Osoby cierpiące na cukrzycę na co dzień borykają się z wieloma związanymi z tą chorobą dolegliwościami. Jedną z nich jest wypadanie włosów, które z czasem może prowadzić do wyłysienia. Jakie procesy odpowiadają za ten stan oraz w jaki sposób można radzić sobie z utratą włosów przy cukrzycy?
Przyczyny wypadania włosów przy cukrzycy
Na początku warto poznać przyczyny powstawania samej cukrzycy. Wyróżnia się dwa jej typy. Cukrzyca 1 typu (insulinozależna) to choroba autoimmunologiczna powodująca niszczenie komórek beta wysp Langerhansa trzustki, które znajdują się w trzustce. W ten sposób dochodzi do zaniku produkcji insuliny, wskutek czego rośnie poziom cukru we krwi prowadząc do hiperglikemii. Powikłaniem cukrzycy jest natomiast hipoglikemia, a więc zbyt niski poziom cukru.
Z kolei cukrzyca 2 typu (nieinsulinozależna) jest chorobą metaboliczną, w przypadku której w organizmie cały czas produkowana jest insulina, jednak pacjent jest odporny na jej działanie, przez co nie jest w stanie utrzymać prawidłowego poziomu cukru we krwi.
Warto pamiętać, że nieprawidłowy poziom glukozy we krwi wpływa na wszystkie narządy. W chorobie tej dochodzi do zaburzeń pracy nerek, serca, mózgu oraz naczyń krwionośnych. Należy także zwrócić uwagę na zależność “cukrzyca a wypadanie włosów”. Choroba ta nie pozostaje bowiem obojętna włosom – w miarę rozwoju cukrzycy coraz większa ilość mieszków włosowych przechodzi w fazę spoczynku, a to prowadzi do łysienia. Przerzedzenie włosów w przypadku tego schorzenia ma charakter rozlany i pojawia się najczęściej na czubku głowy.
Ponadto słaba cyrkulacja krwi u cukrzyków obniża poziom odżywienia mieszków włosowych i macierzy włosa – włosy otrzymują zbyt mało składników odżywczych i tlenu.
Wysoki poziom cukru przyczynia się także do osłabienia odporności, a ciągła walka układu immunologicznego wpływa na osłabienie włosów.
Nie można także zapominać o tym, że leki na cukrzycę również mogą wpływać negatywnie na stan włosów.
Cukrzyca a wypadanie włosów – jak postępować
W przypadku, gdy u pacjenta została zdiagnozowana cukrzyca, a wypadanie włosów ma charakter postępujący, warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże dobrać odpowiednie suplementy diety zawierające między innymi biotynę, która działa korzystnie na stan włosów, ale również pomaga utrzymać odpowiedni poziom glukozy we krwi. Można zatem stwierdzić, że podjęcie kompleksowego leczenia cukrzycy będzie skutkowało zahamowaniem wypadania włosów.
Pomocne w tym przypadku będą również zabiegi pielęgnacyjne, które odżywiają cebulki i wzmocnią włosy, a także masaże skóry głowy poprawiające mikrokrążenie.
Ważna jest także odpowiednia dieta, która w przypadku cukrzyków musi być skomponowana pod ścisłą kontrolą diabetologa, aby spożywane posiłki nie powodowały nagłego skoku poziomu cukru we krwi. Aby wzmocnić włosy i zahamować ich wypadanie, warto włączyć do jadłospisu takie produkty jak pomidory, arbuzy, kalafior, melon, łososia czy żółtka jaj, które są źródłem biotyny.
Cukrzyca a wypadanie włosów – z problemem tym boryka się wielu chorych, jednak pocieszającym jest fakt, iż utratę włosów można zahamować poprzez kompleksową terapię przeciwko cukrzycy, co spowoduje eliminację przyczyn łysienia. Pamiętajmy jednak o tym, iż wszelkie kroki, które w tym kierunku zostaną podjęte, powinny być konsultowane z lekarzem specjalistą.