnych nawyków lub stosowania wskazanych preparatów. Prawidłowo dobrane kosmetyki znacząco poprawią wygląd fryzury, co pozytywnie przełoży się na aspekt psychologiczny. Dobrze jest również <zrezygnować z chemicznych zabiegów fryzjerskich np. rozjaśniania. Zdrowa dieta i prawidłowe nawodnienie również są niezwykle ważne. Pozwalają dostarczyć do organizmu niezbędnych witamin i składników odżywczych, które wpływają na kondycję włosów. Wprowadzenie zmian w codziennym życiu zaowocuje pozytywnymi zmianami w wyglądzie, co przełoży się na lepsze samopoczucie i samoocenę.

Łysienie u kobiet, a samoakceptacja

Dostrzegając problem nadmiernego wypadania włosów, należy udać się do specjalisty, który dokładnie określi przyczynę tego zjawiska. Niestety leczenie łysienia jest skomplikowane. W dużej mierze zależy od ustalenia podłoża, które ma bezpośredni wpływ na utratę włosów. Dostępne metody diagnostyczne nie zawsze są w stanie precyzyjnie określić, co dokładnie powoduje łysienie. Dodatkowo wdrożone leczenie również nie zawsze przynosi zamierzone efekty.

W tym przypadku kobieta z problemem łysienia ma dwa wyjścia. Pierwszym z nich jest zaakceptować taki stan rzeczy, a drugim jest szukać innych rozwiązań, które mogą powstrzymać wypadanie włosów oraz poprawić ich dotychczasową kondycję i wygląd. Akceptacja to trudny proces, gdyż wymaga dużych nakładów siły psychicznej. Jednak z pomocą i wsparciem specjalistów, bliskich lub innych osób zmagających się z podobnym problemem, utrata włosów staje się łatwiejsze. Ponadto obecnie jest wiele możliwości, które umożliwią poprawę kondycji włosów. Można m.in. skorzystać z profesjonalnych zabiegów, których zadaniem jest zahamowanie wypadania włosów oraz pobudzenie wzrostu nowych. Jednym z nich jest mezoterapia skóry głowy. Metoda ta m.in. stymuluje mieszki włosowe do szybszego wzrostu. Kolejnym efektywnym zabiegiem jest terapia osoczem bogatopłytkowym, który doskonale sprawdza się w przypadku łysienia plackowatego. Pacjenci w HC Clinic mogą skorzystać również z terapii Dermaheal HL. Wśród popularnych zabiegów eliminujących problem łysienia jest również przeszczep włosów. Wybór odpowiedniej formy leczenia zawsze musi być poprzedzone profesjonalną konsultacją lekarską.

Wszelkie niepożądane zmiany, które zachodzą na skórze głowy, wymagają pilnej konsultacji lekarskiej. Wczesna diagnoza oraz wdrożone stosowne leczenie pozwoli zahamować proces utraty włosów. Warto również pamiętać, że medycyna estetyczna dysponuje wieloma metodami, które pozwolą uporać się ze wstydliwym problemem.

Close Menu