Trychologia to specjalistyczna dziedzina, która zajmuje zagadnieniami związanymi z włosami i skórą głowy. Wiele osób zastanawia się, w jakich przypadkach warto skorzystać z porady u trychologa oraz jakie problemy wymagają bezwzględnej z nim konsultacji. Sprawdźmy, kim jest specjalista od włosów trycholog oraz jakie są jego główne kompetencje.
Trycholog – kto to?
Trycholog to osoba, która zawodowo zajmuje się leczeniem i rozwiązywaniem problemów z włosami. Badanie skóry głowy wraz z oceną jakości mieszków włosowych to badanie trichoskopowe wykonywane wideodermatoskopem, który pozwala na obserwację włosów w powiększeniu nawet 200 krotnym.
Badanie trychologiczne umożliwia ocenę stanu skóry głowy, jej zanieczyszczenia, skłonności do nadmiernego przetłuszczenia, a także jakości mieszków włosowych i łodygi włosa. Podczas badania trichoskopowego można wskazać także wszystkie nieprawidłowości łodygi włosa.
Na pytanie “trycholog – kto to” można zatem wprost odpowiedzieć, iż jest to specjalista od włosów wymagających precyzyjnej diagnozy zdrowotnej.
Kiedy warto udać się do trychologa?
Do specjalisty od włosów, czyli trychologa warto udać się wtedy, gdy pojawią się następujące problemy lub dolegliwości:
- łupież,
- swędzenie skóry głowy,
- łojotokowe wypadanie włosów,
- łysienie,
- nadmierne przetłuszczenie włosów,
- sucha skóry głowy,
- przesuszone włosy,
- przerzedzenie włosów,
- pieczenie skóry głowy,
- łysienie androgenowe,
- kruchość i łamliwość włosów,
- cofająca się linia włosów,
- pojawienie się zakoli.
Jeśli więc zauważymy u siebie którykolwiek z niepokojących objawów związanych ze skórą głowy czy włosami warto skonsultować problem ze specjalistą trychologiem.
Problem z włosami – lekarz pomoże postawić trafną diagnozę
Stan i kondycja naszych włosów są często odzwierciedleniem tego co dzieje się w naszym organizmie dlatego przyczyn problemów z włosami może być bardzo wiele. Jeśli mamy problem z włosami, lekarz powinien być naszym pierwszym kontaktem, który pozwoli nam uzyskać dokładną diagnozę i tym samym wyznaczyć odpowiednią ścieżkę leczenia. Warto natomiast pamiętać, że przed wizytą u trychologa nie powinno się:
- myć głowy na 24h przed spotkaniem,
- nakładać na włosy środków do stylizacji takich jak pianki, żele, lakiery czy pasty,
- farbować włosów na kilka dni przed wizytą.
Zanim udamy się do trychologa warto przypomnieć sobie i zanotować istotne informacje dotyczące stosowanych ostatnio leków i suplementów, przebytych chorób, zwłaszcza takich, przy których zmagaliśmy się z gorączką, listę ewentualnych zabiegów, które przeprowadzane były w narkozie, używanych kosmetyków i stosowanych metod pielęgnacji, a także wykonane aktualne badania laboratoryjne. W sytuacji, gdy mamy długotrwały problem z włosami, lekarz na podstawie dostarczonych informacji będzie w stanie trafnie postawić diagnozę i dopasować odpowiednią metodę terapii biorąc pod uwagę zarówno indywidualne czynniki zdrowotne, jak i uwarunkowania zewnętrzne.
Wypadanie włosów – jaki lekarz?
Wypadanie włosów jest powszechnym problemem zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Bardzo często w pierwszej kolejności szukamy wówczas pomocy i informacji w Internecie. “Wypadanie włosów – jaki lekarz” to pytanie, które wielokrotnie pojawia się w wątkach na forach internetowych czy w grupach dyskusyjnych w social media, co oznacza, że wielu z nas ma świadomość, iż problem z włosami wymaga konsultacji ze specjalistą, a nie działania na własną rękę.
Jeśli zauważyłeś, że Twoje włosy stały się słabe, matowe lub zaczęły wypadać lub jeśli odczuwasz swędzenie skóry głowy, a na włosach pojawił się łupież nie lekceważ problemu. Domowe sposoby pielęgnacji mogą okazać się niewystarczające, a stan i kondycja włosów może się pogarszać.
Jak zatem poradzić sobie z problemem, jakim jest wypadanie włosów? Jaki lekarz może pomóc nam w wyznaczeniu metody leczenia? Wszystko oczywiście zależy od skali problemu – może się okazać, że już podczas pierwszej wizyty u trychologa problem z włosami zostanie rozwiązany, jednak najczęściej plan leczenia wymaga kilku wizyt i specjalistycznego dobrania odpowiedniej terapii oraz wykonania badań laboratoryjnych. W przypadku widocznych zmian na skórze głowy trycholog często zleca także dodatkowe badania np. posiew skóry głowy lub badanie mykologiczne.
Podsumowując, zadaniem trychologa jest ustalenie przyczyny problemów z włosami i skórą głowy oraz dobranie optymalnego leczenia i sposobu pielęgnacji. Trycholodzy często współpracują z dermatologami, endokrynologami, dietetykami i psychologami, jeśli wymaga tego postępowanie diagnostyczne. Tylko szybko podjęte leczenie może zatrzymać proces chorobowy, a to z kolei pozwoli nam cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami.
Sprawdź wparcie naszych trychologów przy zabiegach przeszczepu włosów.