Powered by Smartsupp Skip to main content
Szukaj

Większość osób boryka się z niedoskonałościami skóry. Największy odsetek dotyczy występowania cellulitu, który stanowi trudnego przeciwnika i wymaga wdrożenia istotnych zmian w codziennym stylu życia. Skutecznym sposobem walki są także zabiegi medycyny estetycznej. Warto zatem dokładniej zgłębić wiedzę dotyczącą występowania cellulitu i sposobów radzenia sobie z nim.

Czym jest cellulit?

Cellulit często nazywany jest pomarańczową skórką, natomiast w języku medycznym określany jest jako lipodystrofia. Pojęcie to oznacza niewłaściwe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Jej nagromadzenie powoduje nacisk na tkankę łączną oraz włókna kolagenowe, co skutkuje tworzeniem się niewielkich grudek, które ulegają uwypukleniu. W zależności od stopnia zaawansowania, cellulit może być dostrzegalny gołym okiem bądź staje się widoczny dopiero po ściśnięciu fałdu skóry. Po zewnętrznej stronie występuje on w postaci nierównej i pofałdowanej powierzchni, przypominającej skórkę pomarańczy. W miejscu występowania zmian skóra staje się mniej elastyczna oraz sprężysta, ponadto jest naciągnięta z widocznymi nierównościami.

Jakie są przyczyny powstawania cellulitu?

Powstawanie cellulitu jest ściśle związane z codziennym trybem życia. Temu zjawisku sprzyja:

 • konsumowanie przetworzonych posiłków;
 • nadmiar spożywanych kalorii;
 • nadwaga;
 • brak ruchu;
 • siedzący tryb życia;
 • duże wahania wagi;
 • palenie papierosów.

Pomarańczowa skórka może być również związana z noszeniem zbyt ciasnych ubrań lub butów na wysokim obcasie.

Innymi czynnikami warunkującymi powstawanie cellulitu są:

 • wady postawy, np. zmiany w kręgosłupie;
 • przewaga estrogenów oraz niedobór progesteronu;
 • problemy z krążeniem;
 • zaburzenia hormonalne;
 • zaburzenia metabolizmu tłuszczów.

U kogo cellulit występuje najczęściej?

Z cellulitem zmaga się wiele osób, zarówno szczupłych, jak i tych, którzy zmagają się z nadmiarem kilogramów. Dodatkowo może występować w wieku młodzieńczym, średnim lub starszym. Cellulit jest ściśle powiązany z gospodarką hormonalną, stąd też najczęściej dotyczy kobiet. Szacuje się, że około 85% Pań boryka z się z problemem pomarańczowej skórki. Najczęściej pojawia się po 20 roku życia, jednak może występować w okresie dojrzewania. Cellulit zlokalizowany jest zazwyczaj w okolicach ud, pośladków, bioder oraz brzucha.

Jakie są skuteczne sposoby na redukcję cellulitu?

Cellulit jest trudnym przeciwnikiem, który wymaga kompleksowego podejścia. Walka z nim wymaga połączenia kilku kluczowych czynników, czyli zbilansowanej i zdrowej diety, właściwego nawodnienia organizmu, regularnej aktywności fizycznej, masaży, peelingów oraz prawidłowo dobranych kosmetyków.

Posiłki powinny być prawidłowo zbilansowane, czasami wystarczy niewielka ich modyfikacja, aby zminimalizować występowanie cellulitu. Ważne jest, aby wyeliminować tłuszcze zwierzęce i zastąpić je roślinnymi. Dobrze jest także zrezygnować ze smażonych potraw na rzecz gotowanych, duszonych czy grillowanych. Zachowanie sprężystości i świeżości skóry w dużej mierze uzależnione jest od prawidłowego nawodnienia organizmu. Kluczowe jest zatem, aby każdego dnia pić ok. 1,5 – 2 l płynów, wskazane są: woda mineralna niegazowana, herbaty liściaste, ziołowe, zielone, białe oraz czerwone. Na wygląd i kondycję skóry wpływa także regularna aktywność fizyczna, która wpływa na poprawne jej napięcie oraz ujędrnienie. Istotne jest również stosowanie kosmetyków nawilżających o działaniu antycellulitowym oraz peelingów, które wykazują działanie upiększające. Z kolei masaże pobudzą krążenie i stymulują skórę do naturalnej odnowy.

Jakie są zabiegi medycyny estetycznej na redukcję cellulitu?

Jednak powyższe metody nie zawsze przynoszą pożądane efekty. Stąd też warto rozważyć skorzystanie z rozwiązań, które proponuje medycyna estetyczna. Zabiegi takie, jak: mezoterapia, karboksyterapia czy lipoliza skutecznie walczą z cellulitem, zwłaszcza w miejscach odpornych na działanie diety oraz ćwiczeń. To innowacyjne procedury, których zadaniem jest poprawa kondycji skóry oraz redukcja problemów estetycznych. Zabiegi przeprowadzane są na różnych partiach ciała, w zależności od konkretnych potrzeb. Dobór odpowiedniej metody poprzedzony jest konsultacją ze specjalistą, który po zebraniu niezbędnych informacji proponuje optymalne procedury zniwelowania cellulitu.

Po przeprowadzonym zabiegu pacjenci dostrzegają wyraźne efekty w postaci modelowania konturów ciała czy znacznej poprawy elastyczności skóry.

Cellulit to powszechny problem, który dotyczy znacznej liczby osób, zwłaszcza kobiet. Zabiegi medycyny estetycznej cieszą się niesłabnącą popularnością i stanowią silnego sprzymierzeńca w walce z pomarańczową skórką. To właśnie dzięki nim można dostrzec znaczącą poprawę wyglądu skóry w krótkim czasie.