Powered by Smartsupp Skip to main content
Szukaj

Od 2004 roku na całym świecie badany jest nowy wariant leczenia nadmiaru tłuszczu w medycynie estetycznej: tzw. lipoliza iniekcyjna. Powodem tego jest fakt, że połączenie fosfatydylocholiny i kwasu deoksycholowego jako substancji czynnych zostało dopuszczone do leczenia zatorów tłuszczowych. Jest więc łatwo dostępne podskórne wstrzykiwanie lipolizy jest traktowane jako off-label use czyli użycie niezgodnie z jego przeznaczeniem.

Czym jest lipoliza?

Mówiąc najprościej, lipoliza to naturalny proces rozpuszczania tłuszczu –  proces metaboliczny, który zachodzi w komórkach tłuszczowych. Tłuszcz zamienia się w kwasy tłuszczowe i glicerol. Dalszy metabolizm prowadzi do miejscowego zmniejszenia złogów tłuszczu.

Nieinwazyjny zabieg lipolizą iniekcyjną nie może „stopić” dużych ilości tłuszczu. Dlatego jest to technika rzeźbienia ciała, a nie zabieg odchudzający. Doskonale nadaje się do modelowania sylwetki ciała i eliminowania lokalnie nagromadzonej tkanki tłuszczowej natomiast nie nadaje się do szeroko pojętego odchudzania. Zabieg może być stosoowany wyłącznie na mniejsze ilości tłuszczu w niektórych obszarach ciała, tj.: brzuch, uda, pośladki i okolice pod brodą. Zwykle wymaga kilku sesji, zanim widoczne będą rezultaty.

Jak działa zastrzyk rozpuszczający tłuszcz?

Obecnie istnieją różne warianty iniekcji rozpuszczających tłuszcz, które bazują na różnych substancjach czynnych lub kombinacjach substancji czynnych. Wariant, którego używamy w Hair Care Clinic składa się z połączenia dwóch składników aktywnych fosfatydylocholiny (PPC) i kwasu dezoksycholowego (DOC). Intralipoterapia („lipoliza” iniekcyjna) jest zabiegiem polegającym na wstrzykiwaniu w tkankę tłuszczową substancji (fosfatydylocholiny, deoksycholanu sodu lub obu substancji łącznie) powodujących dezintegrację błony komórkowej komórek tłuszczowych.

Lipoliza iniekcyjna stała się dla wielu nieodłącznym elementem w praktyce modelowania sylwetki. Międzynarodowe stowarzyszenie lekarzy wykonujących lipolizę w tzw. NETWORK-Lipolysis (liczące ponad 2000 członków na całym świecie) opracowali standardy i protokoły zabiegowe. Jeśli wskazania do jej zastosowania spełniają ścisłe kryteria, a osoby wykonujące zabieg stosują odpowiednią metodę, podskórna iniekcja fosfatydylocholiny/kwasu deoksycholowego stanowi znaczące uzupełnienie zakresu małoinwazyjnej medycyny estetycznej w przypadku tkanki tłuszczowej.

Fosfatydylocholina

Jest to wielonasycony związek organiczny występujący w błonach komórkowych organizmów wyższych. Stanowi wyciąg z fosfolipidów lecytyny sojowej obecnych w błonach komórkowych, które aktywnie uczestnicząc w transporcie międzykomórkowym, wykazują działanie lipotroficzne, polegające na złamaniu tkanek tłuszczowych w naturalnych procesach metabolicznych. W komórkach tłuszczowych zwiększa przepuszczalność błony, co ułatwia wydalanie nadmiaru tłuszczu z organizmu.

Fosfatydylocholina przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej, dzięki zwiększeniu aktywności receptora PPAR gamma, który odgrywa kluczową rolę w metabolizmie glukozy i tłuszczów. Rozbija on trójglicerydy na cząsteczki glicerolu i wolne kwasy tłuszczowe, ponieważ same w sobie trójglicerydy są złożonymi cząsteczkami i ze względu na swoje rozmiary ciężko jest im się samodzielnie wydostać z komórek tłuszczowych.
Podanie fosfatydylocholiny w formie płytkich zastrzyków podskórnych pomaga aktywować receptory, dzięki czemu cząsteczki lipidów rozbijane są na mniejsze elementy. Te z kolei bez większych problemów wydostają się z adipocytów (komórek tłuszczowych).

Deoksycholan sodu

Jest to sól sodowa kwasu deoksycholowego. Występuje w żółci w organizmie człowieka i ssaków. Powstaje w jelitach w wyniku chemiczno-biologicznych przemian pierwotnych kwasów żółciowych syntetyzowanych przez komórki wątroby. Jego działanie opiera się na emulgowaniu tłuszczów podczas ich wchłaniania się w jelitach. Deoksycholan sodu w trakcie przenikania do tkanki tłuszczowej powoduje rozpulchnianie i twardnienie podwójnych warstw błon komórkowych. W związku z tym iż jest to detergent powoduje rozpad komórek tłuszczowych, przekształcając je w niewielkie (nano) cząsteczki tłuszczu. Te nano cząsteczki następnie transportowane są do wątroby gdzie zachodzi ich całkowity rozpad.

Podsumowując, intralipoterapia jest zabiegiem który redukuje cellulit, modeluje sylwetkę, usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej natomiast nie powoduje chudnięcia. Żeby efekty były satysfakcjonujące należałoby zrobić serię zabiegową 3-8 zabiegów, przestrzegać zaleceń pozabiegowych tj picie dużej ilości wody i masaże pozabiegowe np. endermologia oraz wykonać zabieg w profesjonalnej klinice u osoby przeszkolonej w tym zakresie gdyż używanie tych dwóch substancji w sposób nie protokołowy niesie za sobą duże ryzyko powikłań takich jak martwica naskórka czy ubytki mięśniowe.

Bibliografia:
„Injection lipolysis” K Hoffmann, Hautarzt 2010 Oct;61(10):847-55
„Fat reduction using phosphatidylcholine/sodium deoxycholate injections: standard of practice” Diane Irvine Duncan, Mark Palmer, Aesth Plast Surg (2008) 32:858–872
„Phosphatidylcholine’s functions beyond that of a membrane brick” Samuel Furse and Anton I. P. M. de Kroon, Mol Membr Biol, Early Online: 1–3

Sara Przeszlakiewicz

Skontaktuj się ze mną, chętnie odpowiem na wszystkie pytania. tel.: (+48) 573 686 620 / mail: sara@hcclinic.pl