Przeszczep włosów to jedyna skuteczna metoda przywrócenia objętości przerzedzonym włosom. Pozwala rozwiązać problem łysienia, który dotyczy 85% mężczyzn oraz 40% kobiet, i przyczynia się do polepszenia samooceny oraz wzrostu pewności siebie.
Na czym polega przeszczep włosów?
Przeszczep włosów polega na pobraniu włosów z jednej części ciała, określanej mianem obszaru dawczego, i przeniesieniu ich w okolicę pozbawioną odpowiedniego owłosienia, nazywaną obszarem biorczym. Wykonywany jest u mężczyzn i kobiet w każdym wieku, a także na różnych obszarach ciała t.j. brwi, broda, miejsce blizny. Daje naturalne, trwałe efekty i cechuje się dużą skutecznością. W HC Clinic zabiegi transplantacji włosów wykonywane są metodami FUE (ang. Follicular Unit Extraction), czyli ekstrakcji jednostki mieszkowej, oraz DHI (ang. Direct Hair Implantation), czyli bezpośredniego przeszczepu włosów. Przed przeszczepem pacjenci odbywają konsultację ze specjalistą i są poddawani starannej ocenie, co pozwala dostosować wykorzystane metody do ich indywidualnych potrzeb.
Jak długo trwa rekonwalescencja po przeszczepie włosów?
Całkowita rekonwalescencja po przeszczepie włosów trwa kilka miesięcy – pierwsze efekty zabiegu widoczne są po czterech miesiącach od jego wykonania. Pacjent jest jednak w stanie wrócić do normalnego funkcjonowania znacznie wcześniej. Objawy, które występują po zabiegu, takie jak obrzęk, strupy i ogólny dyskomfort, powinny ustąpić w ciągu tygodnia, a większość gojenia zostaje zakończona przed upływem miesiąca.
Zalecenia po przeszczepie włosów – 10 rzeczy, których nie należy robić po transplantacji
Osoba, która poddała się przeszczepowi włosów, po zabiegu powinna bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza. Czego nie należy robić po transplantacji? Oto lista dziesięciu najważniejszych rzeczy.
Drapanie i pocieranie skóry głowy
W trakcie pierwszych dni po zabiegu transplantacji włosów pacjent nie może drapać ani pocierać skóry głowy. W tym okresie zalecane jest całkowite zaniechanie dotykania obszarów dawczego i biorczego.
Spanie na płasko
Przez pierwszych kilka dni po przeszczepie włosów należy unikać spania na płasko. Podczas snu głowa powinna być uniesiona pod kątem 45 stopni.
Stosowanie używek
Przez tydzień po transplantacji włosów pacjent musi powstrzymać się od picia alkoholu i palenia papierosów. Spożywanie tych substancji wpływa bowiem negatywnie na proces gojenia i może utrudniać proces rekonwalescencji.
Spożywanie dużych ilości kofeiny
Poza alkoholem i papierosami, przez pierwszych siedem dni po zabiegu przeszczepu włosów należy wystrzegać się także spożywania mocnej kawy i napojów energetycznych. Z uwagi na wysoką zawartość kofeiny podwyższają one bowiem ciśnienie krwi i zwiększają prawdopodobieństwo krwawienia ran w miejscu wszczepienia graftów.
Stosowanie kosmetyków do stylizacji włosów
Po przeszczepie włosów przez okres 3–4 tygodni nie należy stosować kosmetyków do stylizacji włosów, ani środków innych niż te zalecone przez lekarza.
Nakładanie na głowę kasku
W celu uzyskania zadowalających efektów po transplantacji włosów pacjent przez pierwszy miesiąc po zabiegu nie może nakładać na głowę kasków rowerowych, motocyklowych, narciarskich i innych.
Uprawianie ćwiczeń fizycznych o dużej intensywności
Przez trzy tygodnie po przeszczepie włosów nie należy uprawiać ćwiczeń fizycznych o dużej intensywności. Poza wzmożoną produkcją potu, który może podrażniać świeże grafty, wysiłek powoduje bowiem także wzrost ciśnienia krwi na operowanym obszarze i prowadzi do utrudnień w gojeniu.
Pływanie
Do całkowitego zagojenia się obszaru biorczego osoba, która poddała się transplantacji włosów, nie powinna pływać, gdyż wystawianie podrażnionych mieszków włosowych i skóry głowy na działanie bakterii znajdujących się w zarówno naturalnych, jak i sztucznych zbiornikach wodnych może prowadzić do powikłań.
Wystawianie głowy na działanie promieni słonecznych
W następstwie przeszczepu włosów pacjent przez okres sześciu miesięcy nie powinien wystawiać głowy na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Promieniowanie ultrafioletowe podnosi bowiem ryzyko występowania zmian skórnych na powierzchni podrażnionej zabiegiem skóry głowy.
Wykonywanie zabiegów fryzjerskich
Przez 2 tygodnie po transplantacji u pacjenta nie należy wykonywać zabiegów fryzjerskich, przede wszystkim farbowania i obcinania włosów.
Dlaczego tak istotne jest przestrzeganie zaleceń lekarza po przeszczepie włosów?
Przestrzeganie zaleceń lekarza po przeszczepie włosów jest niezbędne do uzyskania zadowalających efektów zabiegu. Pozwala uniknąć występowania powikłań, takich jak stany zapalne mieszków włosowych i skóry głowy, a także innych nieprzyjemnych dolegliwości. Od tego, czy pacjent stosuje się do wskazań lekarza, w dużej mierze zależy powodzenie transplantacji metodą FUE lub DHI. Zaniechania w tym zakresie mogą negatywnie wpływać na proces przyjmowania się graftów, a nawet powodować ich odrzucenie.