Opadająca powieka to dolegliwość polegająca na nieprawidłowym usytuowaniu górnej powieki względem prawidłowo położonej gałki ocznej. Sprawia, że twarz wygląda na zmęczoną i starszą niż w rzeczywistości. Opadająca powieka negatywnie wpływa na ogólny wygląd człowieka i prowadzi do obniżenia jego samooceny oraz pewności siebie. W zaawansowanym stadium dolegliwość ta może również powodować zaburzenia widzenia. Jak zatem skutecznie pozbyć się opadających powiek?
Przyczyny opadania powiek
Opadanie powiek może być spowodowane przez wiele czynników. Do najczęstszych przyczyn tej dolegliwości należą:
- procesy starzenia skóry,
- urazy oka,
- urazy głowy,
- uszkodzenie nerwu okoruchowego, współczulnego lub ośrodkowego układu nerwowego,
- naczyniaki, nerwiakowłókniaki i torbiele skórzaste,
- wypadanie tkanki tłuszczowej oczodołu,
- przewlekły stres,
- choroby nowotworowe.
Zdarza się również, że opadanie powiek ma podłoże genetyczne.
Komu zaleca się wykonanie zabiegu na opadającą powiekę?
Wykonanie zabiegu na opadającą powiekę zalecane jest przede wszystkim osobom, które w związku z tą dolegliwością doświadczają:
- problemów z otwieraniem i zamykaniem oczu,
- łzawienia oczu,
- zmęczenia wzroku,
- zaburzeń widzenia – zmniejszenia ostrości wzroku, zwężenia pola widzenia lub widzenia podwójnego,
- bólów karku oraz szyi, będących wynikiem mimowolnych ruchów wykonywanych w celu poprawy kąta widzenia.
Zabiegi na opadającą powiekę zaleca się również tym pacjentom, którzy nie są zadowoleni z wyglądu swoich oczu. W początkowym stadium tego schorzenia rekomendowane jest zastosowanie nieinwazyjnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. W wypadku zaawansowanego stanu do osiągnięcia pożądanych efektów konieczne jest przeprowadzenie interwencji chirurgicznej.
Jakie są chirurgiczne sposoby na opadającą powiekę?
Plastyka powiek
Najpopularniejszym zabiegiem chirurgicznym wykorzystywanym w korekcji opadającej powieki jest blefaroplastyka. Polega ona na usunięciu nadmiaru skóry poprzez wycięcie jej wąskiego paska wraz z nadmiarem tkanki tłuszczowej, a następnie podniesieniu brzegu powieki do prawidłowego poziomu. Nacięcia podczas zabiegu wykonywane są w miejscach umożliwiających ukrycie blizn w naturalnym załamaniu skóry, przez co nie są one widoczne i nie wpływają negatywnie na wygląd pacjenta.
Zabieg blefaroplastyki wykonywany jest pod znieczuleniem. Jest on bezpieczny, nie należy go jednak wykonywać u osób z nadciśnieniem tętniczym, nadczynnością tarczycy, cukrzycą, chorobami serca, chorobą Gravesa-Bassedova oraz takimi schorzeniami oczu, jak jaskra, odwarstwienie siatkówki oraz zespół suchego oka.
Brow Lifting
Innym zabiegiem chirurgicznym, który może pomóc w uniesieniu opadającej powieki, jest lifting brwi. Może on być wykonywany na trzy sposoby:
- poprzez wykonanie delikatnego nacięcia bezpośrednio na brwiach (Bella Eyes),
- poprzez nacięcie skóry w okolicach skroni (brow-lift skroniowy),
- poprzez wykonanie nacięcia na linii włosów (tradycyjny brow-lift).
Liftingu brwi nie należy wykonywać u osób, u których za opadanie powiek odpowiedzialne są czynniki neurologiczne.
Zabiegi medycyny estetycznej na opadającą powiekę
Wśród zabiegów medycyny estetycznej, które pozwalają redukować problem, jakim jest opadająca powieka, należy wymienić przede wszystkim mezoterapię pod oczy, lifting powiek plazmą oraz nici PDO.
Mezoterapia pod oczy
Mezoterapia pod oczy to zabieg odmładzający i rewitalizujący delikatną skórę powiek. Polega na wykonaniu mikroiniekcji dostarczających precyzyjnie dobrany koktajl odżywczy bezpośrednio do miejsca wymagającego regeneracji. Mezoterapia redukuje oznaki zmęczenia i starzenia oraz stymuluje naturalne procesy odnowy skóry wokół oczu, co przyczynia się do jej ujędrnienia.
Lifting powiek Plazmą
Lifting powiek plazmą polega na stymulacji naturalnych procesów regeneracyjnych skóry. Zabieg ten zwalcza oznaki starzenia i zwiększa jędrność powiek, powodując ich uniesienie.
Nici PDO
Nici PDO wykonane są z syntetycznego włókna, które po pewnym czasie rozpuszczają się w tkance. Są wprowadzane w wymagający korekty obszar przy pomocy bardzo cienkiej igły, dzięki temu tworzą pod skórą “rusztowanie”, wokół którego rozpoczyna się proces neokolagenezy. Za pomocą nici PDO w powiece dochodzi do zwiększenia syntezy i endogennego kwasu hialuronowego, przez co skóra wygląda na bardziej jędrną.
Zabiegi na opadającą powiekę – czym kierować się przy wyborze placówki?
Powodzenie zabiegu opadającej powieki i trwałość rezultatów zależy od kompetencji i doświadczenia specjalisty oraz wyposażenia placówki, w której zabieg ten został wykonany. Decydując się na skorzystanie z zabiegów oferowanych w HC Clinic, pacjent ma pewność uzyskania najlepszej opieki medycznej. Przyjmujący w placówce lekarze specjaliści dostosowują typ zabiegu do indywidualnych potrzeb pacjenta i przy pomocy sprawdzonych, nowoczesnych metod przywracają jego oczom dawny blask.