Łysienie u mężczyzn jest częstym zjawiskiem. Nadmierne wypadanie włosów może mieć różne przyczyny. Zazwyczaj jest to podłoże genetyczne lub hormonalne. Jednak kluczowe jest, aby rozpoznać wczesne objawy łysienia i udać się do specjalisty. Pozwoli to na szybką diagnostykę i wdrożenie stosownego leczenia, które zatrzyma wypadanie włosów.
Jak rozpoznać wczesne oznaki łysienia u mężczyzn?
Nadmierne wypadanie włosów jest powszechnym problemem, który dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jednak to panowie częściej się z nim zmagają. Ważna jest szybka reakcja, stąd też warto wiedzieć, jakie są pierwsze objawy łysienia.
Najczęściej pierwszym objawem, świadczącym o problemie łysienia jest nadmierna utrata włosów. Każdy z nas traci ich ok. 50 do 100 w ciągu doby i jest to normalne zjawisko, natomiast w sytuacji, kiedy wypadanie nasila się, wówczas sygnalizuje to występowanie problemu. Z czasem włosy znacznie się przerzedzają. Kolejnym symptomem jest trudność w układaniu fryzury. Często zdarza się, że mężczyźni to bagatelizują, jednak niesforne włosy połączone z wypadaniem może świadczyć o występowaniu łysienia.
U mężczyzn często występuje również recesja linii włosów na skroniach. Właśnie w tym miejscu skóra wykazuje szczególną wrażliwość na DHT. Powstawanie zakoli w okolicy skroni przy jednoczesnym prawidłowym wzroście na bokach, może świadczyć o problemie łysienia.
Wczesna diagnoza u mężczyzn – znaczenie
W sytuacji, kiedy dostrzegany jest problem z nadmiernym wypadaniem włosów, wówczas nie warto zwlekać i należy udać się do specjalisty. Profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem włosów i skóry głowy zajmuje się trycholog. Specjalista zleci wykonanie podstawowych badań, które pomogą ustalić przyczynę problemu.
U mężczyzn najczęstszym typem łysienia jest tzw. androgenowe, które zazwyczaj jest uwarunkowane genetycznie. W tym przypadku wypadanie włosów może przybrać gwałtowny przebieg, ponadto często rozpoczyna się w okresie młodości. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie stosownego leczenia. Warto pamiętać, że problem nie ustanie, a tylko się pogłębi, co spowoduje powstawanie nieestetycznych zakoli na skórze głowy. Właśnie dlatego ważna jest szybka reakcja. Diagnostyka przyczyn stanowi podstawę do doboru odpowiedniej terapii i leczenia.
Leczenie łysienia u mężczyzn – jakie są dostępne opcje?
Ustalenie przyczyny łysienia jest kluczowe. Na jej podstawie dobierane są stosowne metody leczenia. Trycholodzy często zalecają terapię farmakologiczną, która bazuje na leku finasteryd. Hamuje on aktywność enzymu 5 alfa-reduktazy, odpowiedzialnego za proces przekształcania się testosteronu do aktywnej formy DHT. Dodatkowo pobudza miejscowo mieszki włosowe do produkcji nowych włosów. Podobne działanie mają również leki tj. minoxidil. Wśród popularnych metod leczenia łysienia jest również wykonywanie wcierek z wykorzystaniem leku Loxon.
Zalecane jest również wzbogacenie codziennej diety w niezbędne witaminy makro i mikroelementy oraz dbałość o odpowiednią suplementację. Innym sposobem leczenia są kuracje trychologiczne lub zabiegi medyczne. Mowa tutaj o:
-
- mezoterapii skóry głowy przy zastosowaniu optymalnych składników aktywnych (np. dutasterydem). W ofercie HC Clinic można skorzystać z terapii włosów dr Cyj lub mezoterapię skóry głowy osoczem bogatopłytkowym.;
- przeszczepie włosów, zabieg ten jest najczęściej jedyną i skuteczną metodą, która pozwoli na nowo cieszyć się bujną fryzurą. Procedura jest w pełni bezpieczna i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Co ważne, daje naturalny i trwały efekt.
Wielu mężczyzn bagatelizuje wczesne objawy łysienia bądź tłumaczy je stresem i przemęczeniem. Warto jednak bacznie obserwować swój organizm. W sytuacji, kiedy problem się powtarza, należy zasięgnąć opinii specjalisty, ponieważ szybko postawiona diagnoza pozwoli zahamować problem wypadania włosów.