Łuszczyca jest przewlekłą, zapalną chorobą autoimmunologiczną, powstałą w wyniku przyspieszonej proliferacji komórek naskórka. Komórki układu odpornościowego atakują zdrowe tkanki powodując ich uszkodzenie i wywołując objawy chorobowe. Łuszczyca charakteryzuje się powstawaniem na skórze zmian o wyglądzie grudek/blaszek , pokrytych srebrzystobiałą łuską. Zmianom tym towarzyszy świąd, pieczenie i ból. Konsekwencją drapania wykwitów są rany, strupy i nieestetyczne blizny, które mogą prowadzić do utraty włosów na skórze głowy.
Charakterystyczne dla łuszczycy są okresy zaostrzenia objawów, po których następuje czas remisji.
Czy pacjenci z łuszczycą mogą dokonać przeszczepu włosów?
Dokładna przyczyna zachorowania na łuszczycę nie jest znana. Niewątpliwie na rozwój choroby maja wpływ czynniki genetyczne, autoimmunologiczne i zewnętrzne (infekcje, zaburzenia hormonalne leki, stres, alkohol, palenie papierosów).
Proces leczenia łuszczycy skóry głowy ma na celu :
- przywrócenie prawidłowego procesu keratynizacji naskórka, aby zahamować proces zapalny skóry,
- poprawę wyglądu suchej, łuszczącej się skóry poprzez zlikwidowanie zmian zapalnych.
Łuszczyca może wpływać na stan mieszków włosowych, szczególnie jeśli nie jest odpowiednio leczona. Należy jednak pamiętać, że przeszczep włosów na skórę głowy z łuszczycą jest całkowicie możliwy pod warunkiem, iż Pacjent przestrzega leczenia i podstawowych wytycznych wskazanych przez trychologa podczas konsultacji. Czas rekonwalescencji pozabiegowej u Pacjentów z łuszczycą może być nieznacznie dłuższy niż u osób zdrowych. Regularna kontrola w 2 tygodniu i 6 miesięcy po przeszczepie włosów zapewni poprawny przebieg rekonwalescencji.
Zalety przeszczepu włosów dla osób z łuszczycą
Chociaż łuszczyca nie powoduje łysienia, stres związany z chorobą może się do tego przyczynić. Podczas intensywnej łuszczycy Pacjenci narażeni są na zapalenie skóry. W miejscach nadmiernego drapania mogą pojawić się uszkodzenia skóry i włosów, co w konsekwencji spowoduje przerzedzenie fryzury. Dlaczego warto wykonać zabieg?
1. Eliminacja łysienia
Przeszczep włosów pozwala na zagęszczenie objętości włosów w przerzedzonych /łysych obszarach. Obecnie przeszczepy włosów są bardzo skuteczne u pacjentów z łuszczycą. Nawet jeśli w przyszłości pojawią się silne stany łuszczycy skóry głowy, Pacjent nie utraci włosów.
2. Odrestaurowana linia włosów
Zabieg transplantacji włosów wykonany przez doświadczony zespół medyczny pozwoli odbudować naturalną linię włosów oraz zlikwidować efekt wysokiego czoła.
3. Świetny wygląd i poprawa samooceny
Utrata włosów nigdy nie jest łatwa, bez względu na to, w jakim wieku się to pojawi. Częste powoduje obiżenie pewności siebie oraz ogólne złe samopoczucie.Dzięki przeszczepowi włosów Pacjenci odzyskują dawną pewność siebie.
Wskazówki przed przeszczepem włosów
Przed przeprowadzeniem zabiegu należy skonsultować się z lekarzem i wprowadzić chorobę w stan tzw remisji czyli wyciszenia objawów. Efekt taki można uzyskać stosując zaleconą farmakoterapię i prowadząc higieniczny i spokojny tryb życia, unikając stresu, odżywiając się zdrowo i racjonalnie korzystając z ekspozycji na promienie słoneczne, które powodują wyciszenie objawów.
Oczywiście ważne jest, aby nie używać prostownic lub suszarek do włosów – które zwiększą suchość i podrażnienie skóry głowy oraz produktów do włosów zawierających mentol.
Kluczowe jest również unikanie jakiegokolwiek czynnika, który może wywołać pogorszenie objawów łuszczycy i utrudnić zabieg przeszczepu włosów, tj spożywanie alkoholu lub palenie tytoniu, niektóre leki, stres.
Wskazówki po zabiegu
Zalecenia dla pacjentów chorujących na łuszczycę są niemal identyczne, jak dla osób zdrowych. Odpowiednia pielęgnacja skóry głowy, nawilżanie skóry roztworem soli fizjologicznej, unikanie dotykania głowy kilka dni po przeszczepie oraz zakaz nakładania nakryć na głowę, które mogłyby spowodować uszkodzenie nowo wszczepionych graftów