Włosy w dużej mierze oddziałują na aparycję człowieka. Ich wygląd ma istotny wpływ na samopoczucie i samoocenę zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Nadmierne wypadanie włosów wielokrotnie prowadzi do utraty pewności siebie i sprawia, że zmagająca się z tym problemem osoba zaczyna wycofywać się z życia publicznego. W jaki sposób należy zadbać o skórę głowy, by przyspieszyć porost włosów i poprawić ich gęstość?
Od czego zależy gęstość włosów?
O wyglądzie włosów w dużej mierze decyduje genetyka. Ich gęstość jest jednak zależna także od stylu życia oraz ogólnego stanu zdrowia człowieka. Na objętość włosów mogą negatywnie wpływać takie czynniki, jak:
- przewlekły stres,
- niedobór snu,
- niewłaściwa dieta,
- zaburzenia odżywiania,
- niedobór witamin w organizmie,
- stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
- zaburzenia gospodarki hormonalnej, między innymi te spowodowane przez menopauzę,
- choroby tarczycy,
- choroby skóry głowy – łojotokowe zapalenie skóry, grzybica, łysienie plackowate,
- niektóre ogólnoustrojowe choroby zakaźne,
- zażywanie niektórych leków.
Utrata gęstości włosów może być także spowodowana niewłaściwymi zabiegami pielęgnacyjnymi i stylizacyjnymi.
Jak przyspieszyć porost włosów?
W celu poprawy porostu włosów w pierwszej kolejności warto sięgnąć po naturalne metody. W sytuacji gdy nie przynoszą one pożądanych rezultatów, zalecane jest skorzystanie z zabiegów oferowanych przez kliniki medycyny estetycznej. U osób, u których nadmierne wypadanie włosów doprowadziło do łysienia, najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie przeszczepu.
Naturalne metody poprawiające porost włosów
Na poprawę porostu włosów warto stosować wolne od konserwantów oraz sztucznych zapachów szampony, odżywki, maski, wcierki i olejki. Istotne jest, by używane kosmetyki i preparaty pielęgnacyjne posiadały w swoim składzie takie składniki, jak kolagen, keratyna, niacyna, kofeina oraz metylosulfonylometan. Aby uzyskać pożądane efekty w postaci zwiększenia gęstości włosów, należy ponadto zadbać o odpowiedni poziom składników mineralnych, witamin E i B5, retinolu oraz biotyny w codziennej diecie.
Zabiegi na porost włosów
Zabiegi poprawiające porost włosów można podzielić na:
Zabiegi autologiczne
- zabieg osoczem bogatopłytkowym, wykorzystujący przyspieszającą porost włosów substancję pozyskaną z własnej krwi pacjenta,
- zabieg fibryną bogatopłytkową, wykorzystujący naturalne składniki pozyskane z krwi pacjenta i powodujący stymulację procesów regeneracji tkanek, zwiększenie przepływu krwi, odnowę aktywności mieszków włosowych oraz wzmocnienie istniejących włosów.
Dla zwiększenia efektu można wykonać łączone zabiegi t.j.:
- zabieg osoczem z fibryną bogatopłytkową,
- zabieg fibryną bogatopłytkową z karboksyterapią,
- zabieg osoczem bogatopłytkowym z karboksyterapią.
Terapia włosów
- mezoterapia skóry głowy Dr Cyj – inaczej peptydowa terapia włosów wykorzystująca technologię przedłużonego uwalniania,
- terapia Dermaheal HL – polega na zastosowaniu specjalnego preparatu pozytywnie oddziałującego na stan skóry głowy i mieszków włosowych, w skład którego wchodzą witaminy, minerały, peptydy oraz czynniki wzrostu.
- terapia włosów metodą peptydową – podczas zabiegu specjaliści podczas konsultacji dobierają składniki zawierające peptydy do indywidualnych potrzeb Pacjenta. W celu umówienia wizyty na peptydową terapię włosów, proszę skontaktować się ze specjalistami naszej kliniki.
Przeszczep włosów – sposób na przywrócenie gęstości włosów
Przeszczep staje się coraz popularniejszą metodą przywrócenia gęstości przerzedzonym włosom. Jego efekty są niezwykle naturalne, a także trwałe. W HC Clinic przeszczep włosów wykonywany jest metodami FUE i DHI.
Przeszczep włosów metodą FUE
FUE (ang. Follicular Unit Extraction) polega na precyzyjnym pobraniu pojedynczych grup mieszków włosowych z obszaru dawczego (zazwyczaj boków lub tyłu głowy) przy pomocy mikrokońcowek o średnicy od 0,6 do 0,8 milimetra, a następnie wszczepieniu ich w skórę głowy pod kątem 40-45 stopni we właściwych kierunkach. Metoda ta cechuje się niskim stopniem inwazyjności, zakłada bowiem wykorzystanie szafirowych końcówek otwierających mikrokanaliki w miejscu przeszczepu, co przyspiesza rekonwalescencję po zabiegu i zmniejsza ryzyko powikłań. Przeszczep włosów FUE wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym podawanym zarówno w miejscu dawczym, jak i biorczym. Nie pozostawia blizn i daje niezwykle estetyczne efekty.
Przeszczep włosów metodą DHI
DHI (ang. Direct Hair Implantation) polega na pozyskaniu grup mieszków włosowych z obszaru dawczego przy użyciu mikrosilnika i mikrostemplatorów o średnicy od 0,6 do 0,8 milimetrów, wprowadzeniu ich do wydrążonej igły usytuowanej w końcówce pióra medycznego, a następnie wszczepieniu ich w skórę pacjenta pod kątem 40-45 stopni. Metoda ta zapewnia całkowitą kontrolę nad głębokością osadzenia włosa w skórze, jak również kierunkiem i kątem jego wzrostu. Przeszczep włosów DHI przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym okolicy dawczej i biorczej lub po podaniu łagodnego środka znieczulającego ogólnie. Nie wymaga golenia całej głowy, nie pozostawia widocznych blizn i wiąże się ze stosunkowo krótkim czasem rekonwalescencji.
Przeszczep włosów metodą Biofibre
Przeszczep włosów metodą Biofibre to innowacyjna procedura polegająca na implantacji biokompatybilnych włókien syntetycznych, które natychmiast przywracają gęstość fryzury. Włókna te doskonale imitują naturalne włosy, są dostępne w różnych kolorach i strukturach, a ich wszczepienie odbywa się bez konieczności pobierania własnych mieszków włosowych. Zabieg jest małoinwazyjny, zapewnia szybki efekt zagęszczenia i jest szczególnie polecany osobom z zaawansowanym przerzedzeniem włosów, które nie kwalifikują się do tradycyjnego przeszczepu.