Przebarwienia na twarzy to nieestetyczne plamy, z którymi zmaga się wiele osób. Trudno je zakryć i często stanowią powód kompleksów czy obniżonej samooceny. Przyczyny ich powstawania są różne, jednak istnieją sprawdzone sposoby, aby skutecznie wyeliminować problem ciemnych plam na twarzy, dzięki odpowiedniej pielęgnacji i zabiegom.
Czym są przebarwienia na twarzy?
Przebarwienia na twarzy stanowią podgrupę zaburzeń związanych z pigmentacją skóry. Występowanie barwnika jest powiązane z melaniną, która jest polimerem wytwarzanym przez melanocyty podczas procesu melanogenezy. Przebarwienia mogą przyjmować różne kolory, formy i kształty, w zależności od przyczyn powstawania. Stanowią przede wszystkim problem natury estetycznej, postarzają i trudno je zakryć makijażem.
Jakie są przyczyny powstawania przebarwień?
Przebarwienia mogą pojawić się z wielu przyczyn. Do najczęściej występujących można zaliczyć:
- ekspozycje na słońce – promieniowanie UV stymuluje produkcję melaniny, co prowadzi do występowania ciemniejszych plam. Tego rodzaju przebarwienia często nazywane są plamami posłonecznymi;
- zmiany hormonalne – hormony mogą wpływać na wytwarzanie melaniny, np. ostuda, czyli przebarwienia, które zazwyczaj pojawiają się po stosowaniu antykoncepcji, w okresie ciąży lub w wyniku terapii hormonalnej;
- proces starzenia się skóry – wraz z wiekiem, w wyniku naturalnych procesów pojawiają się tzw. plamy starcze. Wynikają one z długotrwałej ekspozycji na słońce oraz zmian zachodzących w skórze z biegiem czasu;
- genetyka – skłonność do przebarwień może być dziedziczna;
stany zapalne oraz uszkodzenia skóry – po ranach, trądziku czy innych stanach zapalnych skóry, mogą powstać przebarwienia, które nazywane są pozapalnymi; - zanieczyszczenia i styl życia – zanieczyszczenie powietrza oraz palenie papierosów czy niewłaściwa dieta, mogą przyczynić się do powstawania przebarwień.
Jakie są domowe sposoby na redukcję przebarwień na twarzy?
Istnieje kilka naturalnych, domowych sposobów, które mogą pomóc w rozjaśnieniu przebarwień na twarzy. Warto jednak mieć na uwadze, że efekty nie będą tak zadowalające, jak w przypadku profesjonalnych zabiegów. Oto kilka sprawdzonych metod:
- sok z cytryny – owoc ten bogaty jest w kwas cytrynowy, który działa jak naturalny środek wybielający. Świeżo wyciśnięty sok na wacik należy nałożyć na przebarwienia i pozostawić na 15 minut, a następnie spłukać letnią wodą. Czynność warto powtarzać 2-3 razy w tygodniu. Jednak warto mieć na uwadze, że cytryna może zwiększyć wrażliwość skóry na słońce;
- ocet jabłkowy – zawiera kwas octowy, który wykazuje działanie złuszczające oraz rozjaśniające. Ocet należy rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:1 i nałożyć na przebarwienia za pomocą wacika. Czynność warto powtarzać 2-3 razy w tygodniu;
- aloes – żel aloesowy zawiera aloinę, czyli substancja rozjaśniającą, która pomaga wyrównać koloryt skóry. Na przebarwienia należy nałożyć naturalny żel, pozostawić na noc i rano spłukać letnią wodą. Aloes działa łagodząco, stąd też można go stosować codziennie;
- maseczka z jogurtu i miodu – jogurt zawiera kwas mlekowy, który wykazuje działanie peelingujące, natomiast miód nawilża skóra oraz wspiera jej regenerację. Warto zatem wykonać maseczkę zawierającą jedną rzeczkę jogurtu i jedną łyżeczkę miodu. Mieszankę należy nałożyć na twarz na około 15 minut, następnie spłukać letnią wodą. Maseczkę można stosować kilka razy w tygodniu.
