Powered by Smartsupp Skip to main content
Szukaj

Łysienie jest powszechnym zjawiskiem, które dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Ze względu na swoją specyfikę, problem ten można podzielić na różne rodzaje. Jednym z nich jest łysienie telogenowe, które dotyka głównie pań. Jego podstawowym podłożem jest przewlekły stres. Co ważne, wdrożenie odpowiedniego leczenia może zahamować postępującą utratę włosów.

Czym jest łysienie telogenowe?

Łysienie telogenowe występuje w przypadku, gdy skraca się faza wzrostu włosów oraz zwiększa się ilość ich wypadania. Wpływ na to mają przede wszystkim czynniki zewnętrzne, jak również niedobór składników odżywczych czy przewlekły stres.

Włosy mają swój cykl życia, na który składają się trzy fazy:

  • Faza wzrostu – Anagen
  • Faza przejściowa/inwolucyjna – Katagen
  • Faza spoczynku – Telogen

Mechanizm łysienia telogenowego skraca fazę zwrotu, co skutkuje powstaniem większej ilości włosów telogenowych, które wypadają w naturalnym cyklu swego życia. Zaburzenie to może dotyczyć nawet 60-80% mieszków włosowych, co w konsekwencji prowadzi do widocznego przerzedzenia. Jednak przy łysieniu telogenowym nie występują obszary całkowicie pozbawione włosów.

Jakie są objawy łysienia telogenowego?

Głównym objawem łysienia telogenowego jest nadmierne wypadanie i przerzedzanie się włosów często o nagłym przebiegu. Proces ten rozpoczyna się po upływie od 2 do 5 miesięcy po zadziałaniu czynnika sprawczego. Utrata włosów ma charakter rozlany, oznacza to, że włosy równomiernie wypadają z całej powierzchni głowy. Zazwyczaj nie obejmuje ona więcej niż 50% obszaru. Charakterystycznym zjawiskiem jest także nasilone wypadanie włosów podczas ich mycia. Dodatkowo można zaobserwować objawy towarzyszące, takie jak: ból, pieczenie czy swędzenie skóry głowy – określane mianem trichodynii.

Czym jest spowodowane łysienie telogenowe?

Podłożem zaburzenia cyklu życia włosa są głównie czynniki zewnętrzne, do których zalicza się:

  • stres – przewlekły, traumatyczny lub związany z poważną chorobą;
  • traumatyczne przeżycia, np. ciężki poród, poważny wypadek czy operacja;
  • niedobór składników odżywczych powstały głównie wskutek drakońskich diet odchudzających;
  • anemia;
  • zażywanie niektórych leków, np. przeciwpadaczkowych, doustne retinoidy czy antykoncepcja, zwłaszcza z dużą ilością estrogenów;
  • choroby nerek, cukrzyca, toczeń, nadczynność tarczycy czy niewydolność wątroby;
  • zaburzenia hormonalne.

Jak leczyć łysienie telogenowe?

Chcąc wdrożyć skuteczne leczenie, istotne jest postawienie prawidłowej diagnozy. W tym celu przeprowadzany jest wywiad z trychologiem oraz wykonanie badań takich jak: morfologia krwi z rozmazem, badanie moczu, poziom żelaza, ferrytyny oraz hormonów tarczycy – fT3, fT4, TSH. Łysienie telogenowe diagnozowane jest wówczas, gdy co najmniej 25% mieszków włosowych znajduje się w fazie telogenu.

Łysienie telogenowe można zahamować, jak również odwrócić jego objawy. Kluczowa jest eliminacja czynnika sprawczego, który odpowiada za nadmierne wypadanie włosów. W zależności od podłoża łysienia, specjalista wdroży odpowiednie leczenie, np. wyrównanie niedoborów poprzez suplementacje i zbilansowaną dietę. Warto również wdrożyć techniki relaksacyjne, aby ograniczyć negatywny wpływ stresu na organizm. Istotne znaczenie będzie miała także odpowiednia pielęgnacja włosów. W tym celu należy stosować łagodne szampony na bazie naturalnych składników. Wskazane jest, aby unikać szkodliwych zabiegów, np. rozjaśniania czy farbowania.

Jakie są sposoby na przyspieszenie wzrostu włosów?

Jednym ze sposobów jest stosowanie preparatów o działaniu hamującym wypadanie mieszków włosowych oraz stymulujących ich porost. Warto jednak mieć na uwadze, że jest to proces długotrwały i nie zawsze dostarcza pożądanych efektów. Chcąc przyspieszyć zagęszczanie włosów, można skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej. Zalecane są:

Karboksyterapia – zabieg polega na aplikacji dwutlenku węgla w wybrany obszar. W ten sposób naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, dzięki czemu poprawia się krążenie krwi w skórze głowy. Metoda ta stymuluje aktywność uśpionych mieszków włosowych i pobudza wzrost nowych włosów.

Nici PDO – wykazują działanie wzmacniające strukturę skóry głębszej, ponadto poprawiają krążenie krwi, dzięki czemu włosy szybciej rosną. Metoda ta cieszy się dużym uznaniem wśród pacjentów, zmagających się z łysieniem.

Fibryna bogatopłytkowa – stymuluje regenerację tkanek, zwiększa przepływ krwi oraz prowadzi do odnowy aktywności mieszka włosowego. Wzmacnia również strukturę włosów.

Dermaheal HL – redukuje i zapobiega wypadaniu włosów oraz łysieniu. Wspomaga odrastanie mieszków włosowych, rewitalizując cebulki i stymulując krążenie. Doskonale nawilża i odżywia skórę głowy, jak również zwiększa grubość i gęstość włosów.

Mezoterapia włosów Dr Cyj – w metodzie tej wykorzystywany jest unikatowy preparat peptydowy, który zarówno wspomaga odrost włosów, jak i zatrzymuje proces ich wypadania. Pobudza krążenie, odżywia skórę głowy i odnawia mieszki włosowe. Dodatkowo pogrubia i zagęszcza włosy, ponadto przyspiesza ich porost.

Przeszczep włosów – polega na pobraniu mieszków włosowych z obszaru biorczego i przeszczepieniu ich w miejsce dawcze. Metoda ta cechuje się długotrwałymi efektami.

Jak zapobiec łysieniu telogenowym?

Łysienie telogenowe najczęściej spowodowane jest przez nadmierny stres lub nieprawidłową dietę. Kluczowe jest zatem zminimalizowanie sytuacji wywołujących negatywne emocje. Warto spróbować medytacji oraz technik relaksacyjnych, które pozwolą zapanować nad stresem. Istotna jest także zbilansowana dieta bogata w składniki odżywcze. Z kolei odpowiednia ilość snu nie tylko zredukuje nadmiar negatywnych emocji, ale przede wszystkim sprawi, że organizm będzie wypoczęty i zregenerowany.

Nadmierne wypadanie włosów to złożony problem. Kluczowe jest zatem zdiagnozowanie przyczyny i wdrożenie stosownego leczenia. Chcąc wspomóc terapię łysienia telogenowego, warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej, które zapewniają wysoką skuteczność oraz pożądane rezultaty.