Powered by Smartsupp Skip to main content
Szukaj

Trądzik to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób skóry. Wbrew powszechnemu przekonaniu zmagają się z nią nie tylko osoby w okresie dojrzewania, lecz także ludzie dorośli. Jak pielęgnować skórę, by zapobiegać zmianom trądzikowym?

Skóra skłonna do trądziku – w jaki sposób się przejawia?

Skłonność do trądziku ma związek z zaburzonym funkcjonowaniem gruczołów łojowych. Ich wzmożona praca powoduje zmianę odczynu skóry i zachwianie jej naturalnej flory bakteryjnej, co prowadzi do nieprawidłowości w złuszczaniu naskórka. W efekcie dochodzi do namnożenia się bakterii przy ujściu zatkanych przez martwe komórki gruczołów łojowych, rozszerzenia porów i pojawienia się zmian skórnych w postaci zamkniętych i otwartych zaskórników, a także grudek i krost. W skrajnych przypadkach występują także torbiele ropne, które często pozostawiają na skórze trudne do usunięcia blizny.

Przyczyny skłonności do trądziku

Skłonności do trądziku w okresie dojrzewania, a także podczas ciąży, spowodowane są zazwyczaj przez zachwiania w gospodarce hormonalnej organizmu. Jej unormowanie w następstwie wejścia w dorosłość lub rozwiązania z reguły sprawia, że problem znika. Trądzik może mieć jednak także inne przyczyny. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim:

  • czynniki genetyczne,
  • niewłaściwą dietę,
  • niedobory w organizmie,
  • obecność bakterii i drożdżaków na skórze,
  • procesy immunologiczne organizmu,
  • zaburzenia procesu rogowacenia,
  • nieodpowiednią higienę i pielęgnację skóry,
  • niekorzystne oddziaływanie promieniowania UV,
  • stosowanie niektórych leków.

Skłonność do trądziku można ponadto zaobserwować w przebiegu niektórych chorób.

Jak pielęgnować skórę ze skłonnością do trądziku?

Osoba ze skłonnością do trądziku powinna przede wszystkim zadbać o regularne oczyszczanie skóry. Rano pozwala to usunąć pozostałości jej metabolizmu, takie jak martwy naskórek, pot oraz nadmiar sebum. Z kolei oczyszczenie wieczorem pomaga skórze na przeprowadzenie naturalnych procesów regeneracyjnych w nocy, a więc wtedy, gdy są one najbardziej aktywne. Jeżeli osoba, u której występuje skłonność do trądziku, nosi makijaż, przed pójściem spać powinna go dokładnie usunąć, stosując w tym celu delikatne produkty zapobiegające nadmiernemu wydzielaniu sebum, a równocześnie zachowując ochronną warstwę hydrolipidową. Należy unikać produktów ścierających, mogą one bowiem podrażniać skórę.

Jakie zabiegi medycyny estetycznej pomagają w redukcji trądziku?

W redukcji trądziku pomagają specjalistyczne zabiegi medycyny estetycznej, takie jak zabiegi z użyciem Dermapen, kwasu złuszczającego i lasera frakcyjnego.

Dermapen

Zabieg przy użyciu Dermapen 4.0 to najnowsza wersja technologii mezoterapii mikroigłowej. Inicjuje on mikrokanały frakcyjne, które ułatwiają penetrację substancji czynnych. Dermapen 4.0 stymuluje włókna kolagenowe i pobudza skórę do samoregulacji. W efekcie staje się ona lepiej nawilżona, gładka i bardziej elastyczna. Dzięki zabiegowi przy użyciu Dermapen 4.0 można również poprawić koloryt, pogrubienie i teksturę skóry, a także usunąć zmiany spowodowane trądzikiem.

Kwasy złuszczające

Kwasy złuszczające są skutecznym narzędziem w poprawie kondycji i wyglądu skóry. Usuwają one martwe komórki naskórka i stymulują naturalne procesy odnowy. Zabieg z wykorzystaniem kwasów złuszczających pozwala uzyskać efekt odmłodzenia, wygładzenia i wyrównania skóry. Skutecznie zmniejsza także widoczność blizn potrądzikowych. Kwasami złuszczającymi, nazywanymi także kwasowymi lub chemicznymi peelingami, stosowanymi podczas zabiegów medycyny estetycznej są zazwyczaj kwas glikolowy, kwas salicylowy, kwas mlekowy, kwas kojowy oraz kwas trójchlorooctowy.

Laser frakcyjny

Laser frakcyjny powoduje ściśle kontrolowany, fototermiczny uraz skóry. Jego światło wnika w skórę i jest absorbowane przez zawartą w niej wodę, która zostaje natychmiast podgrzana i odparowuje, tworząc mikroskopijne kolumny wewnątrz tkanki. W następstwie tego zabiegu w skórze rozpoczyna się budowanie nowych włókien kolagenowych, uzupełniających powstałe ubytki. Podczas tego procesu zostaje także wydzielone ciepło, które uszkadza sąsiednie komórki. Po laserowym usuwaniu przebarwień skóra staje się bardziej napięta i jędrna. Można również zaobserwować wyrównanie jej kolorytu.