Powered by Smartsupp Skip to main content
Szukaj

Z wiekiem powieki tracą swoją elastyczność. Jest to spowodowane znacznym zmniejszeniem produkcji elastyny oraz kolagenu. To naturalny proces, który staje się widoczny zazwyczaj po 55 roku życia. Skóra staje się wiotka, przez co powieki zaczynają opadać, skutkuje to nieprawidłowym położeniem wobec prawidłowo umieszczonej gałki ocznej. W takim przypadku pomocna staje się blefaroplastyka.

Dlaczego powinno się zadbać o odpowiednią pielęgnację po zabiegu plastyki powiek?

Blefaroplastyka to zabieg chirurgiczny w obrębie oczu, polegający na korekcji wielkości i kształtu powiek. Nadmiar skóry w obrębie narządu wzroku jest powszechnym zjawiskiem, występującym zarówno u kobiet, jak i mężczyzn w okresie starzenia. Wiąże się to m.in. z osłabieniem mięśni, nadmiarem tkanki tłuszczowej czy obniżeniem zawartości elastyny i kolagenu. Blefaroplastyka może być wykonywana na górnej i dolnej powiece. Zabieg na górnej części polega na usunięciu nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej, natomiast dolny obszar poddawany jest zniwelowaniu worków pod oczami oraz zmarszczek.

Sprawdź: Jak przygotować się do zabiegu blefaroplastyki?

W pierwszych dniach po zabiegu występuje opuchlizna oraz obrzęk. Jest to naturalne zjawisko, niestanowiące zagrożenia. Jednak kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja. W przeciwnym wypadku może dojść do działań ubocznych lub powikłań. Nieostrożność bądź niestosowanie się do zaleceń specjalisty może skutkować występowaniem obfitego krwawienia, co wydłuży okres rekonwalescencji. W konsekwencji mogą pozostać nieestetyczne blizny. Wskutek niedostatecznej pielęgnacji może pojawić się krwiak oraz nasilenie się opuchlizny i obrzęku. Takie zjawiska będą skutkować trudnościami w zamykaniu powiek lub ich asymetrią. Dodatkowo częstym zjawiskiem jest również rozejście się szwów lub infekcje w obrębie rany. Wymienione działania niepożądane wymagają konsultacji lekarskiej.

Zobacz również na czym polega Kantoplastyka!

Korekcja powiek – jakie mogą wystąpić powikłania po zabiegu?

Każdy zabieg chirurgiczny wiąże się z ryzykiem występowania powikłań. Istotne jest, aby blefaroplastyka była przeprowadzana przez specjalistę z zakresu medycyny estetycznej, co znacząco obniży możliwość występowania niepożądanych problemów. Niemniej jednak nie zawsze możliwe jest uniknięcie powikłań. Po zabiegu zazwyczaj występują zasinienia, opuchlizna oraz obrzęk. Jest to normalne zjawisko, które nie powinno wzbudzać niepokoju. Jednym z najczęstszych powikłań jest natomiast zaburzenie ustawienia powiek. W takiej sytuacji górna powieka może się nie domykać, z kolei w przypadku dolnej występuje jej wywinięcie. Konsekwencją tego zjawiska jest wysychanie gałki ocznej. Zazwyczaj jest to powiązane z podrażnieniem spojówek. Innym powikłaniem jest zaburzenie widzenia, które może przybierać formę dwojenia czy zaburzenia ostrości. Objawy te zazwyczaj mijają w ciągu kilku dni bądź tygodni. Jednym z najgroźniejszych powikłań jest ślepota oka, która jest spowodowana powstaniem krwiaka w trakcie usuwania tłuszczu okołogałkowego. Zjawisko to występuje bardzo rzadko, jednak jest ono trwałe i nieodwracalne. Właśnie dlatego blefaroplastyka musi być przeprowadzana przez doświadczonego chirurga. Niedomykalność powiek, uszkodzenie rogówki, zespół suchego oka, retrakcja powiek, czy chemoza to stany, które wymagają konsultacji lekarskiej. W razie wystąpienia niepokojących objawów należy skontaktować się ze specjalistą, który wykonywał zabieg.

W jaki sposób należy dbać o pielęgnację powiek po zabiegu?

Istotna jest odpowiednia pielęgnacja oraz stosowanie się do wszystkich zaleceń lekarza. Przez pierwsze dni po zabiegu należy odpoczywać i unikać zbędnego wysiłku fizycznego. Zalecane jest stosowanie chłodnych kompresów, które pozwolą zmniejszyć opuchliznę i obrzęk. Dodatkowo wskazane jest, aby podczas snu ciało było ułożone na wznak z uniesioną głową powyżej poziomu klatki piersiowej, co zapobiegnie gromadzeniu się nadmiaru limfy. W celu prawidłowego procesu gojenia oraz uniknięcia nasilenia obrzęku oraz rozejścia się brzegów rany, należy zrezygnować ze spożywania alkoholu oraz palenia tytoniu. Niewskazane jest również pochylanie głowy oraz przecieranie oczu. Warto również unikać nakładania makijażu oraz gorących kąpieli, ponieważ może to spowodować wystąpienie krwotoku. Koniecznie należy zrezygnować z sauny, kąpieli w basenie oraz solarium. Wskazane jest także unikanie ostrego słońca. Warto oszczędzać swój wzrok i ograniczyć korzystanie z telefonu czy oglądanie telewizji.

Blefaroplastyka to jeden z najbezpieczniejszych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Okres rekonwalescencji nie jest długi czy wymagający. Wystarczy stosować się do zaleceń lekarza, aby móc cieszyć się pięknem swych oczu.

Close Menu