Jakie kosmetyki kupować na redukcję przebarwień?
Kosmetyki na przebarwienia powinny zawierać składniki o właściwościach regulujących produkcję melaniny, jak również rozjaśniających i delikatnie złuszczających, by poprawić koloryt skóry. Warto zatem zdecydować się na produkty bogate w witaminę C, która działa jak silny antyoksydant, rozjaśnia przebarwienia, ponadto wspomaga regenerację skóry, oraz chroni ją przed wolnymi rodnikami. Kolejnym pożądanym składnikiem jest witamina B3. Jej właściwości sprawiają, że wyrównuje koloryt skóry oraz poprawia jej barierę ochronną. Kupując kosmetyki na przebarwienia, warto zwrócić uwagę, aby w swoim składzie miały kwas azelainowy, który zmniejsza produkcję melaniny i działa przeciwzapalnie. Dobrym wyborem będzie również arbutyna, która w kosmetykach występuje jako alfa-arbutyna. Naturalny rozjaśniacz, zmniejszający produkcję melaniny, co pomaga w rozjaśnieniu plam pigmentacyjnych.
Wybierając kosmetyki do redukcji przebarwień, warto zdecydować się na te produkty, które mają w swoim składzie również ekstrakty roślinne, np. zieloną herbatę – działa antyoksydacyjnie lub lukrecję i morwę, które rozjaśniają nieestetyczne plamy.
Zabiegi medycyny estetycznej na redukcję przebarwień
Przebarwienia skóry są trudne do zniwelowania domowymi sposobami. Stąd też warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej, które są o wiele skuteczniejsze w usuwaniu nieestetycznych plam. Działają na głębokie warstwy skóry, dzięki czemu rezultaty są zadowalające. Do najczęściej zalecanych zabiegów należą:
Laserowe usuwanie przebarwień
Laser CO2 pomaga w zmniejszeniu widoczności przebarwień potrądzikowych, posłonecznych oraz plam starczych. Po przeprowadzonej procedurze plamy chwilowo ciemnieją, jednak po upływie kilku dni zaczynają się złuszczać. Efekty laserowego usuwania przebarwień widoczne są już po pierwszym zabiegu.
Zabieg z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej
Fibryna bogatopłytkowa to innowacyjna metoda wykorzystująca naturalne składniki krwi pacjenta. Skutecznie zmniejsza drobne niedoskonałości, jak również stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Przywraca skórze młodzieńczy wygląd, przyspieszając procesy regeneracji.
Zabieg z wykorzystaniem kwasów złuszczających
Zabieg z wykorzystaniem kwasów złuszczających polega na aplikacji specjalnych preparatów zawierających kwas. Prowadzi do kontrolowanego złuszczania naskórka oraz usunięcia przebarwień.
Radiofrekwencja mikroigłowa D-frax
Radiofrekwencja mikroigłowa dociera do głębokich warstw skóry, wykazując działanie silnie napinające, wygładzające oraz ujędrniające, ponadto poprawia strukturę skóry i wyrównuje koloryt.
Mezoterapia igłowa
Mezoterapia igłowa umożliwia skuteczne usunięcie wszelkich przebarwień. Substancje aktywne wprowadzane są przez mikronakłucia, wnikając głęboko pod skórę. Efektem jest wyraźne odmłodzenie, napięcie i rozjaśnienie, a także wyrównany koloryt.
Przebarwienia stanowią defekt kosmetyczny, jednak można je skutecznie usunąć. Różnorodne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej sprawią, że plamki znikną, a skóra nabierze młodzieńczego wyglądu. W HC Clinic można udać się na profesjonalną konsultację ze specjalistą, który pomoże dobrać optymalną procedurę pod kątem indywidualnego zapotrzebowania.