Wiele pań marzy, aby ich usta były piękne i wyraziste. Taki efekt można uzyskać dzięki zabiegom z zakresu medycyny estetycznej. Jednak w obawie o skutki uboczne wiele kobiet odkłada swoje marzenia na bok – czy słusznie? Warto zatem bliżej przyjrzeć się zagadnieniom dotyczącym występowania możliwych powikłań po zabiegu powiększenia ust.
Na czym polega zabieg powiększania ust?
Powiększanie ust to bezpieczny zabieg, w którym najczęściej stosowany jest kwas hialuronowy (HA). Preparat ten cechuje się m.in. wysokimi właściwościami odmładzającymi. Szerokie zastosowanie znajduje w zabiegach wolumetrycznych, np. modelowanie ust. Kwas hialuronowy wyróżnia się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Dodatkowo jest wchłaniany, a z czasem ulega stopniowej degradacji. Zabieg jest nieinwazyjny i polega na wprowadzeniu preparatu za pomocą kaniuli lub cienkiej igły do określonych obszarów. To w pełni bezpieczna procedura. Jednak w niektórych sytuacjach pojawiają się powikłania po powiększaniu ust.
Warto mieć na uwadze, aby zabieg ten wykonywać w profesjonalnych klinikach, gdzie specjaliści używają certyfikowanych preparatów i potrafią dobrać odpowiednią dawkę.
Zobacz także: Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii
Powikłania po zabiegu powiększania ust – objawy
Powikłania po zabiegu powiększenia ust mogą wystąpić od razu po zaaplikowaniu substancji lub z czasowym opóźnieniem. Jednak nie należy ich mylić z fizjologicznymi skutkami ubocznymi, do których zalicza się: zaczerwienienie, podrażnienie, opuchliznę, tkliwość czy zasinienie. Tego rodzaju symptomy występują naturalnie i z czasem zanikają. Najczęściej po tygodniu można cieszyć się pełnym efektem zabiegu. Co ważne, w przypadku, kiedy wymienione symptomy utrzymują się przez dłuższy czas, należy niezwłocznie udać się na konsultację do specjalisty.
Najczęściej w przypadku nieprawidłowo przeprowadzonej procedury mogą wystąpić:
- obrzęk;
- białe plamki na ustach;
- grudki;
- nieustępujący ból;
- krwiak;
- rumień.
Do poważniejszych skutków ubocznych nieprawidłowo przeprowadzonej procedury można zaliczyć:
- poważne powikłania infekcyjne, np. ropień;
- wczesne lub późne reakcje alergiczne;
- biofilm – obecność bakterii w obszarze wstrzykiwanego preparatu;
- martwica skóry i tkanki podskórnej;
- ziarniaki;
- nieestetyczne nierówności;
- przedłużające się obrzęki.
Co należy zrobić w trakcie pojawienia się pierwszych objawów powikłań?
Każdy niepokojący pacjenta symptom warto niezwłocznie skonsultować ze specjalistą. W tym celu należy udać się do lekarza i poinformować go o występujących objawach. Nie można lekceważyć wszelkich dolegliwości, oprócz opisanych przez specjalistę naturalnie występujących skutków ingerencji. Dla pacjenta alarmujące powinny być: zwiększająca się opuchlizna, nagła nadwrażliwość na ból czy pogarszające się zasinienie. Objawy te wymagają pilnej konsultacji lekarskiej.
W jaki sposób poradzić sobie z powikłaniami po powiększaniu ust kwasem hialuronowym?
Specjalista dokładnie przyjrzy się występującym objawom i wyda dalsze zalecenia. W razie konieczności zostanie zastosowana hialuronidaza.
Hialuronidaza jest enzymem naturalnie występującym w przyrodzie. To związek katalizujący, czyli przyspieszający przebieg reakcji chemicznej. W przypadku powiększenia ust zadaniem hialuronidazy jest przyspieszenie rozpuszczenia kwasu hialuronowego.
Kluczowe wskazania do zastosowania hialuronidazy to:
- zaburzenia widzenia
- gwałtowna reakcja alergiczna;
- zagrażająca martwica skóry oraz tkanki podskórnej;
- ropień;
- ziarniaki
- biofilm.
Zabieg z wykorzystaniem hialuronidazy polega na wstrzyknięciu tej substancji w te same miejsca, w które aplikowany był kwas hialuronowy. Pierwsze efekty najczęściej pojawiają się po upływie kilkunastu minut od zastosowania substancji. Hialuronidaza utrzymuje się w organizmie człowieka około 72 godziny. Po tym czasie rezultat jest w pełni widoczny. Znikną wówczas wszystkie niepokojące objawy.
Jak zapobiegać pojawianiu się powikłań po powiększaniu ust?
Kluczowym aspektem jest wybór renomowanej kliniki, gdyż o bezpieczeństwie przeprowadzanej procedury decyduje prawidłowość jej wykonania. W tym przypadku duże znaczenie ma wiedza i doświadczenie lekarza medycyny estetycznej. Jeżeli korzystamy z usług profesjonalisty, wówczas ryzyko powikłań jest minimalne. Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad i wykluczy ewentualne przeciwwskazania, ponadto podejmie natychmiastową i właściwą reakcję w przypadku wystąpienia sytuacji niepożądanych.
Następnym aspektem są stosowane preparaty. Renomowane kliniki bazują na najlepszych preparatach dostępnych na rynku. Specjaliści wykorzystują certyfikowane substancje, które znacząco obniżają ryzyko wszelkich powikłań.
Ostatnim aspektem jest przestrzeganie wszystkich zaleceń po powiększeniu ust. Niezwykle istotne jest, aby stosować się do wszystkich wytycznych, dbając tym samym o swój komfort i bezpieczeństwo. Przyspieszy to również regenerację skóry oraz pozwoli cieszyć się wymarzonym efektem zabiegu.
Każda ingerencja w ludzkie ciało wiąże się z potencjalnymi powikłaniami. Ich występowanie w dużej mierze zależy od prawidłowości przeprowadzonej procedury. Właśnie dlatego istotne jest, aby korzystać z usług renomowanych klinik i doświadczonych specjalistów.