Większość osób w trakcie chemioterapii boryka się z problemem wypadających włosów. Może to być trudne przeżycie, które wpływa na poczucie własnej wartości i pewność siebie. Pierwszy objaw wypadania w takich sytuacjach zaczyna się od przerzedzenia włosów podczas mycia i czesania. Chociaż chemioterapia to coś, nad czym nie ma kontroli, jest kilka porad, których możesz przestrzegać, aby po ukończeniu leczenia móc cieszyć się gęstością włosów. Jak zadbać o cebulki włosów w trakcie chemioterapii? Co zrobić po jej zakończeniu? Jak odzyskać gęstość włosów? Dowiecie się z dalszej części artykułu.
Pielęgnacja włosów we wszystkich fazach chemioterapii
1. Krótka fryzura
Dobrym pomysłem jest ścięcie włosów przed rozpoczęciem leczenia. Sprawi to, że utrata włosów będzie mniej zauważalna i pomoże psychicznie przyszykować się do dalszych etapów. Ponadto krótsze włosy szybciej schną, a w trosce o cebulki, radzimy nie używać ciepła na włosy podczas suszenia, szczotkowania, a nawet mycia. Kolejnym pozytywnym aspektem krótkiej fryzury jest brak potrzeby mocnego szczotkowania, ciągnięcia za włosy, które powoduje dodatkowe obciążenie.
2. Ochrona skóry głowy
W celu zapobiegania uszkodzeniom, zalecamy podjęcie dodatkowych środków ostrożności. W lato najlepiej ograniczyć korzystanie ze słońca i zaopatrzyć się w kapelusz lub mgiełkę z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Bardzo ważne jest, aby nie wychodzić bez tego z domu, ponieważ słońce może zaszkodzić cebulkom włosów. Zimą kluczowe jest odpowiednie nawilżenie i zabezpieczenie głowy. Zachowaj szczególną ostrożność podczas bardzo niskich temperatur – chroń głowę nosząc czapkę.
3. Odpowiednia dieta
Właściwa dieta jest niezbędna w życiu codziennym każdego z nas. Jednak w przypadku osoby poddawanej chemioterapii, konieczne jest, aby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość białka, witamin i minerałów. Zmniejszy to ilość wypadających włosów i wspomoże proces odrastania.
Zrozumienie wypadania włosów i leczenia chemioterapią
Leki stosowane w chemioterapii są skuteczne w atakowaniu szybko rosnących komórek nowotworowych. Niestety te same leki jednocześnie atakują inne komórki w twoim ciele, w tym rosnące komórki w cebulkach włosów. Wypadanie włosów spowodowane chemioterapią występuje nie tylko na skórze głowy, ale i na całym ciele. U niektórych pacjentów wypadają również rzęsy, brwi, włosy pod pachami, łonowe i inne. W zależności od stosowanych leków i ich dawkowania wypadanie włosów waha się od zwykłego przerzedzenia do całkowitego wyłysienia
Dwa do czterech tygodni po rozpoczęciu leczenia włosy mogą wypadać bardzo szybko, w kępach lub stopniowo. Wypadanie trwa przez cały okres leczenia i do kilku tygodni po jego zakończeniu. U większości pacjentów utrata włosów spowodowana chemioterapią jest tymczasowa. W ciągu trzech do sześciu miesięcy po zakończeniu kuracji włosy zaczynają odrastać. Te nowe włosy mogą mieć inny odcień lub teksturę, jednakże nie jest to efekt trwały.
Czy można przeszczepić włosy po chemioterapii?
Do udanego przeszczepu włosów wymagane są zdrowe włosy dawcy. Nie można więc od razu pomyśleć o przeszczepie włosów po chemioterapii. Po ustąpieniu działania leków chemioterapeutycznych zaczynają rosnąć nowe włosy. U wielu osób poddawanych chemioterapii zaczynają rosnąć cienkie włosy kilka tygodni po ostatnim zabiegu. Z kolei prawdziwe włosy mogą zacząć rosnąć w ciągu miesiąca lub dwóch po zakończeniu kuracji. Niektóre osoby przechodzące chemioterapię mogą doświadczyć trwałej utraty włosów.
Jeśli zmagasz się z długotrwałym, trwałym wypadaniem włosów po szczególnie agresywnym przebiegu leczenia, mogą istnieć inne metody leczenia, które mogą stymulować wzrost włosów. Włosy mogą nie odrosnąć, dopóki leki stosowane w chemioterapii całkowicie nie opuszczą organizmu. Chemioterapia może wpływać zarówno na niezdrowe, jak i zdrowe komórki np. te, które wspierają wzrost włosów w mieszkach włosowych. Przeszczep włosów po chemioterapii można wykonać, ale wcześniej należy przeprowadzić szczegółową analizę. Lekarz zadecyduje o kwalifikacji osoby do zabiegu, podczas wstępnej konsutlacji.