Zmiany trądzikowe dotyczą wielu osób w różnym wieku. Powstałe stany zapalne w połączeniu z niedostateczną pielęgnacją bądź narażeniem na czynniki zewnętrzne, powoduje powstawanie przebarwień. To niewielkich rozmiarów plamki, które wymagają odpowiednich metod lub zabiegów, aby móc skutecznie je wyeliminować.
Czym są przebarwienia potrądzikowe i jak się przejawiają?
Przebarwienia to zmiany hiperpigmentacyjne, które związane są z nadmiernym nagromadzeniem się barwnika. To nieestetyczne plamki skórne o różnym kolorze i intensywności. Barwnikiem jest melanina, której produkcja wzrasta w trakcie stanu zapalnego obecnego w trądziku pospolitym. Występują w kilku odcieniach, zazwyczaj w kolorze brązowym o różnym natężeniu. Często stanowią skutek nieprawidłowej pielęgnacji cery trądzikowej lub ekspozycji na promienie słoneczne. Przebarwienia powstają w wyniku zniszczenia naczyń krwionośnych dostarczających krew do tkanki, wówczas barwnik z czerwonych krwinek przedostaje się do warstwy skóry, tworząc nieestetyczne plamki.
Przebarwienia potrądzikowe najczęściej występują na policzkach, czole oraz na brodzie. Rzadziej pojawiają się na plecach, ramionach czy nosie.
Jak zapobiegać przebarwieniom potrądzikowym?
Chcąc, aby przebarwienia potrądzikowe nie pojawiały się na twarzy lub w jej okolicach, należy zadbać o systematyczną i odpowiednią higienę. Niewskazane jest dopuszczenie do wszelkich zabrudzeń, dlatego tak ważne jest regularne stosowanie dermokosmetyków dedykowanych skórze trądzikowej. Dodatkowo należy unikać wszelkich czynności, które będą prowadzić do pojawienia się przebarwień. Mowa tutaj o drapaniu, nieumiejętnym, eliminowaniu zmian skórnych, czy niewłaściwym oczyszczaniu twarzy, gdyż może to skutkować wystąpieniem lub nasileniem się stanów zapalnych, co w konsekwencji będzie skutkowało pojawieniem się nie tylko przebarwień, ale również i blizn. Ważne jest także, aby pamiętać o regularnym stosowaniu kremów z filtrem słonecznym, aby chronić twarz przed nadmierną ekspozycją na słońce.
Jak leczyć przebarwienia potrądzikowe?
Leczenie przebarwień potrądzikowych wymaga konsultacji dermatologicznej. Lekarz dobiera odpowiednie metody, które pozwolą zniwelować problem. Zazwyczaj w pierwszej kolejności stosowane są maści bądź kremy, które zawierają właściwości rozjaśniające. Ważny jest naturalny skład kosmetyków, które powinny zawierać m.in. witaminę C, kwas azelainowy, kwas kojowy czy niacynamid. Składniki te pozytywnie wpływają na wygląd skóry, eliminując przebarwienia. Wiele osób próbuje również domowych sposobów, np. soku ze startego ogórka, czy cytryny. Jednak należy pamiętać, że nieumiejętne stosowanie może wywołać odmienny efekt od zamierzonego.
Zabiegi umożliwiające pozbycie się przebarwień potrądzikowych
Niewątpliwie bezpiecznym i skutecznym rozwiązaniem są zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Dużą popularnością cieszą się m.in. kwasy złuszczające. Zabieg ten inaczej nazywany jest jako kwasowy lub chemiczny peeling. Polega na zaaplikowaniu specjalnych preparatów na skórę, w celu usunięcia przebarwień bądź blizn potrądzikowych. Niskocząsteczkowe kwasy organiczne (kwas glikolowy, salicylowy, mlekowy, kojowy czy trójchlorooctowy) dobierane są w odpowiednim stężeniu. Pierwsze efekty widoczne są po kilku dniach po zabiegu.
Innym popularnym i skutecznym zabiegiem jest mezoterapia mikroigłowa. Zabieg ten polega na kontrolowanym nakłuwaniu danego obszaru, w celu pobudzenia fibroblastów do produkcji elastyny i kolagenu. W mezoterapii mikroigłowej stosowane są specjalne preparaty, które dobierane są do indywidualnych zapotrzebowań pacjentów, w celu uzyskania pożądanego efektu. To sprawdzony zabieg dla osób borykających się z bliznami lub przebarwieniami potrądzikowymi.
Osocze bogatopłytkowe jest równie często stosowaną metodą w przypadku pozostałości po trądziku. To w pełni bezpieczny zabieg, gdyż wykorzystywane substancje są pozyskiwane z krwi pacjenta. Wywołują one naturalne, fizjologiczne reakcje, które sprawiają, że tkanka szybko się goi i regeneruje. Osocze PRP zawiera koncentrat płytek krwi, który aplikowany jest przy pomocy mikroigły. Efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu, natomiast regeneracja następuje po kilku tygodniach.
Dla osób borykających się z przebarwieniami potrądzikowymi dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie kwasu hialuronowego. Jest on często wykorzystywany w różnych zabiegach mających na celu poprawę wyglądu skóry oraz zniwelowanie niedoskonałości. Kwas ten stanowi naturalny budulec skóry, dlatego też jest w pełni bezpieczny i nie wywołuje reakcji alergicznych. Osoby potrzebujące bardziej radykalnych rozwiązań mogą również zdecydować się na laserowe usuwanie przebarwień.
Przebarwienia potrądzikowe są trudne do usunięcia domowymi sposobami lub drogeryjnymi maściami czy kremami. Warto zatem skorzystać z profesjonalnej konsultacji u specjalisty, który dobierze najkorzystniejszą metodę leczenia nieestetycznych zmian skórnych.