Zmarszczki to zagłębienia w skórze, które powstają wskutek utraty elastyny i kolagenu, opadania powiek czy ruchów mimicznych. Przybierają one formę linii, fałdek bądź bruzd. Przyczyną ich występowania są zmiany zachodzące w skórze, które pojawiają się już po 25 roku życia. Duże znaczenie mają również czynniki zewnętrzne, np. styl życia.
Jakie znaczenie ma styl życia w procesie starzenia się skóry?
Codzienne nawyki mają ogromny wpływ na proces starzenia się skóry. Dobre przyzwyczajenia znacząco opóźnią pojawianie się zmarszczek czy bruzd, natomiast niezdrowy tryb przyczyni się do występowania charakterystycznych oznak upływu czasu. Ważne jest, aby wypracować określone mechanizmy działania, które pozwolą cieszyć się młodym wyglądem. Istotne jest także, aby posiąść wiedzę na temat szkodliwości określonych działań. Warto zatem zadbać o codzienny tryb życia tak, aby zmienić błędne przyzwyczajenia, tj. brak systematycznej i odpowiednio dobranej pielęgnacji i wprowadzić zmiany, które pozwolą cieszyć się młodym wyglądem skóry.
Czynniki wpływające na występowanie zmarszczek
Po upływie około 25 roku życia zmniejsza się ilość kolagenu oraz kwasu hialuronowego. Wskutek tych zmian skóra wiotczeje i ulega przesuszeniu. Jest to naturalny proces, który występuje w organizmie człowieka. Jednak określone czynniki mogą przyspieszyć starzenie się skóry oraz pojawienie się zmarszczek, należą do nich:
– promieniowanie UV;
– stres;
– brak snu;
– zanieczyszczenie środowiska;
– smog;
– nieprawidłowa dieta, która jest bogata w produkty wysoko przetworzone;
– palenie papierosów.
Degradacja kolagenu znacząco wpływa na pogłębienie się bruzd oraz zmarszczek. Skóra staje się wiotka i przesuszona, a policzki zaczynają opadać. Dochodzi również do zaburzeń bariery hydrolipidowej.
Jakie nawyki pielęgnacyjne należy stosować, aby spowolnić proces starzenia się skóry?
Chcąc opóźnić procesy starzenia się skóry, kluczowe jest przestrzeganie kilku zasad. Niezwykle ważna jest ochrona przed promieniowaniem UV, stąd też należy stosować kremy z filtrem lub SPF 30 bądź wyższy, aby twarz była zabezpieczona przed działaniem promieni słonecznych. Kolejną istotną kwestią jest odpowiednia pielęgnacja. Skóra musi być systematycznie oczyszczana i nawilżana. Ważne jest, aby odpowiednio dobierać kosmetyki do typu cery oraz jej zapotrzebowania. Kluczowy jest także zdrowy tryb życia. Mowa tutaj zarówno o zbilansowanej diecie, bogatej w witaminy i mikroelementy, jak i regularnej aktywności fizycznej, która pozwoli zniwelować stres oraz poprawić krążenie, co znacząco przyczynia się do młodzieńczego wyglądu skóry. Ważne jest także, aby zaprzestać palenia papierosów i znacząco ograniczyć picie alkoholu.
Jakie zabiegi medycyny estetycznej można wykonać, aby zniwelować oznaki starzenia się skóry?
Medycyna estetyczna oferuje szereg zabiegów, które doskonale niwelują oznaki starzenia. Jednym z nich jest mezoterapia, czyli zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, który działa nawilżająco, ujędrniająco oraz wygładzająco na skórę, dzięki czemu zmarszczki są mniej widoczne. Dużą popularnością cieszy się lifting twarzy nićmi COG. To innowacyjna metoda, dzięki której skóra staje się bardziej napięta i jędrniejsza, a zmarszczki mniej widoczne. Kolejną często wykonywaną procedurą jest toksyna botulinowa inaczej zwana jako botoks. To zabieg medycyny estetycznej, który polega na blokowaniu impulsów nerwowych, kontrolujących skurcze mięśni. Efektem jest redukcja zmarszczek mimicznych oraz odmłodzenie i znaczna poprawa wyglądu skóry.
Poznaj więcej zastosowań kwasu hialuronowego!
Innymi równie chętnie wybieranymi zabiegami są:
– niechirurgiczny lifting twarzy nićmi PDO, które stymulują syntezę elastyny oraz kolagenu, co znacząco poprawia napięcie, elastyczność i sprężystość skóry, dzięki czemu staje się ona jędrniejsza, elastyczniejsza, jak również lepiej nawilżona. Zabieg z użyciem nici PDO spłyca zmarszczki mimiczne, poprzez proces neokolagenezy, czyli produkcji nowych włókien kolagenowych.
– Karboksyterapia – to innowacyjny zabieg, podczas którego aplikowany jest dwutlenek węgla do konkretnych obszarów skóry. Procedura ta znacząco redukuje problemy estetyczne. Dzieje się tak, gdyż podczas zabiegu zwiększa się przepływ krwi, wzrasta stężenie tlenu w obszarze poddanym zabiegowi oraz rozszerzają się naczynia. Kontrolowana ilość dwutlenku węgla regeneruje tkanki oraz stymuluje produkcję kolagenu.
– Zabieg dermapenem polegający na mechanicznym nakłuwaniu skóry, którego celem jest pobudzenie regeneracji włókien kolagenowych i elastyny. Procedura ta pozwala osiągnąć niezwykłe efekty w postaci spłycenia zmarszczek oraz ujędrnienia skóry.
– Laserowe usuwanie zmarszczek – metoda ta pozwala na usunięcie zmarszczek zlokalizowanych na twarzy, szyi czy dekolcie. Zabieg polega na tworzeniu mikrokanalików poprzez emitowanie mikrowiązek światła laserowego. W ten sposób pobudzany jest proces naprawczy skóry, poprzez intensywną regenerację. Efektem jest rewitalizacja, napięcie oraz większa elastyczność. Zabieg doskonale spłyca zmarszczki i pozwala zniwelować oznaki starzenia.
– Zabieg fibryną bogatopłytkową wykorzystuje naturalne składniki krwi pacjenta. Celem tej procedury jest przyspieszenie procesu gojenia oraz regeneracji tkanek. Krew poddawana jest specjalnemu procesowi otrzymywania fibryny bogatopłytkowej, czyli substancji bogatej w czynniki wzrostu oraz gojenia. Zabieg wykorzystywany jest w terapii przeciwstarzeniowej, gdyż stymuluje produkcję elastyny oraz kolagenu, dzięki czemu skóra jest ujędrniona i odmłodzona.
– Radiofrekwencja mikroigłowa pozwala zredukować widoczne oznaki fotostarzenia się skóry. Znacząco poprawia jędrność oraz przywraca jej witalność. Doskonale wygładza drobne zmarszczki. Radiofrekwencja mikroigłowa pozwala uzyskać efekt odmłodzenia i naturalnej regeneracji skóry. Procedura jest w pełni bezpieczna.
Dobrodziejstwo medycyny estetycznej pozwala na skuteczne zahamowanie oznak starzenia się skóry. Szeroka oferta zabiegów sprawia, że każda osoba po konsultacji medycznej, może liczyć na dobór kompleksowego rozwiązania, które pozwoli zniwelować nieestetyczne oznaki upływającego czasu.