Powered by Smartsupp Skip to main content

Worki pod oczami to nieestetyczne zmiany, które negatywnie wpływają na wygląd danej osoby. Przyczyn ich powstawania może być wiele, natomiast zazwyczaj pojawiają się wraz z upływem lat i są pierwszymi oznakami starzenia się skóry. Często towarzyszą im charakterystyczne cienie, które bardziej uwidaczniają problem. Worki pod oczami stanowią źródło kompleksów, jednak można z nimi skutecznie walczyć.

Czym są worki pod oczami?

Worki pod oczami to łagodne obrzęki, które wynikają z gromadzenia się limfy i jej nieprawidłowego przepływu w okolicach dolnych powiek. Występują w sytuacji, kiedy zwiotczała i osłabiona skóra rozluźnia się, tworząc woreczek. Okolice dolnych powiek są bardzo delikatne i cienkie, stąd też są podatne na występowanie charakterystycznych zgrubień. Worki pod oczami mogą pojawić się także w sytuacji, gdy skóra utraci jędrność i rozluźnia się, tworząc przestrzeń, która wypełnia się wodą i tłuszczem. Pojawiają się wraz z wiekiem, jednak mogą dotyczyć również młodych osób. Najbardziej widoczne są w godzinach porannych, ponieważ przez całą noc woda nagromadziła się w okolicach dolnych powiek. Worki pod oczami są przede wszystkim kwestią kosmetyczną i zazwyczaj nie są szkodliwe, jednak sprawiają, że twarz prezentuje się mniej atrakcyjnie.

Jakie są przyczyny powstawania worków pod oczami?

Główną przyczyną powstawania worków pod oczami jest proces starzenia się skóry. Wraz z upływem lat mięśnie okrężne oka znacząco słabną, a ilość elastyny i kolagenu, które są odpowiedzialne za jędrność skóry, maleje. Delikatna skóra w okolicach dolnych powiek jest także mniej ukrwiona, co sprzyja powstawaniu charakterystycznych zmian. Kolejnym czynnikiem jest brak gruczołów łojowych w obrębie oka, które są odpowiedzialne za produkcję sebum. Konsekwencją tego jest brak odpowiedniego naturalnego nawilżenia, stąd też konieczne jest działanie od zewnątrz, np. stosowanie odpowiednich kremów.

Inną przyczyną powstawania worków są uwarunkowania genetyczne. Istnieją pewne czynniki, które sprzyjają występowaniu nieestetycznych zmian w okolicach dolnych powiek, można do nich zaliczyć:

  • brak odpowiedniej ilości snu;
  • chroniczne zmęczenie;
  • wycieńczenie organizmu;
  • stres;
  • niedostateczna ochrona skóry przed słońcem;
  • nieprawidłowy proces usuwania toksyn z organizmu;
  • odwodnienie;
  • nieprawidłowa dieta;
  • nałogi, zwłaszcza palenie papierosów i spożywanie alkoholu;
  • nadmiar kofeiny.

Występowanie worków pod oczami może być objawem towarzyszących chorób, np. choroby nerek, niedoczynności tarczycy, anemii, cukrzycy, schorzeń kardiologicznych czy różnych alergii.

Jak zapobiegać powstawaniu worków pod oczami?

Właściwy sposób zapobiegania powinien być poprzedzony dokładną analizą powstawania worków pod oczami i wdrożeniem odpowiednich zmian w codziennym życiu. Kluczowe jest zatem, aby zadbać o odpowiednią ilość snu oraz wypoczynku. Ważna jest także prawidłowo zbilansowana dieta, która będzie bogata w produkty zawierające żelazo oraz witaminę K. Istotne jest, aby ograniczyć sól i wyeliminować przetworzoną żywność. Warto także zwrócić uwagę na regularność w spożywaniu posiłków i odpowiednie nawodnienie organizmu. Dobrze jest ograniczyć kofeinę i zastąpić ją wodą niegazowaną lub zieloną herbatą. Każdego dnia należy pić ok. 1,5-2 l. płynów. Odpowiednia ilość wody dla dorosłego człowieka wynosi: 30 cm3 na 1 kg masy ciała. Istotna jest także odpowiednia pielęgnacja okolic oczu, w tym nawilżenie oraz ochrona przed słońcem. Warto również skupić się na relaksacji i odpoczynku, aby zniwelować stres.

Jakie są sposoby na pozbycie się worków pod oczami?

Chcąc pozbyć się worków pod oczami, można wypróbować domowe sposoby. Jednym z nich jest odpowiednie oczyszczanie twarzy oraz stosowanie kosmetyków, które są wzbogacone w substancje nawilżające oraz ujędrniające. Warto wybierać produkty, które w swoim składzie zawierają witaminy C i E oraz wyciąg z miłorzębu japońskiego. Kolejnym sposobem jest stosowanie chłodzących okładów z kostek lodu lub plastrów ogórka. Właściwości redukujące opuchliznę wykazuje również herbata. Ostudzone torebki należy umieścić na powiekach i utrzymywać przez kilka minut. Warto także wykonać masaż palcami w kierunku od kącika oka do zewnątrz, który pomoże odprowadzić nagromadzone płyny. W sytuacji, kiedy domowe sposoby okażą się nieskuteczne, warto skorzystać z pomocy medycyny estetycznej. Poznaj zbiór zabiegów mezoterapii pod oczy oraz stymulatorów tkankowych, które pozwolą uporać się z problemem worków pod oczami. Ponadto,  zabiegiem, dzięki któremu na stałe pozbędziesz się problemu jest blefaroplastyka, czyli chirurgiczny lifting powiek. Pozwala ona pozbyć się nadmiaru skóry, tłuszczu bądź tkanki mięśniowej z okolic oczu. Zabieg ten skutecznie niweluje uciążliwe worki pod oczami.

Wiele osób boryka się z nieestetycznymi zmianami w okolicach oczu. Kluczowa jest zatem profilaktyka, jednak w sytuacji, kiedy worki pod oczami stają się coraz bardziej widoczne i uciążliwe, można skorzystać z pomocy medycyny estetycznej.