Dla większości osób oczy stanowią najważniejszy aspekt wizerunkowy, gdyż nazywane są zwierciadłem duszy. To właśnie w nich skrywane są wszelkie emocje. Skóra powiek jest niezwykle delikatna i podatna na upływający czas. Stąd też utrata jędrności i elastyczności jest bardzo widoczna. Nadmiar skóry sprawia, że powieki zaczynają opadać, a twarz wygląda na zmęczoną.
Ptoza – na czym polega?
Ptoza to medyczne określenie opadającej powieki, którego skutkiem jest mimowolne zamykanie lub całkowite opadnięcie powieki. Dolegliwość ta może dotyczyć jednej lub obu stron i występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Powoduje zmniejszenie szpary powiekowej, co negatywnie wpływa na pole widzenia. U zdrowej osoby dorosłej wysokość szpary wynosi ok. 9 mm, natomiast brzeg rzęsowy powieki górnej ulokowany jest 1,5 mm poniżej najwyższego punktu rąbka rogówki. Ptoza występuje, gdy powieka przesłania tęczówkę oka o co najmniej 2 mm. Dolegliwość ta jest głównie defektem natury estetycznej, lecz w niektórych przypadkach może ograniczać pole widzenia.
Jakie są objawy opadającej powieki?
Objawy tej dolegliwości, to przede wszystkim opadająca skóra nad powieką, której mogą towarzyszyć takie symptomy jak:
- zmęczenie oka;
- problemy z mruganiem;
- trudności w zamknięciu chorego oka;
- łzawienie;
- podwójne widzenie.
Opadająca powieka – przyczyny
Przyczyny opadającej powieki dzieli się wrodzone i nabyte. W pierwszym przypadku jest to schorzenie związane z nieprawidłową budową mięśni powiek. Zdarza się, że towarzyszy niektórym chorobom genetycznym.
Jednak opadająca powieka częściej jest dolegliwością nabytą, której przyczynami są:
- zanik struktur podnoszących powiekę (zmniejszenie ilości kolagenu w skórze);
- uszkodzenie nerwu okoruchowego;
- występowanie naczyniaków i torbieli skórzastych;
- uszkodzenie mięśni odpowiedzialnych za unoszenie powieki, np. podczas zakładania soczewek kontaktowych;
- uszkodzenia w trakcie zabiegów medycznych, np. usunięcia jaskry;
- urazy oka;
- choroby neurodegeneracyjne;
- częste mechaniczne pocieranie powiek.
Jaki wpływ na zdrowie i komfort życia mają opadające powieki?
Ptoza sprawia, że człowiek wygląda na sennego, a jego twarz na zmęczoną. Oczy są nieustannie zmrużone, co przekłada się na ich zmęczenie. Wpływa to negatywnie na samoocenę i pewność siebie. Początkowo jest to przede wszystkim defekt kosmetyczny. Jednak z biegiem czasu, powieka będzie coraz bardziej przysłaniać otwór źreniczny, co doprowadzi do zaburzeń widzenia. Znacząco utrudnia to wykonywanie codziennych obowiązków. Ptoza wymusza nieustanne podnoszenie brwi lub nienaturalne ułożenie głowy, lecz nieprawidłowe ustawienie będzie skutkowało bólem głowy oraz karku, a także zmianami w układzie mięśniowo-szkieletowym.
Problem opadającej powieki przekłada się również na codzienny komfort życia, gdyż wygląd zmęczonej twarzy znacząco utrudnia relację międzyludzkie, zwłaszcza w młodym wieku. Dzieci mogą mieć problemy zarówno z samoakceptacją, jak i funkcjonowaniem w grupie rówieśniczej. Ptoza nie tylko negatywnie wpływa na wygląd ogólny, ale także zostawia swoje piętno na psychice.
Jakie są metody korekcji opadających powiek?
Metoda leczenia opadającej powieki w dużej mierze zależna jest od przyczyny. W początkowym stadium stosuje się zabiegi nieinwazyjne z zakresu medycyny estetycznej, natomiast zaawansowany stan będzie wymagał ingerencji chirurgicznej. Opadająca powieka wymaga konsultacji, aby móc rozpoznać problem. Na jej podstawie ustalany jest zakres czynności mięśnia dźwigacza.
Jednym z najpopularniejszych zabiegów chirurgicznych jest blefaroplastyka. Procedura ta polega na usunięciu zbędnej tkanki tłuszczowej spod powieki. Inną metodą leczenia jest laserowa plastyka, która polega na zamknięciu naczyń krwionośnych przy użyciu lasera. Niewątpliwie bardzo popularną metodą jest lifting niciowy. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Polega na wprowadzeniu nici PDO do określonych obszarów skóry. Takie zastosowanie pozwala na uzyskanie efektu gładkiej skóry powiek. Nici liftingujące rekomendowane są osobom po 30 roku życia, które borykają się z problemem opadających powiek. Co ważne, nie ma górnej granicy wieku, wykluczającej z przeprowadzenia zabiegu.
Kiedy należy zdecydować się na korektę powiek?
Na korektę powiek warto zdecydować się w sytuacji, gdy:
- występuje podwinięcie lub odwinięcie powieki;
- opadająca powieka powoduje dyskomfort;
- stwierdzenie niewydolności mięśnia dźwigacza powieki górnej;
- zwiotczałe powieki powodują nienaturalne ustawienie głowy, co prowadzi do dolegliwości bólowych;
- opadająca powieka ogranicza pole widzenia;
- nieestetyczny wygląd skóry powiek wpływa na samopoczucie, pewność siebie czy samoocenę.
Medycyna umożliwia korektę opadających powiek przy zastosowaniu metod nieinwazyjnych i chirurgicznych. W sytuacji, kiedy problem staje się widoczny bądź uciążliwy, warto skorzystać z dobrodziejstw medycyny i skorygować występujący defekt.
Zobacz także: Jak blefaroplastyka wpływa na pole widzenia?