Każdego dnia tracimy ok. 50-100 włosów dziennie i jest to zjawisko całkowicie naturalne. Jeśli jednak liczba utraconych włosów wzrasta i jednocześnie nie przybywa nowych, możemy mieć do czynienia z procesem łysienia o różnym podłożu. Jednym z powodów wypadania włosów w przypadku kobiet może być łysienie telogenowe. Forum internetowe, grupy dyskusyjne na kanałach social media zyskują coraz większą popularność, jeśli chodzi o możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami z innymi użytkownikami dotkniętymi telogenowym wypadaniem włosów, warto jednak dowiedzieć nieco więcej o tej przypadłość biorąc pod uwagę aspekty fizjologiczne.
Przyjrzyjmy się, jaka jest geneza tej choroby oraz jak możemy poradzić sobie z problemem utraty włosów.
Cykl życia włosa
Każdy włos ma swój cykl rozwojowy, który możemy podzielić na trzy fazy :
- anagen – faza wzrostu,
- katagen – faza przejściowa, czyli inwolucyjna,
- telogen – faza spoczynku.
Gdy proces wzrostu włosów jest prawidłowy, najczęściej około 80% włosów znajduje się w fazie anagenu, 15% w fazie katagenu, natomiast 1% w fazie telogenu.
Faza spoczynku włosa zwana telogenem trwa od 2 do 4 miesięcy. Stary, zrogowaciały włos znajduje się w górnym odcinku mieszka włosowego, a następnie zostaje “wypchnięty” przez włos anagenowy, czyli ten znajdujący się w fazie wzrostu.
Jak wygląda łysienie telogenowe?
Łysienie telogenowe dotyczy przede wszystkim kobiet i jest związane ze skróceniem fazy wzrostu włosa, wskutek czego większa ilość włosów przechodzi w fazę spoczynku ( telogenu). Takie zaburzenie cyklu rozwojowego włosa powoduje widoczne przerzedzenie, ponieważ aż 60-80% włosów znajduje się w stanie spoczynku. Jak wygląda łysienie telogenowe? Przede wszystkim jego cechą charakterystyczną jest przerzedzenie włosów na całej powierzchni głowy. Najczęściej jednak obejmuje mniej niż 50% obszaru i nie występują przy tym wyraźnie zaznaczone fragmenty całkowicie pozbawione włosów.
Rozróżniamy kilka typów łysienia telogenowego :
- Natychmiastowe uwalnianie anagenu – pojawia się najczęściej po silnym epizodzie stresowym lub po przebytej gorączce – cytokiny prozapalne niszczą wówczas mieszki włosowe.
- Opóźnione uwalnianie anagenu– najczęściej występuje po porodzie i wynika z różnicy w ilości estrogenów.
- Natychmiastowe uwalnianie telogenu – polega na nagłym uwalnianiu nowych włosów do wzrostu, które wypychają te znajdujące się w fazie telogenu i tym samym przyśpieszają ich wypadanie.
- Opóźnione uwalnianie telogenu – jest charakterystyczne dla sezonowego wypadania włosów.
- Krótka faza anagenu – w tym przypadku niemożliwe jest zapuszczenie długiej fryzury, ponieważ faza anagenu jest zbyt krótka i nie pozwala na odpowiedni wzrost włosa.
Łysienie telogenowe – przyczyny
Nie udało się określić dotychczas jednej, konkretnej przyczyny łysienia telogenowego. Wpływ na to zjawisko mają przede wszystkim czynniki zewnętrzne, fizjologiczne i hormonalne, a także w dużej mierze stres, który wpływa negatywnie na cały organizm. Wysoki poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu zaburza gospodarkę hormonalną oraz pogarsza działanie układu odpornościowego, dlatego każda sytuacja stresowa może wywołać telogenowe wypadanie włosów.
Wielu specjalistów wskazuje także choroby przebiegające z wysoką gorączką jako przyczynę łysienia telogenowego.
Warto także pamiętać, iż niektóre leki, takie jak retinoidy, hormonalne środki antykoncepcyjne, leki przeciwpadaczkowe, leki związane ze schorzeniami tarczycy, beta blokery czy leki obniżające stężenie cholesterolu mogą indukować pojawienie się łysienia telogenowego.
Szczególną uwagę zwraca się również na występowanie chorób takich jak niedoczynność / nadczynność tarczycy, choroby związane z niewydolnością nerek i wątroby, choroby autoimmunologiczne: toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów czy choroby zakaźne: HIV czy kiła, a także na leki stosowane w przebiegu ich leczenia, które bardzo często są bezpośrednią przyczyną występowania łysienia telogenowego.
Należy także podkreślić, iż telogenowe wypadanie włosów może być także spowodowane zbyt inwazyjnymi zabiegami fryzjerskimi, a w szczególności farbowaniem, keratynowym prostowaniem czy trwałą. Wysoka temperatura oraz zastosowane środki mogą zaburzyć cykl rozwojowy włosa i tym samym przyczynić się do postępowania procesu łysienia.
Łysienie telogenowe – ile trwa?
Telogenowe wypadanie włosów to problem, który może w znacznym stopniu wpłynąć na nasze samopoczucie, a w skrajnych przypadkach nawet uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Osoby, u których zdiagnozowano tę chorobę, często zadają sobie pytanie, ile trwa łysienie telogenowe, obawiając się, że mogą już nigdy nie odzyskać dawnej, bujnej fryzury. Warto jednak wiedzieć, że łysienie o charakterze telogenowym mija zwykle po 4-6 miesiącach, a czas ten jest zależny od czynnika, który je wywołał, podjętego leczenia oraz indywidualnych uwarunkowań pacjenta.
Łysienie telogenowe – forum, a przykłady wyleczenia
Przeszukując wątki na forach internetowych dotyczących łysienia telogenowego można znaleźć wiele komentarzy osób, którym udało się pozbyć tego problemu: “Pokonałam łysienie telogenowe”, “Udało mi się zatrzymać telogenowe wypadanie włosów” i wiele innych tego typu opinii daje chorym nadzieję na wyleczenie i z pewnością korzystnie wpływa na samopoczucie, dając motywację do podjęcia walki z problemem. Warto jednak pamiętać, że tylko specjalistyczna diagnoza lekarska oraz zlecone indywidualne leczenie może przynieść pozytywne rezultaty bez ryzyka, że zaszkodzimy sobie w innym aspekcie zdrowia. Kobiety, którym udaje się zatrzymać wypadanie włosów, chętnie dzielą się z innymi swoimi doświadczeniami. “Jak pokonałam łysienie telogenowe” – takie nagłówki postów na forach czy w grupach dyskusyjnych są dla innych ogromną motywacją do tego, aby jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki i skoncentrować się na celu, aby móc cieszyć się dawną gęstością włosów.
Łysienie telogenowe – czy włosy odrosną?
Osoby dotknięte łysieniem telogenowym często obawiają się, że włosy zostały już bezpowrotnie utracone. Najczęściej jednak, po przeprowadzeniu odpowiedniego leczenia bądź usunięciu czynnika wyzwalającego łysienie włosy powinny odrosnąć. Proces ten jest zależny od skuteczności zastosowanej metody leczenia oraz od indywidualnych uwarunkowań organizmu.