Na wygląd i kondycję skóry głowy i włosów składa się wiele czynników. To przede wszystkim odpowiednia dbałość oraz pielęgnacja. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy włosy nagle zaczynają wypadać, a fryzura wyraźnie się przerzedza. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do specjalisty, gdyż podłożem może być nieprawidłowa praca tarczycy.
Jaki jest wpływ tarczycy na prawidłowe funkcjonowanie organizmu?
Tarczyca odpowiada za metabolizm białek, tłuszczy oraz węglowodanów, jak również kondycję psychiczną czy problemy skórne, w tym skóry głowy. Każda nieprawidłowość w funkcjonowaniu tego narządu przekłada się na problemy z nim związane. Co ważne, zarówno niedoczynność, jak i nadczynność mogą powodować nadmierne wypadanie włosów. Każdego dnia człowiek traci około 100 mieszków włosowych i jest to normalne zjawisko. Nieprawidłowości występują, gdy utrata włosów jest znacznie większa oraz gdy na głowie pojawiają się prześwity. Takie zjawisko wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. U większości pacjentów zmagających się ze znacznym przerzedzeniem fryzury, diagnozuje się również choroby endokrynologiczne. W takim przypadku mamy do czynienia z łysieniem tarczycowym.
Czym jest łysienie tarczycowe?
Łysienie tarczycowe występuje w sytuacji znacznej utraty włosów, którego podłożem jest choroba tarczycy. Przy nadczynności zwiększa się metabolizm, co w konsekwencji prowadzi do szybszego starzenia się mieszków włosowych i ich wypadania. Włosy stają się również bardzo delikatne i słabe. Niedoczynność tarczycy powoduje spowolnienie metabolizmu, przez co włosy są matowe, łamliwe, ponadto mają tendencję do puszenia. W tym przypadku łysienie przebiega znacznie wolniej niż przy nadczynności. Co ważne, nadmierne wypadanie włosów może dotyczyć zarówno skóry głowy, jak i brwi czy narządów płciowych.
Jak tarczyca wpływa na wypadanie włosów?
Hormon tarczycy ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju i kondycji mieszków włosowych. Każde zaburzenie w pracy tego narządu ma przełożenie na funkcjonowanie organizmu. Najczęstszym powodem nadmiernego wypadania włosów i łysienia jest nieprawidłowy poziom hormonów. Długotrwała nadczynność lub niedoczynność może znacząco wpłynąć na kondycję mieszków włosowych. Utrata włosów to proces, który może trwać przez dłuższy czas, pozostając niezauważony przez pierwsze miesiące.
Jak leczyć łysienie tarczycowe?
Niewątpliwie występuje duża zależność między tarczycą, a kondycją włosów. Nadmierna utrata owłosienia wymaga pilnej konsultacji lekarskiej, dzięki której możliwe będzie prawidłowe zdiagnozowanie problemu oraz wdrożenie leczenia. Kluczowe będzie ustabilizowanie poziomu hormonów, dzięki czemu znacząco poprawi się kondycja włosów, natomiast łysienie tarczycowe zostanie zatrzymane. Stąd też niezwykle ważna jest szybka reakcja i wizyta u endokrynologa, który wdroży stosowną kurację hormonalną. Istotna będzie także dieta i odpowiednia suplementacja, zalecona przez specjalistę.
Jak pielęgnować skórę głowy i włosy przy łysieniu tarczycowym?
Właściwa higiena i pielęgnacja skóry głowy odgrywa kluczową rolę przy łysieniu tarczycowym. Kluczowe jest, aby nie dopuścić do nagromadzenia się łoju, martwego naskórka czy bakterii, dlatego tak ważne jest systematyczne mycie głowy. Duże znaczenie ma dobór produktów do higieny i pielęgnacji pod kątem indywidualnego zapotrzebowania oraz typu skóry głowy i włosów. Kosmetyki powinny być produkowane na bazie naturalnych składników, bez SLS czy SLES, czyli bardzo agresywnych substancji myjących. W razie wątpliwości związanych z doborem kosmetyków można zasięgnąć opinii fryzjera lub trychologa.
Jakie zabiegi można wykonać na przyspieszenie wzrostu włosów?
Medycyna estetyczna oferuje liczne zabiegi wspomagające odrastanie włosów. Dobór odpowiedniej procedury zależny jest od konkretnego przypadku, stąd też należy udać się na konsultację ze specjalistą, który dobierze optymalną metodę. Najczęściej zalecane są:
- Mezoterapia igłowa skóry głowy;
- Karboksyterapia;
- Fibryna bogatopłytkowa;
- Osocze bogatopłytkowe PRP;
- Terapia włosów Dermaheal HL.
Wymienione zabiegi znacząco poprawią kondycję włosów, które staną się zdrowsze, mocniejsze i pełne blasku. W przypadku, kiedy ubytek włosów jest naprawdę spory, wówczas zalecany jest przeszczep włosów. Najchętniej wybierana jest metoda FUE, która cechuje się wysoką skutecznością i zadowalającymi efektami. Warto jednak mieć na uwadze, że zabiegi z zakresu medycyny estetycznej mają za zadanie wspomóc odrost włosów, natomiast nie zastąpią kuracji hormonalnej oraz leczenia farmakologicznego.
Wdrożenie przez endokrynologa stosownej kuracji pozwoli wyrównać poziom hormonów i uzupełnić wszelkie niedobory. Przełoży się to na zahamowanie wypadania włosów. Z kolei zabiegi medycyny estetycznej znacząco wzmocnią i przyspieszą ich wzrost, co pozwoli na nowo cieszyć się swoim wyglądem.