Osoby cierpiące na schorzenia tarczycy bardzo często borykają się z problemem osłabionych włosów, co w połączeniu z innymi objawami choroby bardzo negatywnie wpływa na ich komfort życia. Czy w takiej sytuacji w ogóle można zapobiec utracie włosów, czy włosy odrosną przy niedoczynności tarczycy oraz jakie są metody leczenia?Tarczyca a włosy – sprawdźmy, jak poradzić sobie z problemem.
Wypadanie włosów – niedoczynność tarczycy jako jedna z głównych przyczyn
Każde zaburzenie pracy tarczycy wpływa negatywnie na stan i kondycję włosów. Niedoczynność tarczycy i często występująca choroba Hashimoto powodują zwolniony metabolizm komórkowy, czego przyczyną staje się niedobór białka – keratyny, która wpływa na zmniejszenie cebulki włosa. Krążenie krwi w niedoczynności tarczycy ulega spowolnieniu, powodując niedostateczne odżywienie włosów. W konsekwencji stają się one cieńsze, rzadsze i przesuszone, a także zaczynają nadmiernie wypadać.
Zależność tarczyca a włosy jest zatem niezwykle widoczna i często to właśnie ich nadmierna utrata powoduje potrzebę konsultacji lekarskiej, na skutek której stawiana jest diagnoza dotycząca zaburzenia o podłożu endokrynologicznym. W sytuacji, gdy zauważymy u siebie nadmierne wypadanie włosów niedoczynność tarczycy może okazać się główną przyczyną problemu, co będzie wymagało podjęcia specjalnego leczenia pod okiem doświadczonego endokrynologa.
Niedoczynność tarczycy i Hashimoto a wypadanie włosów
Zanim jednak zadamy sobie pytanie, jak powstrzymać wypadanie włosów przy niedoczynności tarczycy, warto zastanowić się, jakie czynniki wpływają na ten stan.
Oprócz schorzeń genetycznych gruczoł tarczycy narażony jest również na wiele chorób będących wynikiem działania czynników zewnętrznych takich jak wysokie spożycie jodu, wahania poziomu estrogenów, infekcje czy przyjmowanie niektórych leków, co najczęściej skutkuje rozwinięciem się choroby autoimmunologicznej Hashimoto, w której dochodzi do przewlekłego zapalenia tarczycy. Jeśli bowiem chodzi o Hashimoto a wypadanie włosów, to objaw ten może pojawić się w różnych etapach rozwoju choroby i towarzyszy mu pogorszenie kondycji skóry głowy oraz jej przesuszenie.
Jeśli zastanawiamy się, jak powstrzymać wypadanie włosów przy niedoczynności tarczycy, to z pewnością należy pamiętać o tym, aby nie działać na własną rękę, lecz poddać się profesjonalnej terapii zaleconej przez specjalistę, który, na podstawie wywiadu oraz wyników badań wskaże właściwy kierunek leczenia.
Nadczynność tarczycy a wypadanie włosów
Warto zatem wiedzieć, że utrata włosów może występować również w przypadku nadczynności tarczycy. Nadmierna produkcja hormonów powoduje zaburzenia funkcjonowania całego organizmu, co, oprócz takich objawów jak utrata masy ciała, drżenie rąk, problemy z koncentracją, prowadzi do wypadania włosów oraz postępującego łysienia.
W przypadku, gdy mamy zdiagnozowaną nadczynność tarczycy, a wypadanie włosów postępuje bardzo intensywnie, konieczne jest szybkie leczenie. Powinno ono zostać zalecone przez lekarza specjalistę, który dokładnie zna przebieg naszej choroby oraz dysponuje dokładną wiedzą na temat historii jej leczenia, dzięki czemu będzie w stanie dopasować skuteczną terapię. Istotna będzie również odpowiednia pielęgnacja włosów poprzez stosowanie łagodnych preparatów oraz unikanie prostowania włosów na gorąco, farbowania czy wykonywania trwałej ondulacji.
Nadczynność tarczycy a wypadanie włosów – to problem, który wśród wielu pacjentów powoduje ogromny dyskomfort oraz wpływa na obniżenie jakości życia. Szybkie podjęcie kroków oraz korzystanie z fachowej pomocy specjalistów może pomóc zahamować utratę włosów,a w dalszej perspektywie – przywrócić dawną bujność fryzury.
Jak powstrzymać wypadanie włosów przy niedoczynności tarczycy
Warto pamiętać, że każdy z nas codziennie traci od 50 do 150 włosów i jest to całkowicie naturalny proces, który nie powinien budzić naszych obaw. Sygnałem alarmowym będzie natomiast nadmierne, postępujące wypadanie włosów. Niedoczynność tarczycy okazuje się jednym z najczęściej diagnozowanych problemów będących bezpośrednim skutkiem przerzedzenia fryzury, zwłaszcza, jeśli wykluczymy inne czynniki związane z pielęgnacją czy dietą.
Zastanawiając się, jak powstrzymać wypadanie włosów przy niedoczynności tarczycy, warto uświadomić sobie, że jest to proces złożony i uwarunkowany przede wszystkim naszym stanem zdrowia, a zwłaszcza poziomem hormonów oraz innych składników w naszym organizmie. Jeśli chodzi o niedoczynność tarczycy a wypadanie włosów, to trzeba pamiętać, że podstawą leczenia jest odpowiednie leczenie hormonalne, pielęgnacja, jak suplementacja witamin minerałów. Jednak odrastanie włosów przy niedoczynności tarczycy jest procesem długotrwałym.
W przypadku problemu typu hashimoto a wypadanie włosów pomocne okazują się także zabiegi mezoterapii, czyli mikro nakłuwania skóry głowy i podania preparatów autologicznych takich jak osocze czy fibryna, które są pozyskiwane z krwi pacjenta czy też koktajli witaminowo – peptydowych. Podczas zabiegu lekarz wstrzykuje substancje aktywne bezpośrednio w okolice mieszków włosowych, dzięki czemu substancje aktywne lepiej odżywiają włosy.
Pozostaje jeszcze odpowiedź na bardzo ważne pytanie: czy włosy odrosną przy niedoczynności tarczycy? Wszystko oczywiście zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu, stopnia zaawansowania choroby oraz odpowiednio dopasowanej terapii. W większości przypadku fryzura zagęści się po kilku miesiącach.
Jak powstrzymać wypadanie włosów przy nadczynności tarczycy
W przypadku nadczynności tarczycy metabolizm organizmu jest znacznie przyśpieszony, włosy szybciej przechodzą swój cykl wzrostowy i szybciej wypadają. Dodatkowo są cienkie i delikatne. W nadczynności wypadanie włosów może mieć charakter uogólniony – na całej powierzchni skóry głowy lub miejscowe.
Tarczyca a włosy – tak jak w przypadku niedoczynności, należy przede wszystkim uregulować pracę tarczycy, wprowadzić suplementację składników takich jak selen, krzem, witamin z grupy B, a także odpowiednio pielęgnować skórę głowy i włosy.
Utrata włosów w wyniku chorób o podłożu endokrynologicznym wraz z innymi objawami może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie i powodować dyskomfort obniżający jakość naszego życia. Czy można powstrzymać łysienie oraz czy włosy odrosną przy niedoczynności tarczycy? Takie obawy towarzyszą wielu chorym, jednak jeśli szybko podejmiemy leczenie we współpracy z lekarzem specjalistą, możemy zatrzymać wypadanie włosów i odzyskać zarówno dawną ich gęstość, jak i dobre samopoczucie.